Hamilelik Psikolojisi

Tebrikler! Bir anne adayı olarak hayatınızın en özel dönemindesiniz. Vücüdunuzda olan değişiklikler ve bu 9 aylık serüven sadece bir başlangıç… Evet, hayatınız değişiyor ve anne oluyorsunuz.

Annelik dile kolay, fakat gecesi gündüzü olmayan, hayat boyu sürecek bir görev. Özellikle de tipik bir türk anne modeliniz varsa, bunun toplumumuzda nasıl fedakârca bir görev sayıldığını bilmemeniz imkânsız.

Hamilelik psikolojisi nasıl olur?

Fakat ne kadar istenen ve planlı bir gebelik olursa olsun, hamilelik psikolojisi açıklanamayacak, bambaşka bir şey… Bazen içindeki mucizeyi hissedip mutlu, bazen de doğumu düşünerek, bebeğini düşünerek her şeyden endişe duyarak mutsuzluk ve korku hissedebilirsiniz. Öncelikle bunların hepsinin hamilelikte anne psikolojisinde çok normal olduğunu bilmelisiniz.

Aklınıza bu tarz olumsuz durumlar geldikçe ve kendinizi her kötü hissettiğinizde derin bir nefes alın ve bebeğinizi düşünün. Hamilelik psikolojisinde bu düşündükleriniz çok normal, fakat bebeğinizi en çok etkileyen durumlardan birisinin de stres olduğunu unutmayın. Kendinize çok fazla yüklenmeden güzel duygulara odaklanmaya çalışın.

Hamilelik psikolojiniz, sizi rahatsız ediyor ve sürekli kendinizi sıkıntılı ve endişeli hissediyorsanız. Zaman kaybetmeden bir psikoloğa danışmanızı tavsiye ederiz. Hamilelik psikolojisi kitapları da rahatlamanıza yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir