37. Hafta Gebelik

Doğum sinyalleri harekete geçiyor!

37. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 37. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin ağırlığı 3000 gramı bulabilir ve boyu yaklaşık 48 cm!
Özel durumlar dışında, artık dünyaya gelmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Normal hayata adaptasyonları gerçekleşmiş durumda.

  • Bebeğinizin beyin ve sinir sistemi gelişmeye devam etmektedir.
  • El ayak ve tüm hatları artık bir bebek boyutundadır.
  • Parmaklarını emerken görebilirsiniz. ?
  • Bebek rahim içinde balık gibi yüzüyor hissi verebilir.

Anneye Sağlık Önerileri – 37. Hafta Hamilelik

Rahim kasılmalarınız düzensizdir. Bu kasılmaların düzenli olarak 10-15 dakika arayla gelmesi doğum habercisi olabilir. Doğum yapacağınız hastaneye giderken, her ihtimale karşı doğum çantanız da yanınızda olsun.

Suyun boşalması hastaneye yatış için bir nedendir. Hastanede bebeğin kalp atışları ve annenin rahim kanalı açıklığı kontrol edildikten sonra rutin hazırlıklar başlar. Su geldikten sonra, yaklaşık 24 saat içinde normal doğum sancıları başlayabilir.

Bu haftalarda su boşaldıysa fakat 24 saat içinde doğum başlamamışsa, bebeğin enfeksiyon kapmaması için doğumun suni sancı ilaçları ile başlatılması gerekebilir.

Bebeğinizin doğum yolundan önce popo kısmı geliyorsa, sezaryen olma olasılığınız yüksektir. Aynı şekilde bebeğiniz yan duruyorsa vajinal doğum şansı azdır.

Anneye Beslenme Önerileri – 37. Hafta Hamilelik

Bu haftalarda özellikle probiyotik yönünden zengin beslenmek çok önemlidir. Bağırsak floramızdaki yararlı bakteri miktarının azlığı kabızlığa neden olabilir. Düzenli bir flora düzenli bir bağırsak sistemi demektir. Bunun için ev yapımı yoğurt, kefir, peynir tüketebilirsiniz.

Doğum Belirtileri- 37. Hafta Hamilelik

Başlıca doğum belirtileri:

  • Su gelmesi,
  • Kanama/kanlı akıntı
  • Düzenli rahim kasılmasıdır.
    Doğum belirtileriniz başlamışsa hastaneye gelirken kesinlikle bir şey yemeyin, içmeyin. Her doğum için anestezi olasığı vardır ve dolu mide sorun yaratabilir.

Suni Sancı Nedir? 37. Hafta Hamilelik

Anneye Alışveriş Önerileri – 37. Hafta Hamilelik

Bebeğinizin odası için mutlaka kimyasal olmayan maddelerden oluşan ürünler almalısınız. Eğer 39. Haftanızda doğum yapmayı planlıyorsanız, bebeğinizin odasını bu dönemlerde boyamanız ve yerleştirmeniz gerekecek.
Bebeğinizi ilk zamanlar kendi odanızda yatırmak için ona uygun bir beşik seçebilirsiniz. Burada önerimiz, beşiğin ham maddesini iyi araştırmanız. Mutlu alışverişler!

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 37. haftamızdan merhaba!

Artık 3 kiloyum ve boyum da 48 cm oldu. Aileme kavuşmama çok az kaldı, acaba benim için nasıl bir oda hazırladılar? İçerisinde kimyasal olmayan bir boya ile odamı boyadıklarını duydum. Bana nasıl da özenerek bakıyorlar değil mi? 37. haftamızda en çok ailemin benim için yaptığı hazırlıkları sevdim. Sevgili ailem, peki ya siz en çok neyi sevdiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir