Bebekleri Banyo Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir

 İnsanların birlikteliklerini evlilik ile taçlandırıp dünyaya kendinden bir parça getirmeleri önemli bir husustur.

Çocuklarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onları koruyup kollamak, sağlıklarına dikkat etmek, beslenmeleri konusunda hassas davranmak şart olduğu gibi bu listenin bir ayağını da kuşkusuz banyo oluşturmaktadır. Banyo bebeğimizin uyku düzenine, sağlığı ve gelişimi gibi birçok alanda faydalı olduğu kaçınılmazdır. Ancak bu durum banyo esnasında dikkat edilmesi gereken bir takım durumları doğurmaktadır.

BANYOYA HAZIRLIK

  Öncelikle bebeğimizi her gün veya günde birkaç defa yıkamak (özel durumlar harici) sakıncalıdır. Çünkü bebeklerin cildi bize göre daha hassas bir yapıya sahip olduğundan dikkat edilmelidir.Banyo yaptırılacak ortam sıcak olmalı bebeğin üşümemesi gereklidir. Bebek küvetinde yıkamak daha sağlıklı olabilir. Küveti kullanırken filenin bulunması da işimizi kolaylaştıracaktır. Şampuan veya sabun bitkisel tercih edilmeli göz yakmayan özellikte olmalıdır. Suyun sıcaklığı 36-38 derece arasında ayarlanmalıdır. Veya dirseğinizi suya sokup bir süre beklettikten sonra herhangi bir yanma yoksa o şekilde de tespit edebilirsiniz. Banyo öncesinde bütün eşyalar hazırlanmalıdır ki bebek banyodan hemen sonra giydirilsin ve üşümesin. 

BANYO SAFHASI

 Banyo esnasında çok dikkatli olmak gerekir. Bebeğin bir kolunun altından elimizi geçirip boynundan destek vererek be bir kişi yardımıyla banyo işlemini kolayca gerçekleştirebiliriz. Herhangi bir kimse yoksa filenin üzerine bebeği yatırarak rahatlıkla banyo yaptırılabilir. Bebeğin önce 1 veya 3 defa baş kısmını köpüklenir bu esnada gözüne kaçmamasına dikkat edilmesinde fayda vardır. Daha sonra tüm vücudunu köpükleyebiliriz bu onu rahat ettirecektir. Ancak bu işlemleri yaparken tahriş etmemeye dikkat edilmelidir. Banyo işlemi 10 15 dakika sürmesi ideal bir zamandır. Banyoyu sevmeyen bir bebeğimiz varsa suyun içine sevdiği oyuncakları koyarak, banyoyu farklı bir konsepte sokarak onun için zevkli bir hale getirebiliriz. Banyo esnasında köpük ve su yutmasına engel olmalı buna dikkat etmeliyiz. Bebek boğulmalarına dikkat etmeli tutuş şeklimizi iyi ayarlamalıyız. Bebeğimizin köpüklerden iyi arınması için bol su ile yıkamalıyız. 

BANYO SONRASI

 Banyo bittikten sonra bebeğimizi kurulamak için havluya sarıp her yerini kurutmalıyız. Tercih durumuna göre kimyasal içermeyen bebek yağı, bebe kremi gibi bakım ürünlerini kullanabiliriz. Banyo sonrası safha için bebeğin üşütülmemesine dikkat edilmeli banyo sonrasında vücut iyi korunmalıdır hastalıklara davetiye çıkartmamak için bu önemlidir. Daha sonra mevsim koşullarına göre uygun kıyafetler giydirilip bebeğin dinlenmesine ortam hazırlanmalıdır.

 BANYO SONRASI VÜCUT

 Sıcak suyun etkisi ile bütün kaslarımız yumuşamıştır. Banyo sonrasında yapılan küçük bir masaj ile kan dolaşımı hızlanacak ve bebeğimizin ağrıları dinecektir bunun için masaj önemlidir. Ayrıca masaj yapılan bebek daha rahat bir uyku uyuyacaktır. Banyodan sonra suyun etkisiyle el ayak tırnaklarımız da yumuşadığı için kesme işlemi daha acısız ve kolay olduğundan bu işlem en sona bırakılabilir. Saç köklerimizdeki gözeneklerde açıldığı için saçlarına da bakım yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir