Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır

Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı %50’sinden fazlaya ulaşır. Artan su tüketimi ile birlikte damarlardaki sıvı miktarı artar ve bu da genişlemeye yol açar. Fakat bu genişlemenin miktarı artan sıvı hacmini tamamen karşılayamadığı için fazla sıvı, dokuların arasındaki hücrelerde birikir; bu duruma da ödem oluşur.

Hamilelik döneminde ödem probleminin yaşanmasının diğer bir nedeni de sağlıksız beslenme alışkanlıkları olabilir.Dikkat! Yetersiz protein alımı ve gereğinden fazla tuz tüketimi ödem oluşumuna doğrudan etki eder. 

Maydanoz Tüketimi

Doğumdan sonraki süreçte ödem sorunlarının en aza indirilmesi adına maydanoz tüketimi iyi bir alternatiftir. Sabahları 1 bardak suya 1 tutam maydanoz eklenerek tüketilmesi ödemin azalmasına yardımcı olur. Maydanoz suyu haftada üç gün tüketildiğinde kişiler farkı rahatlıkla görürler. Bunun yanında annelerin gün içerisindeki öğünlerine maydanozu eklemesi de son derece önemlidir. Yeşillik tüketimi süt üretiminin artmasına da yardımcı olur. Maydanoz suyu hazırlarken taze maydanoz kullanılacaksa demleme sürelerinin daha uzun olması gerekir.

Daha Az Tuz Kullanımı

Tuz kullanımı normal şartlarda suyu tutar. Vücutta ödem meydana geldiği zaman tuz oranının azaltılması dengenin sağlanması açısından önemlidir. Yüksek miktarlarda sodyum barındıran gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır. Doğumdan sonra fazla kilolardan kurtulmak adına tuz tüketimine dikkat edilmelidir.

Ananas Tüketimi

Ananas A vitamini açısından zengin olan bir besindir. Bunun yanında bağışıklık sistemine destek sağlama özelliği de bulunur. Ananas içerisinde bulunan Bromelain isimli enzim ile vücuttaki fazla sıvıların atılması mümkün olur. Yapılan araştırmalara göre bromelian isimli enzim vücutta vasküler geçirgenliği arttırır. Bu da dokularda biriken ödemin emilimini ve vücuttan atılmasını sağlar.

Düzenli Uyku

Anneler bebekleri ile beraber yeterli bir şekilde uyuduklarında, bebekleri ile beraber uyuyup uyandıklarında vücutları yorgun düşmez. Bunun yanında bebeklerinin hayatlarına da rahat bir şekilde entegre olurlar. Bu sayede vücut dengede olduğu için fazla ödem tutması durumları söz konusu olmaz. Vücut dinlendiği zaman kan dolaşımı artacağından ödem oluşumlarının azalması söz konusu olur.

Ekinezya Çayı Tüketimi

Ekinezya çayının idrar söktürücü özelliği diğer çaylar ile kıyaslandığında daha azdır. Bu çay özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirir. Bunun yanında hastalıklara karşı koruma özelliği de bulunur. Ekinezya çayı doğum sonrası idrar söktürücü olarak kullanılabilir. Bunun yanında annelerin grip gibi hastalıklardan korunmasına da yardımcı olur. Bunların dışında haftada üç gün tempolu yürüyüş yapmak da ödemin atılmasına yardımcı olur.

Doğumdan Sonra Ödem Ne Zaman Atılır?

Doğum sonrasında ödemin hemen atılması beklenir ancak çoğunlukla birinci aydan önce bu ödemin atılması mümkün olmaz. Bu sebeple sabırlı bir şekilde beklemek ve yalnızca bebeğin beslenmesine odaklanmak daha doğru olacaktır. Emzirmek ve bol bol sıvı tüketmek ödemin atılmasına yardımcı olur.

Hamilelik Sonrası Ödemi Atmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Gebelikte meydana gelen ödem sorunları lohusalık döneminde azalma gösterir. Sonrasında zaman içerisinde ödemin yok olması durumları söz konusu olur. Ödemin hızlı bir şekilde vücuttan atılması için bazı konulara dikkat etmek gerekir.

  • Çok tuzlu ve şekerli gıdaların tüketiminden kaçınılmalıdır
  • Protein bakımından zengin olan besinler tüketilmelidir.
  • Kısa yürüyüşler yapmak ödemin vücuttan kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olur.
  • Kişilerin sık ve küçük porsiyonlar ile beslenmeleri gerekir.
  • Bol sıvı tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Bebeğin sık sık emzirilmesi önemlidir.
  • Annelerin sürekli kendilerini çok fazla yormadan egzersiz yapması önemli bir konudur.

Hamilelik döneminde ödem sık karşılaşılan problemlerin başında geliyor. Hamilelik döneminde ödem problemini en aza indirmek için 8. ay gebelikte beslenme makalemizde önerilerde bulunmuştuk.Hamilelikte yaşanan ödem problemi doğum sonrasında da devam edebilir. Doğum yaptığınızda karnınızın bir anda ineceğini ve hamileliğiniz boyunca aldığınız kiloların büyük bir kısmını kaybedeceğinizi düşünebilirsiniz ancak genel olarak doğum sonrası ilk 40 gün kendinizi yorgun ve şişkin hissedebilirsiniz.

Genel olarak gün içerisinde 2-2.5 litre su içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir