Bebeklerin oturmaya başlaması ve gelişimsel süreci

Bebeğin oturmasında erken davranılmaması gerektiği gibi geç kalınmaması da önemli. Eğer siz de bebekler ne zaman oturur merak ediyor ya da bebekler kaç aylıkken oturmaya başlar öğrenmek istiyorsanız “Bebekler ne zaman oturur, bebekler kaç aylıkken oturmaya başlar?” haberimize bir göz atın.

Bebekler ne zaman oturur?

Kendi başına oturabilen bir bebek için yeni keşiflerin kapısı aralanacak, ve dünyasını yeni bir perspektiften görmeye başlayacaktır. Bebekler oturmaya başladığında, sırt ve boyun kasları gerekli güce sahip olduğu için baş ve bacakları üzerinde yeterli kontrol sağladığından, emekleme, ayakta durma ve yürüme gibi aktiviteler onun için çok daha kolay hale gelir.

Bebeklerin çoğu 4 aylıkken oturmaya başlarlar. Ancak bazılarının daha fazla zamana ihtiyacı olabilir. Bazı bebekler 7 aylık olduğunda bağımsız olarak kendi başlarına oturmaya başlayabilirler.

Bebekler 8 . Ayına yaklaşınca ise uzun süre dik bir şekilde hiç devrilmeden oturabilirler. Ancak, uzun süre dik durmaktan yorulduklarında kendi özgür iradesiyle yan yatabilir veya devrilebilirler.

Bebekler ne zaman desteksiz oturur

Eğer bebeğiniz 4. aylıkken kafa ve baş kontrolünü sağlayamıyorsa çocuğunuzun gelişimi hakkında endişelenmeye başlamalısınız. Üstelik kafa kontrolü ile beraber oturma eylemini 9. Ayına kadar da gerçekleştiremiyorsa muhakkak bir uzmana danışılması gerektiğini unutmayın.

Not : Prematüre bebeklerin diğer bebeklere göre, gelişimsel dönüm noktalarının daha geç oturmayı öğrenebileceğini unutmayın.

Bebeklerin oturmaya başlaması ve gelişimsel süreci

Bebekler doğdukları günden itibaren bir oturma pozisyonunda desteklenebilse de, baş kontrole sahip olana kadar bağımsız olarak kendi başlarına oturmaya başlayamazlar. 

Zaman çizelgesi

3-4 Ay

Bu aşamada, bebeğin boyun kasları hızlı bir şekilde güçlenir ve karnın üzerine yatarken başını kaldırmasına izin verecek kadar güç kazanır. Yakında omuz kasları vücudunu destekleyecek kadar güçlü olacak ve onlara ağırlık vermeye başlayacak ve sanki mini bir şınav yapıyormuş gibi göğsüne itecektir.

5-6 Ay

Bebekler 6 aylık olduğunda düzgün bir şekilde oturabilir, başını ve sırtını düz tutar. Ancak, bu pozisyonda uzun süre kalamayacak ve oturmaya devam etmesi için destek gerektirecektir. Bu aşamada, onu yastıklar ile sarmak en iyisidir, böylece devrildiğinde, incinmez. Bebek 6 aylık olduğunda, dik pozisyonda otururken dengesini nasıl tutacağını ve destek almak için kollarını kullanmaya başlayacağını anlayacaktır.

7-8 Ay

7 aylıkken, bebek desteksiz dik olarak oturabilir ve dengeyi korumak için kollarına bile güvenmek zorunda değildir. Elleriyle bir oyuncağa ulaşmak için oturma pozisyonunda kalırken büyük olasılıkla dönebilir. İlerleyen zamanlarda , oturma pozisyonunda onu yukarı çekmek için kollarını kullanarak yatar pozisyondan oturabilme yeteneğini kazanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir