Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde süt alerjisi yaygın görülen bir durumdur. Bebeğinin huzursuzluğundan endişelenen ebeveynler onun ihtiyaçlarıyla ilgili devamlı endişe duyar.

Özellikle bebeklerin büyük bir çoğunluğunda görülen süt alerjisi durumu bebeğin bakımından sorumlu olan yetişkinler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Bebeğimin süt alerjisi mi var diye merak eden ebeveynler belirtileri dikkatle takip etmelidir.

Bebeklerde süt alerjisi aslında bebeğin inek sütüne karşı alerjisinin olması durumudur. Bebeğin inek sütünün içerisinde bulunan proteinlere karşı alerjisinin olması durumunda verdiği alerjik reaksiyonlardır. İnek sütündeki beta laktalbumin bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

Bebeklerde Süt Alerjisi Belirtileri

Bebeklerde süt alerjisi ilk 6 ay dahil olmak üzere herhangi bir zamanda ortaya çıkabilmektedir. 

  • Bebek şiddetli gaz sancısı hisseder.
  • Bebeği besledikten sonra hemen kusma görülür.
  • Süt alerjisi olan bebeğin kakası jel gibi ve rengi kırmızımsı olur.
  • Cildinde döküntüler meydana gelir.

Bu belirtiler süt alerjisi olan bebeklerde sıklıkla görülür. Belirtilerin şiddeti ve sayısı her bebeğe göre değişir. Belirtilerin uzun süre devam etmesi, ağırlaşması veya farklı belirtilerle birlikte ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden bebeğinizi doktora götürmelisiniz. 

Bebeklerde alerjik reaksiyonlara neden olan beta laktalbumin inek sütünde yer alır. Bu nedenle bebeğinizi beslerken inek sütü içeren gıdalar kullanmanız yoluyla bu reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Aynı zamanda emziren annenin inek sütü içeren gıdalarla beslenmesi nedeniyle de bebekte alerjik reaksiyonlar görülebilmektedir. Bebeklerde inek sütü alerjisi hazır gıdaların içerikleri nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir. Annenin uyguladığı diyet planında inek sütündeki beta laktalbumin proteinlerinin bulunmaması gerekir. 

Bebekler için anne sütünün her bir damlası çok değerlidir. Bu nedenle anne sütünün saklanma koşulları büyük önem taşır. Anne sütü saklama şişeleri kullanarak sütünüzü güvenle taze tutabilirsiniz.

Süt Alerjisi Olan Bebeklerde Anne Beslenmesi

Emziren annenin bebeğini beslemesi yoluyla da süt alerjisi olan bebek reaksiyon gösterebilir. Süt alerjisi olan bebekler için annenin beslenme planını bu durumu gözeterek oluşturması önemlidir. Anne sütünün kalitesini artıran besinler tercih edilmelidir. Bebeğin alerjisi olan proteinleri tespit etmek ve beslenme planını oluştururken bu proteinleri içeren besinleri dışarıda bırakmak önemlidir. Emziren annenin beslenme planını oluştururken bir uzmandan destek alması önemlidir.

Emziren annelerin beslenmesine dikkat etmesi hem anne hem de bebek için çok önemlidir. Bu nedenle emziren annenin beslenmesi konusunda en temel noktalarla ilgili bilgi sahibi olmak önemlidir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir