Hamilelik Döneminde Yatış Pozisyonları

Hamilelikte, sırt üstü yatmak çok yaygındır. Ancak, muhtemelen birkaç dakika içinde yan dönme ihtiyacı duyarsınız, çünkü bu pozisyon hamileliğin ilk üç ayından sonra rahatsızlık vericidir.

Sırt üstü yatarken, hamilelik genellikle güvenli ise de, pozisyon rahatsız olabilir ve geçici sağlık sorunlarına neden olabilir. Doktorlar, en güvenli ve en rahat yatış pozisyonu için hamileliğin tüm aşamalarında sol tarafınızın üstünde uymanızı tavsiye eder.

Sırt üstü uyanırsanız ne olur?

Sırt üstü uyanırsanız endişelenmeyin. Yanlışlıkla sırt üstü uyumak bebeğinize ciddi zararlar vermez. Ancak, ilk trimesterden sonra ve uzun bir süre boyunca, kendi rahatınız ve sağlığınız için bu pozisyonda uyumaktan kaçınmalısınız. Sırt üstü uyanırsanız, pozisyonunuzu değiştirin ve uyumaya devam edin.

Sırt üstü yatmak karın, bağırsaklar ve büyük damarlar üzerine baskı uygular. Karnınız ve bebeğiniz büyüdükçe bu durum gittikçe rahatsız edici olur. Bu pozisyondaki basınç aşağıdaki sağlık sorunlarına neden olabilir:

  • sırt ağrısı
  • solunum sorunları
  • sindirim problemleri
  • düşük kan basıncı
  • hemoroid
  • kalbe kan akışını azaltır
  • Bebeğe kan dolaşımını azaltabilir.

Yastıklardan destek alın

Hamileyken sırt üstü yatmayı daha rahat hale getirmek için yastıklar ile kendinizi destekleyebilirsiniz. Gece boyunca mide ekşimesi ile mücadele ediyorsanız, birkaç yastık alın ve başınızın ve vücudunuzun arkasına yerleştirin. Hamileliğinizde daha sonra yaşayacağınız nefes darlığını hafifletmek için yastıklar ile kendinizi destekleyebilirsiniz.

Hamilelikte 20 hafta geçmeden karnınızın altını ince bir yastık ile desteklemelisiniz. Bu büyüyen göbeğinizin ağırlığını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Yine sırt ağrısı ile uğraşıyorsanız, karnınızın altına yastık yerleştirmelisiniz.

Yatış pozisyonu rehberiniz

Söz konusu uyumak ve yatmak ise, herkesin favori bir uyku pozisyonu vardır. Ama hamileyken, her şey değişebilir. Vücudunuzdaki fiziksel değişiklikler bazı yatış pozisyonlarını rahatsız hale getirir. En rahatsız pozisyonlardan biri sırt üstü yatmaktır.

Ama bu iyi bir gece uykusu çekemeyeceğiniz anlamına gelmez. Bebek bekleyen anneler hamilelik sırasında pozisyonlarını daha yönetilebilir bir pozisyona kaydırmak zorundadır.

Uyku ve Hamilelik

Hamilelik, normal ve huzur dolu istirahatinizi engelleyebilir. Kadınların yaklaşık yüzde 78’i hamilelik sırasında yatmaktan rahatsızlık duymaktadır. Anne adaylarının göbekleri büyür, sık idrara çıkma isteği duyarlar, uykusuzluk çekerler, yorgunluk ve mide ekşimesi sorunu yaşarlar. Bazı kadınlar ayrıca nefes darlığı, huzursuz bacak sendromu ve sırt ağrısı çekerler. Bunların hepsi gece dönüp durmanıza neden olabilir. Hamileyken sırt üstü uzanmak ve uyumak bu sorunları daha da kötüleştirebilir.

İlk üç aylık dönemde midenizin üstünde uyuyabilseniz de, hamileliğiniz ilerlerken midenizin üstünde uyumaktan kaçınmalısınız. Genişleyen göbeğiniz bu pozisyonda uyumanızı zorlaştıracaktır. Bu verimli bir şekilde iyileşmenizi engeller.

Çözümler

Araştırmalar, hamileliğin tüm aşamalarında yan yatmanın en iyi pozisyon olduğunu gösteriyor. Yan yatmak, daha iyi nefes almanıza ve rahimdeki baskıyı azaltmanıza yardımcı olur.

İlk üç aylık dönemde hala yüz üstü ve sırt üstü uyuyabiliyorken, doktorlar bu süre zarfında yanınızın üstünde uyumaya başlamanızı önerir. Hamileliğin ilk birkaç haftasından başlayarak, yan yatmaya alışmalısınız.

Hangi tarafınızın üstüne yatmalısınız?

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre, yatmak için en iyi taraf sol tarafınızdır. Hamileyken sol tarafınızda yatmak, plasenta ve bebeğinize daha fazla besin ve kan pompalamasına yardımcı olacaktır. Sol tarafınızın üstünde uyurken ayrıca rahminizi karnınızın sağ tarafında bulunan karaciğere karşı da korursunuz. Yan yatarken dizlerinizi ve bacaklarınızı bükün. Bacaklarınızı ve dizlerinizi bükerek, kalbinize fazla mesai yaptırmamış olacaksınız.

Nasıl rahat edebilirsiniz?

Yan pozisyondayken, üst bacağınızın altına bir yastık (tercihen kalın ve sağlam bir yastık) yerleştirmelisiniz. Üst bacağınızın altına, dizlerinize yakın bir yastık koyarak vücudunuzu doğru şekilde hizalayabilirsiniz. Aynı zamanda alt bacağınızdaki ve belinizdeki baskıyı da azaltabilirsiniz.

Gece boyunca pozisyon değiştirmek gayet iyidir. Sağ tarafınıza dönerseniz endişelenmeyin. Sol tarafın daha iyi olduğu düşünülürken, sağınızın üstünde uyumak hamilelik sırasında hissettiğiniz rahatsızlıkların çoğunu hafifletebilir.

Dizlerinizi bükerek bir yana dönük yatmak en rahat pozisyon olabilir. İsterseniz karnınızın altına, bacaklarınız arasına ve sırtınızın arkasında yastık koyabilirsiniz. Sırtüstü uzanırken, sırtınızı hafif bir yastıkla destekleyebilirsiniz, bu destek mide ekşimesi sorununuz varsa size yardımcı olabilir.

İrileşen göğüsleriniz ve göbeğinizle sırt üstü yatmanın zor olduğunu muhtemelen deneyimleyeceksiniz. Hamileliğiniz ilerledikçe, sırt üstü ve düz uzanmaktan kaçınmanız gerekir. Bu pozisyonda, vücudunuzun kan akışı aksayacaktır ve bebeğe de kan akışından sıkıntılar çıkabilir. Dolaşım sorunlarına ek olarak; kas ağrıları, hemoroid ve ödem sorunu yaşayabilirsiniz. Özellikle oturmaya veya ayağa kalkmaya çalıştığınızda, baş dönmesine neden olabilecek bir tansiyon düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Bazı kadınlarda kan basıncı yükselebilir.

Kilo aldığınız için uyku apnesinden dolayı horlayabilirsiniz. Uzun süre sırt üstü yatmamanıza gerektiği gibi uzun süre sırt üstü uzanmayın ve yan yatmaya çalışın.

Sonuç Olarak;

İlk üç aylık dönemde veya doğuma üç saatiniz kalmış olsa da, vücudunuz ve bebeğiniz için en uygun konumda yatmak, daha rahat bir hamilelik geçirmenize yardımcı olacaktır. Ağrıya ve diğer sağlık sorunlarına neden olabileceğinden, hamile iken sırt üstü uyumaktan kaçınmalısınız. Mümkün olduğunca huzurlu bir şekilde uyumaya çalışmanız önemlidir. Rahat bir pozisyon bulmakta güçlük çekiyorsanız, seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir