Beşikten yatağa nasıl ve ne zaman geçiş yapmalı?

Çocuğunuzun beşiğini normal bir çocuk yatağıyla değiştirmeniz gereken belirli bir zaman yoktur , ancak çoğu çocuk bazen 1 1/2 ile 3 1/2 yaşları arasında geçiş yapar.

Çocuğunuzun 3 yaşına yaklaşmasını beklemek en iyisidir, çünkü pek çok küçük çocuk geçişi yapmaya hazır değildir. Elbette, yürümeye başlayan çocuğunuzu artık beşikte uyumak için çok büyük veya çok aktifken bir yatağa taşımanız gerekecektir.

Birçok ebeveyn, aktif yürümeye başlayan çocuklarının beşiğine tırmanabileceğinden veya beşiğinden atlayabileceğinden endişe duydukları için geçişi yapıyor – ve bu gerçek bir güvenlik endişesi. Ancak beşikten çıkarken veya başka bir ani uyku problemine alarm duygusu ile tepki vermemek en iyisidir.

Bebeğinizin beşikten ilk çıktığı gün acele etmeyin ve yeni bir yatak satın almayın. Bir yatağa gitmeye hazır olmayabilir ve herkes uyurken gece boyunca ayakta ve ortalıkta dolaşması güvenli olmayabilir. Beşik yatağını olabildiğince indirerek kendinize biraz zaman kazanın, böylece yan korkuluklar nispeten daha yüksek ve üzerinden geçilmesi daha zor olacaktır.

Ebeveynlerin yatağa geçmelerinin bir başka nedeni de, başka bir bebeğin yaklaşmasıdır. Durumunuz buysa, doğum tarihinizden en az altı ila sekiz hafta önce geçişi yapın. Bebeğinizin beşiğini devraldığını görmeden önce yeni yatağına iyice yerleşmesini istiyorsunuz. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yaşına bağlı olarak, yeni bebek 3 veya 4 aylık olana kadar geçişi ertelemeyi de düşünebilirsiniz. Yeni doğan bebeğiniz muhtemelen o ayları beşikte uyuyarak geçirecek ve yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yeni bebeğe alışmak için zamanı olacak ve bu gerçekleştiğinde yatağa geçişi kolaylaştıracaktır.

Bununla birlikte, anahtarın zamanlamasını beşiği serbest bırakmak yerine çocuğunuzun hazır olma durumuna dayandırdığınızdan emin olun. Birçok anne-baba, büyük çocuklarını daha hazır olmadan yatağa yatırmak yerine, başka bir beşik almanın veya almanın daha kolay olacağını çok geç fark eder.

Bazı çocuklar bu değişime kolayca uyum sağlarken, diğerleri bununla zor anlar yaşarlar. Her çocuk farklıdır. İlk doğan çocukların geçişe direnmesi alışılmadık bir durum değil. Beşiğine ve onunla olan tüm ilişkilerine çok bağlı olabilir. Yatakta uyumaya geçiş, yeni yürümeye başlayan bir çocuğun hayatının bu aşamasındaki pek çok değişiklikten sadece biridir – tuvalet eğitimi, anaokuluna başlama ve “büyümek” için diğer baskılarla aynı zamana denk gelebilir.

Yeni bir bebek yolda ise, çocuğunuz beşiği de dahil olmak üzere bebeğinin eşyalarına sahip çıkmış hissedebilir. Daha sonra doğan çocuklar, genellikle ağabeyleri veya kız kardeşleri gibi olmak istedikleri için yatağa geçmekte daha kolay vakit geçirirler. “Bebekler için” olan beşikten “büyük çocuk yatağına” geçmeye hevesliler. Bununla birlikte, ister ilk ister daha sonra doğmuş olsun, bazı çocuklar sadece hazırdır ve durumlarındaki bu değişikliğin tadını çıkarırlar.

Geçişi kolaylaştırmak için, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun yeni yatağını eskiden olduğu yere koyun. İkiz yatak kullanıyorsanız, yetişkin çarşaflara ve battaniyelere hemen geçiş yapmak istemeyebilirsiniz. Çocuğunuz, eski beşik battaniyesiyle uyumaya devam etmeyi yatıştırıcı bulabilir, öyle olsa bile küçük. Yeni doğan çocuğunuzun yataktan düşmesini önlemek için korkuluk koymayı unutmayın.

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu “büyük çocuk yatağı” konusunda heyecanlandırın, onu yanınıza alarak, yeni satın alıyorsanız ya da önceki sahibinin çocuğunuzun tanıdığı biri olup olmadığını vurgulayın. Örneğin: “Bu senin yatağın kuzenindi ve şimdi senin! Artık neredeyse onun kadar büyüksün!” Yürümeye başlayan çocuğunuzun, en sevdiği karakterleri içeren yeni çarşaflar için sizinle alışveriş yapmasına izin verin ve onu, arkadaşlarını ve ailesini ziyaret edenlere “büyük çocuk yatağını” göstermeye teşvik edin.

Bir diğer taktik, biraz daha fazla çalışma gerektirmesine rağmen, “büyük çocuk yatağı” partisi düzenlemektir. Yeni yatağı açıklamak için bir tarih seçin ve etkinliği bir hafta önceden konuşun. Büyük gün, bir parti verin ve arkadaşlarınızı ve büyükanne ve büyükbabalarınızı davet edin.

Diğer bir strateji, belirli “yürümeye başlayan çocuk yataklarının” kullanılmasıdır. Beşik şilte kullanıyorlar, ancak daha çok normal bir yatağa benziyorlar. Birçoğu yerleşik korkuluklarla birlikte gelir ve bazıları arabalar, trenler ve pembe sayvanlı yataklar gibi çok çekici tema ve şekillerde yapılmıştır.

Değişikliği çok erken yaptığınızı ve çocuğunuzun üzgün olduğunu fark ederseniz, hemen pes etmeyin. Çocuğunuzu yatağı denemeye teşvik edin. Birkaç gün sonra hala perişan haldeyse, beşiği geri getirin.

Bazı çocuklar yatağa hazır değildir. Çocuğunuzun bir yatağın içinde kalması gereken hayali sınırlara sahip olduğunu anlaması için belirli bir miktarda bilişsel gelişim gerekir. Eğer uyuyan kişi birden bire gece uykuya dalmak için uzun zaman alırsa, birçok kez yataktan kalkarsa veya evde dolaşırsa, muhtemelen kendi yatağına hazır değildir. Tuvalet eğitiminde olduğu gibi, bazen bir adım geri atıp çocuk bezini – veya bu durumda beşiği – geri getirmeye ve daha sonra tekrar denemeye değer. Sadece beşiğin yeniden ortaya çıkışını gelişimde geri adım veya ceza olarak sunmadığınızdan emin olun.

Son olarak, beşikten yatağa geçişin yaşamınızda bir dönüm noktası olduğunu unutmayın.hayat da. Bebeğinizin büyüdüğüne dair bir işaret daha. Küçük çocuğunuz için beşiği ilk ne zaman kurduğunuzu düşünün ve ardından kendi özel kutlamanıza gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir