Adet Günü Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Adet günü hesaplaması yapılırken; bir önceki ay regl olduğunuz tarihten bir sonraki ay adet gördüğünüz tarihe kadar kaç gün geçtiği hesaplanır. Örneğin 1 Ocak tarihinde adet gören bir kişi 28 günde bir adet görüyorsa o zaman regl tarihi hesaplamasında sonuç 29 Ocak çıkacaktır.

Yumurtlama takvimi nasıl işler?

Yumurtlama takvimini belirlerken anne adaylarının adet döngüsünü bilmesi oldukça önem taşır. Ortalama 28 günde bir adet gören bir kişinin 14. günde yumurtladığı varsayılır. Yumurtlama zamanını tam olarak belirleyebilmek için adet döngüsü kaç gün ise o gün sayısından 14 gün çıkarmak daha doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse 40 günde bir adet olan bir anne adayında 26. günde yumurtlaması olması beklenirken, 30 günde bir adet gören bir anne adayında yumurtlamanın 16.günde gerçekleşeceği düşünülür.

Düzensiz adet yumurtlama günü hesaplaması nasıl yapılır?

Düzensiz adet gören kişilerin yumurtlama gününü hesaplamaları oldukça zordur. Ortalama adet döngüsü 28 gün olsa da eğer anne adaylarının standart olarak 35 günlük adet döngüleri varsa o zaman bu kişinin 21.günde yumurtlamasını bekleyebiliriz. Ama anne adayı her ay farklı adet döngüsünde regl olma gibi bir durum yaşıyorsa o zaman bazı fiziksel bulgularla da yumurtlama zamanının yakalamak mümkün olabilir. Vajinal mukusun artması, vücut ısında 0.5-1 derecelik yükseliş, aniden başlayan kasık ağrıları, duygusal ruh durumundaki değişiklikler yumurtlamanın habercisi olabilir. Bu yöntemlerin dışında artık eczanelerde satılan ve idrar yoluyla yapılan testler sayesinde yumurtlama gerçekleşmeden 24-36 saat öncesinde yükselen LH hormon seviyesi belirlenebilir ve o dönemde ilişkiye girerek hamilelik olasılığı arttırılabilir.

Çocuk yapmak için en uygun zaman ne zamandır?

Çocuk yapmak için en uygun zamanlama yumurtlama tarihinin 3-4 gün öncesinden, yumurtlama tarihinin 3-4 gün sonrasına kadar olan günlerdir. Yumurtlamanın adet başlangıcından 14 gün önce gerçekleştiği varsayılsa da yumurtlamanın tam gününü bilmem mümkün değildir. Sperm, cinsel ilişkiye girdikten sonra 3-5 gün arasında canlı kalabildiği gibi, bir yumurta da yumurtlama sonrasında 24 saat canlılığını koruyabilir, bu yüzden de tam yumurtlamanın olduğu gün cinsel ilişkiye girilmeli diye anne adayları kendilerini şartlamamalıdır. Yumurtlamadan önceki birkaç gün veya sonrasında cinsel ilişkide bulunulması, hamile kalma olasılığını arttıracaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir