Kürtaj ve Kürtaj Sonrası Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?

İstenmeyen bir gebeliğin sonlanabilmesi için 10 haftalık zamanın kesinlikle aşılmaması gerekir. Bu yasal olarak bir sınırlama ve zorunluluk olsa da anne adayının sağlığını etkilememesi için de bu zaman dilimi çok önemlidir.

Doğru koşullarda ve hastanelerde yapılan kürtaj müdahaleleri standartlar gereği gereken tüm donanımı içerdiği için öncelikle bu işlemin hastanelerde yapılmalıdır. Sonrasında ise doktorunuzun belirlediği şekilde ilerlemek hem hızlıca iyileşmenizi sağlayacak hem de iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Kürtaj sonrası yeni bir gebeliğin istenmesi halinde ise nasıl hareket edilmesi gerektiğine doktorunuz karar verecektir.

Tekrar gebelik için doktorun hastanın iyileşme sürecine göre bir zamanlama sunması gerekiyor. Genel olarak kürtaj sonrası ikinci veya üçüncü haftada teorik olarak gebelik gerçekleşebilir.

Kürtaj sonrası gebelik için en ideal zaman 3 ay sonrasıdır. Rahim kendini tamamen onarmış, anne adayı psikolojik olarak yeniden kendini iyi hissetmeye başlamıştır. Ayrıca bebeği için folik asit alımı, sigarayı bırakma gibi bazı hazırlıkları yapması için de yeterli zamanı olmuş olur.

Olumsuz düşünceleri bir kenara bırakmak gereklidir. Hiçbir hamilelik bir diğerine benzemez. Aynı şeyi bir kez daha yaşayacaksınız diye bir şey olmadığını benimsemek ama yine önlemleri alıp hazırlıklı olmak gerekir.

Kürtaj sonrasında hamile kalmak riskli midir?

Bu konudaki en doğru yaklaşım kürtaj sonrasında gebe kalmak için 3 ay beklenmesi gerektiği yönündedir. Genel olarak kürtajdan sonraki bir ay içinde kadın adet olur ve bu sere içinde adet olmamış, hatta üzerinden 45 gün geçmişse hamilelik söz konusu olabilir. Sorunsuz geçen bir kürtaj işlemi sonrasında doktorun önerdiği süre içinde bekledikten sonra gebe kalmanın da ne bebek ne de anne adayı için herhangi bir sakıncası yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir