Çocuk Gelişiminde Dikkat ve Odaklanma

Çocukların dikkat süreleri yaş grubu ve gelişim düzeylerine göre farklılıklar gösterir. Dikkat, geliştirilebilir bir beceridir ve çocukların dikkat ve odaklanma becerileri doğru desteklendiğinde geliştirilebilir.

Çocuk Gelişiminde Dikkat Edilecek Yöntemler

Çocukların ilk öğretmenleri olarak gösterilen anne ve babaların, çocuklarının iyi birer yetişkin olmaları için öğrettikleri büyük önem taşıyor. Bunu sağlamak için anne ve babanın yapması gerekenlerden birisi aynı dili konuşmaları ve tutarlı olmalarıdır. Aksi durumda çocuk kafa karışıklığı yaşayabilir. Çocuklar anne ve babalarını rol model alarak büyürler; söyledikleri kadar beden dili hareketleri de önemlidir. Ebeveynler çocuklarına ne kadar çok değerli olduklarını hissettirmeli ve onun özgüvenini sarsacak şekilde büyük eleştirilerden kaçınmalıdır. Çocuğa sevildiği çokça hissettirilmeli, yapıcı olunmalıdır. Anne ve babaların mutlaka dikkat etmeleri gereken noktalardan birisi de çocuğu sabırlı bir şekilde dinlemektir. Ebeveynler çocuklarına karşı saygılı, sevgi dolu, dürüst ve şefkatli oldukları zaman çocuklarının gelişiminin de bu şekilde ilerlediğini fark edeceklerdir.

Çocukların Dikkatini Arttırmak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Çocukların dikkatini arttırmaya yardımcı olacak birkaç alternatif nokta bulunuyor. Bunlardan ilki çocukların hareket içeren faaliyetlerde bulunması olacaktır. Çocuğun enerjisini sağlıklı bir şekilde boşaltması için dışarda arkadaşları ile oynaması sağlanabilir, düzenli spor aktivitelerine katılabilir. Bunların yanı sıra denge oyunlarına katılması sağlanıp beyin ve beden fonksiyonlarını birlikte gelişmesi desteklenebilir. Spor ya da sanat dallarından hangisinde kendisini daha mutlu hissedecekse bu çocuğun kişisel gelişimini olumlu etkileyecek ayrıca dikkatini arttırması konusunda da yardımcı olacaktır.

Çocukların büyük kısmı ders çalışma süresini kısa tutmak ister; uzun çalışma süreleri dikkatlerinin dağılmasına ve dersi anlamamalarına neden olur. Bunu önlemenin en uygun yolu çocuğa uygun bir çalışma düzeninin oluşturulmasıdır. Her gün düzenli çalışmak çocuğun dersini öğrenmesini sağlamasının yanı sıra dikkatini korumasına da yardımcı olacaktır.

Dikkatin Dağılmaması İçin Evde Yapılabilecek Yöntemler

Çocukların o an ne ile uğraşıyorlarsa yaptıkları işe dair dikkatlerinin dağılmaması için ekrandan uzak bir ortamda olmalıdırlar. Diğer yandan dikkat problemi yaşamamaları için sağlıklı beslenmeli ve düzenli uyumalıdırlar. Çocuklarının dikkatlerinin dağılmaması için evde uygulanabilecek oyunlardan bazıları ise şöyle:

Çocuğunuza onun ilgisini çekebilecek kısa bir hikaye anlatın ve sonrasında bu hikayenin belli kısımları ile ilgili sorular sorun.

4 minik kase bir zar ya da yüzük gibi bir nesne ile saklama oyunu oynayabilirsiniz. Yüzeye ağızları kapalı şekilde koyduğunuz kaselerden birisine küçük nesneyi koyun ve karıştırarak nesnenin hangisinde olduğunu bulmasını isteyin.

Geometrik şekil formundaki nesneleri sırasıyla dizin. Çocuk bir süre bunlara baktıktan sonra arkasını dönmesini isteyin ve aradan bir şekli çıkarıp saklayın. Bakalım hangi şeklin eksik olduğunu bulabilecek mi?

Bu oyunu iki ya da istediğiniz kadar daha fazla kişiyle oynayabilirsiniz. Oyunculardan birisi bir kelime söyleyerek oyunu başlatır. Ardından gelen oyuncu söylenen kelimenin son harfiyle yeni bir kelime söyler ve oyun bu şekilde devam eder.

Harita üzerinde bir şehri ya da ülkeyi bulma oyunu oynanabilir.

Çocuklarda Dikkat Gelişimini Arttıran Egzersizler

Miniklerin dikkat ve odaklanma süreleri yaş grubu ve gelişim düzeylerine göre farklılıklar gösterir. Aşağıda odaklanma ve konsantrasyon becerilerini güçlendirecek dikkat egzersizleri çocuğun yaşına ve gelişim seviyesine göre uygun şekilde uyarlanabilir.

Çocuğunuzla birlikte gözlem ve inceleme yapabilirsiniz. Bunun için bir nesneyi inceleyebilir ya da gelişen herhangi bir olayı birlikte gözlemleyebilir onun hakkında konuşabilirsiniz.

Sevdiği birkaç oyuncağı bir araya getirip onlar hakkında konuşabilirsiniz. Ardından çocuğunuzdan gözlerini kapatmasını isteyip oyuncaklardan birisini saklayabilirsiniz. Yaş grubuna göre oyuncak sayısını arttırabilirsiniz.

Birlikte bir doğa yürüyüşüne çıkabilir, topladığınız farklı renkteki yaprakları gruplandırabilirsiniz. Açık havada olmak çocukların stres seviyesini azaltır ve konsantrasyon becerilerini güçlendirir.

Ona sevdiği türde kitap okuyabilirsiniz. Resimli kitap okuyorsanız resimler hakkında sohbet edebilir, sorular sorabilirsiniz.

Çeşitli denge ve konsantrasyon oyunları oynayabilirsiniz. Bu gibi oyunlar çocuğun bedenini algılama ve yönetmesi gibi birçok beyin fonksiyonun çalışıp gelişmesine destek olur.

Hareketli oyunlar oynayarak enerjisini boşaltmasına izin verebilirsiniz. Fiziksel hareketler solunumu destekleyecek ve böylece dokulara giden kan miktarı artacaktır. Beyin fonksiyonları aktif olarak çalışarak odaklanma ve dikkat becerilerinin çoğalmasını sağlar.

Çocukların uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmaları konsantrasyon bozukluklarına, dikkat eksikliklerine ve odaklanma sorunlarına yol açıyor. İki yaşına kadar ekrandan mümkün olduğunca uzak tutmaya sonrasında ise sınırlı kullanımına izin verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir