Hamilelikte Seks Yapmak Uygun mudur?

Hamilelikte cinsel yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz? Hamileyken aklınızdaki son şey seks yapmak olabilir ya da başka hiçbir şey düşünemiyor olabilirsiniz.

Hamilelikte Seks Yapmak Uygun Mudur?

Hamileliğiniz normal seyrettiği sürece istediğiniz kadar seks yapabilirsiniz. Bununla birlikte, gebeliğin erken dönemindeki hormonal dalgalanmalar, yorgunluk, bulantı ve meme hassasiyeti cinsel isteğinizi azaltabilir. Hamileliğiniz ilerledikçe, kilo alma, sırt ağrısı ve diğer semptomlar da aynı etkiyi yaratabilir. Duygularınız da değişebilir. Hamilelik veya bebeğinizin eşinizle olan ilişkinizi nasıl değiştireceği konusundaki endişeleriniz, aklınızı kurcalayabilir.

Hamilelikte Seks Yapmak Düşüğe Neden Olabilir Mi?

Birçok çift, hamilelik sırasında cinsel ilişkinin düşüğe neden olacağından endişelenmesine rağmen, seks genellikle bir endişe sebebi değildir. Düşük, fetüs normal şekilde gelişmediği zaman ortaya çıkar.

Hamilelikte Seks Bebeğe Zarar Veriyor Mu?

Gelişmekte olan bebeğiniz, rahminizdeki amniyon sıvısı ve aynı zamanda uterusun güçlü kasları tarafından korunmaktadır. Cinsel aktivite bebeğinizi etkilemez.

Hamilelik Sırasında En İyi Cinsel Pozisyonlar Nelerdir?

Rahat olduğunuz sürece, hamilelik sırasında cinsel pozisyonların çoğu normaldir. Ancak hamileliğiniz ilerledikçe, neyin en iyi sonuç verdiğini bulmaya çalışmalısınız. Örneğin, sırt üstü uzanmak yerine, eşinizin yanında yatar pozisyonda, eşinizin üstünde ya da eşinizin önünde kendinizi konumlandırmak isteyebilirsiniz. Karşılıklı zevki ve rahatlığı göz önünde bulundurduğunuz sürece, yaratıcılığınızı sürdürebilirsiniz.

Oral ve Anal İlişki Güvenli Midir?

Hamilelik sırasında oral seks güvenlidir. Eğer oral seks yapılıyorsa, eşinizin vajinaya hava üflemediğinden emin olun. Nadiren de olsa, hava patlaması bir kan damarını (hava embolisi) engelleyebilir; bu sizin ve bebeğiniz için hayatı tehdit eden bir durum olabilir. Hamilelikle ilişkili hemoroid varsa, anal seks rahatsız edici olabilir. Dahası, vajinal seksten önce anal seks, enfeksiyona neden olan bakterilerin rektumdan vajinaya yayılmasına izin verebilir.

Prezervatif Gerekli Midir?

Hamilelik sırasında cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara maruz kalmak, hamileliğinizi ve bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek olan enfeksiyon riskini artırır. Eşinizin aktif ya da yakın zamanda teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu varsa, vajinal, oral ve anal tüm seks türlerinden kaçının. Aşağıdaki durumlarda prezervatif kullanın:

  • Karşılıklı olarak; tek eşli değilseniz
  • Hamilelik sırasında yeni bir partnerle seks yapmayı tercih ediyorsanız

Seks Erken Doğumu Tetikleyebilir Mi?

Semendeki prostaglandinler ve orgazm; uterus kasılmalarına neden olabilir. Çoğu çalışma hamilelik sırasında cinsel ilişkinin erken doğum veya prematüre doğum riskinde artış ile ilişkili olduğunu göstermemiştir. Ancak, erken doğum riski altındaysanız, doktorunuz cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerecektir. Benzer şekilde seks, doğum yaklaşıyorsa bile erken doğumu tetiklemez.

Hamilelikte Seksten Kaçınılması Gereken Zamanlar Var Mı?

Çoğu kadın hamilelik boyunca güvenli bir şekilde seks yapabilmesine rağmen, bazen temkinli olmak en iyisidir. Aşağıdaki durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiden kaçınmanızı önerebilir:

  • Açıklanamayan vajinal kanamanız varsa
  • Amniyotik sıvı sızıyorsa
  • Serviksiniz erken açılmaya başlarsa (servikal yetersizlik)
  • Plasenta kısmen veya tamamen servikal açıklığınızı (plasenta previa) kapsıyorsa
  • Preterm (erken) doğum ya da prematüre doğum geçmişi varsa
  • İkiz ya da daha fazla bebek taşıyorsanız

Eğer Hamilelik Sırasında Seks Yapmak İstemiyorsanız?

İhtiyaçlarınızı ve endişelerinizi eşinizle açık ve sevgi dolu bir şekilde paylaşın. Cinsel ilişki size zor geliyorsa, rahatsızlık veriyorsa veya istek duymuyorsanız, sarılma, öpüşme ya da masaj gibi başka bir temas şekli deneyin.   

Bebek Doğduktan Ne Kadar Süre Sonra Seks Yapabilirsiniz?

Vajinal veya sezaryen doğum yapsanız da, vücudunuzun iyileşmesi için zamana ihtiyacı olacaktır. Doktorunuz size onay verene kadar seks yapma konusunda aceleci olmayın. Genellikle doğumdan dört ila altı hafta sonra seks yapabilirsiniz. Serviksin kapanmasına, doğum sonrası kanamanın durmasına ve herhangi bir yara veya onarılmış kesiğin iyileşmesine izin verin.

Seks hakkında düşünmek bile çok yorucu geliyorsa, başka yollarla samimiyetinizi devam ettirebilirsiniz. Kısa telefon görüşmeleri veya kısa mesajlarla gün boyunca bağlantıda kalabilirsiniz. Güne başlamadan ya da yatmadan önce birbiriniz için zaman ayırın. Seks yapmaya hazır olduğunuzda, yavaşlayın ve sonraki gebeliklere hazır olana dek doğum kontrolü yöntemi kullanın.

Hamilelikte Samimiyeti Korumak İçin Yapabilecekleriniz

İlişkinizdeki romantizm ve samimiyetin korunmasına yardımcı olmak için aşağıdaki önerileri dikkate alabilirsiniz.

Yeniden flört edin

Evlilik bir görev değildir. Daha öncesinde yaşadıklarınızı aklınıza getirin ve ilk günlerinize geri dönün. Her şeye baştan başlamak ilişkinizi canlı tutabilir. Evlenmeden önce birbirinizi kazanmak için yaptığınız her şeyi yeniden yapın ve birbirinizle flört edin.

Haftada en az bir kez dışarı çıkın

Çocuk masrafından, bebek odasının boyasından veya doğum sancılarından bahsetmek yerine, birlikte sadece birbirinizle ilgilenebileceğiniz şekilde zaman geçirin. Akşam yemeği yiyin, sahilde dolaşın veya sadece çay içip sohbet edin. Kendinize vakit ayırmak, iyi gelebilir.

İlişkinize biraz gizem ekleyin ve partnerinizi tekrar tekrar şaşırtın

Partnerinize hakkınızda hiç bilmediği bir şeyden bahsedin. İsterseniz kendinize sakladığınız bir fantezinizden bahsedebilirsiniz. Ya da erotik bir film kiralayın veya mum ışığında birlikte banyo yapın. İkiniz için de zevkli bir şey seçin ve bir sürpriz yapın.

Hamileliğinizi eşinizle paylaşın

Şu aşamada, en iyi arkadaşınızla ya da annenizle konuşmak daha doğru gelebilir, ancak hamileliğinizi partnerinizle paylaşmanız önemlidir. Onu doktor randevularına götürün, ultrasonu görmesini sağlayın ve cinsel ilişkiye giremeyeceğinize dair tıbbi bir neden varsa, kendisine neler olup bittiğini açıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir