Ek Gıdaya Geçişte 3 Gün Kuralı

Bebekler öyle hızlı büyüyor ki ne zaman doğdu, ne zaman ek gıdaya geçiş yapıyor… yeni gıdaya alıştırmak ve bebeğin yeni yiyeceklere vereceği olası reaksiyonları rahatça takip edebilmeniz için 3 gün kuralı devreye giriyor

Bebeğimizin tattırdığımız yiyeceklere vereceği olası reaksiyonların tespiti için “3 gün kuralı” geçerlidir. Tattıracağımız yiyecekleri gündüz saatlerinde veriyoruz ki olası bir reaksiyonu gün içerisinde fark edelim. Peki nasıl yapacağız?

Ek gıda için dr. Onayı aldıktan sonra artık hazırız. Ben elma ile başladım. İlk gün sabah cam rendede rendeleyip, tülbentten süzdüğüm elma suyundan bir çay kaşığı verdim.

İlk gün bitti bile. Ertesi gün, yine aynı şekilde hazırladığım elmasuyundan bir tatlı kaşığı, sonraki gün ise bir çorba kaşığı kadar verdim. Eger vücudunda agız kenarlarinda kızarıklıklar farkederseniz, miniğimiz muhtemelen tepki gösteriyordur.

Elma deneyiminden sonra armut tattırmaya başladım. Sonra elma ve armut sularını beraber vermeye başladim. Ardından havuç suyu. unutmamamız gereken en önemli şey ; 6. AY bebeğimizi doyurma değil, yiyecekleri tattırma dönemidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir