Gebeliğin 4-10. Hafta Arası Görülen Düşükler…

İlk 3 ayda olan düşükler; ağırlıklı olarak bebekte genetik anormallik ihtimalinin yüksek olmasına işaret eder. Bu genetik sorunlar doğum olsa bile kalp hastalığı, zeka geriliği gibi sağlık problemleri yaşayacak ve sağlıklı olmayacak bir bebeğin işareti olabilir. Problem yaşamla bağdaşmayacak bir sorunsa kendiliğinden sonlanıp düşükle sonuçlanır.

  • Diğer düşük sebepleri; radyasyona maruz kalma, enfeksiyonlar, toksik maddeler, ilaç kullanılması, kan uyuşmazlığı, plasental anormallikler olabilir.
  • Anneye ait nedenler; enfeksiyonlar, rahim ağzı yetmezliği, yapısal problemler gibi anotomik bozukluklar, miyomlar, sistemik hastalıklar, hormonal bozukluklar, stres ve benzeri olabilir.
  • Babaya ait nedenler; sperm yapısında bozukluklardır.

Düşük nedeni bebekteki genetik yapı bozukluğuylaysa çoğunlukla tesadüfidir. Tekrarlamaz. Ancak anne babada genetik yapıda gizli kalmış bozukluk varsa tekrarlayan düşük nedeni olabilir.

Saptanan gebeliklerin %25’ine kadarı düşükle sonuçlanabilir buna kimyasal gebelikler de eklenirse bu oran  %40’ları bulabilir. Bu düşüklerin %80’den fazlası ilk 3 ay düşükleridir, bunun içinde de ilk 2 ayda olma olasılığı en yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir