24-36 Aylık (2-3 Yaş) Bebek Beslenmesi

24 aydan itibaren çocuk giderek bağımsızlık kazanır, aile içinde değişim gösteren bir birey olur. Çocuğun sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirmesinde anne babanın tutarlılığı ve iyi örnek olması en temel olgudur.

Anne ve babanın yedirme için ısrarları, ödül ya da ceza verme gibi kurallar koyması çocuğun yeme davranışını olumsuz etkiler. Bazı günler az bazı günler fazla yiyebilirler,  bu  nedenle  ille de  belirli  miktarlarda  yemesi  için  zorlanmamalıdır,  her  zaman olduğu  gibi bu  yaşta  da çocuğun  iştahına  saygı  göstermek  gerekir. Belli saatlerde yemek verebilmek, abur cubur tüketimine özendirmemek önemlidir.

Yüksek iyi kalite protein içeren gıdalar: yumurta, süt- yoğurt, köfte, kuru baklagillerdir. Bu besinlerden günde 2–3 porsiyon tüketmelidirler. Süt veya yoğurt günde 500 ml’yi geçmemelidir, bu tür  gıdaların  fazlası kabızlığa   demir  emilimini  bozarak  kansızlığa neden olabilir.

Tahıllar; çorbaların içinde süt veya yoğurtla da kullanılabilir. Tam buğday ekmeği olarak az oranda pilav veya makarna eşlik edebilir. Günde 4–6 porsiyon tüketilmelidir.

Sebze ve Meyveler:

Sağlıklı büyümeleri ve hastalıklara karşı korunmaları için gereklidir.

Öğün Sayısı

Öğünlerin düzenli olması çocuğa kazandırılacak önemli bir alışkanlıktır. Küçük porsiyonlar halinde verilmesi bitiremeyeceği porsiyonun verilmemesi gerekir. Aşırı iştahsız olan çocuklarda miktar onun isteğine bırakılmalıdır.

Sağlıklı pişirme teknikleri uygulanmalıdır. Acı baharatlı gıdalardan sakınmalı ve aşırı sıcak ya da soğuk olarak yemek vermemelisiniz.

Çocuğun iştahını etkileyen bir durum da kokusudur. Birbirine karıştırılmış lezzet ve görüntü olarak reddedebilir. Bu nedenle iştahsız çocuğa yemek sunarken sunuma dikkat etmek gerekir.

Çocuğunuz sosyalleştikçe sağlıksız atıştırmalıklarla maalesef tanışacaktır. Tavrınız katı olmasın bu durumda yeter ki sağlıklı öğününün yerine geçmesin bu ürünler..

Örnek Menü:

Kalkınca

Sürülebilir beyaz peynirli ekmek+ haşlanmış yumurta veya tahin- pekmezli 1 dilim tahıllı ekmek+ beyaz peynir

Ihlamur veya taze sıkım meyve suyu veya süt

Ara

Meyve

Öğle

1 kase sebze yemeği

1 – ½ kase yoğurt

1/ 2 kase pilav veya makarna veya 1 dili peynirli börek

Ara

Meyve

Akşam

Kuru fasulye yemeği

1 bardak ayran

1 dilim tahıllı ekmek

Aşağıdaki videolarda Uzm. Dyt. Fatmagül Yılmaz Öztürk, “Çocuk Beslenmesinde Özel Gıdalar” hakkında bilgiler veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir