22. Hafta Gebelik

Büyüyen karnınıza sürekli eliniz gidiyor değil mi?

22. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 22. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin şimdi ağırlığı 350 gram ile 400 gr arasında ve boyu yaklaşık 20 cm civarındadır.

  • Bebek, rahminizin içinde kol, bacak ve vücut hareketleri yapacaktır. Bazı hareketleri canınızı yakabilir. ?
  • Görme, dokunma ve tat alma duyuları gelişmeye başlıyor.
  • Bu haftada üreme organları gelişmeye başlar. Erkek ise testisleri, kız ise rahmi ve vajinası oluşmaya başlar.

Anneye Sağlık Önerileri – 22. Hafta Hamilelik

Bu dönemde, göğüslerde büyüme, hassasiyet ve bir miktar süt gelmesi oldukça normaldir. Destekleyici iç çamaşırlar giymeli ve gelen sütü kesinlikle çekmemelisiniz.

Gaz şikayeti hamileliğiniz boyunca sıkça başınıza gelebilir. Bağırsak hareketlerinin azalmasının yanında, kullanılan vitaminler ve demir preparatları da gaz şikayetine neden olabilir. Sosyal ortamlarda rahat gaz çıkartamadığınız için de sıkıntınız artar. Rezene içeren çaylar ve gaz giderici haplar size iyi gelebilir.

Hamilelikte Uyku

Artık enerji dolu olacaksınız!

Anneye Beslenme Önerileri – 22. Hafta Hamilelik

D vitamini eksikliği, hamilelikte sık görülür. Yetersiz D vitamini, yeni doğan bebeklerde anormal kemik büyümesi, kırıklar veya raşitizmlere neden olabilir. D vitaminin en iyi kaynağı güneş ?Annenin güneş ışınlarından yararlanması hamilelik döneminde büyük önem taşımaktadır. Yaşadığımız ortamdaki mevsim değişiklikleri, giyim şekilleri, koruyucu kremler D vitamini sentezini etkilemektedir.

D vitamini gereksinimi hamilelikte 200-400 IU dir.

Hamilelikte Uyku Hali Sona Eriyor! – 22. Hafta Hamilelik

Bu dönemde, ilk 3-4 ayda yaşadığınız uyku ve halsizlik hali sona erecek ve birkaç ay devam edecek aşırı enerjik haliniz başlayacaktır. Kendinizi mutlu ve ferahlamış hissedeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz, size ilave mutluluk takviyesi yapacaktır. Bu dönemin tadını çıkarın ama diyet ve formunuza dikkat etmeyi de unutmayın.

Hamilelikte Ağrılar – 22. Hafta Hamilelik

Ağrılarınızın varlığı sizi sürekli endişeye sürükleyebilir ve özellikle kasık ağrıları telaşla hastaneye başvurmanıza neden olabilir. Hamilelikte, hem rahim büyümesinden hem de uzun süre ayakta kalmaktan kaynaklanan ve rahim bağlarının gerilmesi yüzünden yaşanan kasık ağrıları olabilir. İstirahat etmenizle birlikte ağrılar azalacaktır. Regl ağrısına benzeyen ve 15 dakika arayla düzenli olarak gelen ağrılar yoksa telaşlanmayın.

Hamilelikte Ayak Burkulması – 22. Hafta Hamilelik

Hamilelikte ayak burkulmaları sıklıkla yaşanır. Nedeni, eklemlerdeki ödem ve değişen vücut duruş şeklidir.  Artık yüksek topuklu havalı ayakkabılara veda etme vakti ? Hepsini güzelce temizleyip, doğum sonrasında kullanmak üzere dolabınıza kaldırabilirsiniz. Bunların yerine ortopedik tabanlı ve kısa topuklu rahat ayakkabıları tercih etmenizde fayda var.

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 22. haftamızdan merhaba! Hamile olmak bazen zor değil mi? İyi ki birlikteyiz, böylece birlikte her zorluğu aşabiliriz. Bu hafta doktorumuz bazı testleri önerebilir. Mesela 2 düzey ultrasonografi tetkiki.

Enerjik ve neşeli bir annem olduğu için gurur duyuyorum! Aileme kavuşmak için çok sağlıklı olmalıyım, bu yüzden bol bol uyumalıyım.

22. haftamızda en çok annemin kahkahalarını duymayı sevdim. Sevgili ailem, ya siz en çok neyi sevdiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir