16. Hafta Gebelik

Hızla büyümeye hazır mısınız? 16. haftadan sonra bebeğinizin kendi ağırlığının iki katına ulaşacak.

16. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.
16. hafta hamilelik kaç aylık oluyor? diye merak ediyorsanız, söyleyelim, artık hamileliğin 4. ayındasınız.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 16. Hafta Hamilelik

16. haftayla birlikte, ultrasonla bebeğinizin organları artık çok daha net görülüyor. Başın içindeki yapılar, diyafram, kalp, böbrekler ve idrar kesesi rahatlıkla izlenebiliyor. Başı ve boynu geçmiş aylara göre biraz daha dik gözüküyor, kolları ve bacaklarının uzaması tam anlamıyla başlıyor. Tüm eklemlerini hareket ettirmeye başlıyor. Ancak 16. haftada bebeğinizin hareketlerini tam olarak hissetmeyebilirsiniz. Hareketlerin hissedilmeye başladığı hafta gebeliğin 18. ve 19. haftasıdır.

16. Hafta Hamilelikte Bebek Kaç Gram Olur?

anne karnındaki bebek
anne karnındaki bebek

Hamileliğinizin 16. haftasındaysanız, bebeğiniz 10-13 cm arasında boya ve 80-150 gram ağırlığına sahiptir. Yan tarafta 16. hafta hamilelikte bebek görüntüsünügörebilirsiniz.

Plasenta ve kordonun içindeki kan akışı rahatlıkla belli oluyor. Bu haftada özellikle akciğer gelişimi başlıyor. Etrafındaki amniyotik sıvıyı hem mideye hem de akciğere almaya başlıyor, böylece bebeğin akciğerlerinin gelişimi hızlanıyor. Kafa derisinin ve ayak tırnaklarının da oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. Cinsiyet tanısı % 100‘e yakın, hatta belki de bebeğinizin cinsiyetini öğrendiniz bile!

16. haftada bebeğiniz ışıkları algılamaya başlar, karnınıza ışık tutarsanız bunu hissettiğini fark edeceksiniz.

 

Anneye Sağlık Önerileri – 16. Hafta Hamilelik

Bu haftalarda, karnınızın iyice büyümeye başladığını farkedeceksiniz. Rahminiz neredeyse bir kavun boyutuna ulaşacak. Omurganiz da “S” şeklini almaya başlayacak. Bu dönemde bel kısmınızın öne, sırt kısmınızın ise arkaya doğru şekil değiştirmeye başladığını farkedeceksiniz.
İkiz bebek bekliyorsanız, karnınız tekil hamileliklere göre daha büyük olacaktır. Bel ağrılarınız da, diğer hamileliklere göre daha erken başlayabilir.
Bacaklarınızdaki şişlikleri önlemek için fırsat buldukça dinlenmeye çalışın.
hamilelik egzersizleri
hamilelik egzersizleri
  • Hamilelik öncesi düzenli spor yapıyorsanız, doktorunuzun izniyle devam edebilirsiniz. Hamilelik sırasında yapabileceğiniz egzersizler daha çok bacak ve bel adalelerinizi çalıştırmaya yönelik olmalıdır. Hamilelik yer egzersizleri, yoga ve yüzme de bu dönemde önerdiğimiz egzersizlerdir.
  • Bulantı ve kusmalarınız hala devam ediyorsa, sebebi mide rahatsızlığınız olabilir. Kullandığınız vitamin ve demir takviyeleri ile yediğiniz yiyecekler de bulantılarınızı arttırabilir. Acı ve baharatlı yemeklerden uzak durmanızda fayda var.
  • Gece uyumakta zorlanıyorsanız, yatarken yüksek yastık kullanmak sizi rahatlatabilir.

Hamileliğin 16. Haftasında Neler Yenmeli?

Bu dönemde, genellikle ilk 3 aydaki iştahsızlık sona erer ve iştahınızda açılma olur. Hızlı kilo almamanız için şekerli ve unlu mamülleri dikkatli tüketmelisiniz. Kuşluk ara öğününüzde meyve ve süt tercih edebilir. İkindi ara öğününüzde ise 2 ince dilim tam tahıllı ekmeğin arasına beyaz peynir, bol yeşillik ile güzel bir sandviç yapabilirsiniz. Bu arada, sıvı almayı hiçbir zaman ihmal etmeyin, günde en az 10-12 bardak su tüketmeye çalışın.
Kansızlık için verilecek demir ilaçları yanında, beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kırmızı et ürünleri ile birlikte, çekirdekli kuru üzüm ve baklagiller de doğal demir kaynakları arasındadır. Bu dönemde, sakatatları çok sık tüketmemeye dikkat etmelisiniz, ayda bir defa bir porsiyon yeterlidir.

Bebeğinizden Not:

Anneciğim 16. haftamızdan merhaba! Hepiniz merak ediyorsunuz biliyorum ancak ben cinsiyetimi doğunca görmenizi istiyorum. Bu aralar birlikte biraz spor yapsak iyi olacak, hem yürüyüş hem biraz egzersiz hem de yüzme olabilir mesela… Böylelikle ben büyüdükçe daha rahat hareket edeceğiz. 16. haftamızda bağımızın hiç kopmayacağını hissetmeyi çok sevdim. Peki ya sen en çok neyi sevdin anneciğim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir