Yeni yürümeye başlayan çocuklar neden agresif olurlar?

Gelişen dil becerileri, şiddetli bir bağımsızlık arzusu ve gelişmemiş dürtü kontrolü, bu yaştaki çocukları fiziksel olmaya adaylar haline getiriyor.

Yürümeye başlayan çocuğumdaki saldırganlıkla ilgili ne yapabilirim?

Soğukkanlılığını koru. Çocuğunuza bağırmak, vurmak veya ona kötü olduğunu söylemek, davranışında olumlu değişiklikler yapmasına neden olmaz – onu daha çok sinirlendirir ve deneyeceği yeni şeylerden örnekler verirsiniz. Ama ona öfkeni kontrol edebileceğini göstermek onun kendi öfkesini kontrol etmeyi öğrenmesine yardımcı olur.

Net sınırlar belirleyin. Yürümeye başlayan çocuğunuz ne zaman agresif olursa hemen yanıt verin. Kısa bir mola için onu durumdan çıkarın (sadece bir veya iki dakika yeterlidir). Bu ona sakinleşmesi için zaman verir ve bir süre sonra davranışını sonuca bağlayacak ve bir vurur ya da ısırırsa eylemin dışında kalacağını anlayacaktır.

İyi davranışları pekiştirin. Çocuğunuzun dikkatini yalnızca yaramazlık yaptığında vermek yerine, iyi olduğunu yakalamaya çalışın. Örneğin, başka bir çocuğu yoldan uzaklaştırmak yerine salıncağı çevirmek istediğinde, arzularını dile getirdiği için onu övün. Salıncakını itme veya birlikte oynama teklifiyle iyi davranışları pekiştirin. Zamanla sözlerinin ne kadar güçlü olduğunu anlayacaktır.

Mantıklı sonuçlar verin. Çocuğunuz kapalı oyun merkezindeki top havuzuna girerse ve diğer çocuklara topları fırlatmaya başlarsa, hemen onu dışarı çıkarın. Onunla oturup diğer çocukların oyununu izlerken, eğlenceye katılmaya hazır olduğunda diğer çocuklara zarar vermeden geri dönebileceğini açıklayın.

Çocuğunuza ders vermekten veya mantık yürütmeye çalışmaktan kaçının: Muhtemelen kendini başka bir çocuğun yerinde hayal edemiyor veya sözlü akıl yürütmeye dayanarak davranışını değiştiremiyor. Ama sonuçlarını anlayabilir.

Sürekli disiplin. Mümkün olduğunca her bölüme her seferinde aynı şekilde yanıt verin. Öngörülebilir tepkiniz, çocuğunuzun sonunda tanımayı ve beklemeyi öğrendiği bir model oluşturur. Sonunda yanlış davranırsa, bunun sonuçları olacaktır.

Alternatifleri öğretin. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz yerleşene kadar bekleyin, sonra ne olduğunu sakince ve nazikçe gözden geçirin. Patlamasını neyin tetiklediğini açıklayıp açıklayamayacağını sor.

Kızgın duygulara sahip olmanın doğal olduğunu, ancak onları vurarak, tekmeleyerek ya da ısırarak göstermenin uygun olmadığını (kısaca!) Vurgulayın. Kendisini ifade etmek için kelimeleri kullanmak veya bir yetişkinden yardım istemek gibi daha etkili bir yanıt verme yöntemi bulması için onu cesaretlendirin.

Birine saldırdıktan sonra onu özür dilemeye teşvik edin . Özrü ilk başta samimiyetsiz gelebilir, ancak ders sonunda batacaktır.

Ekran başında kalma süresine dikkat edin. Küçük çocuklar için tasarlanmış çizgi filmler, dijital oyunlar ve diğer medyalar bağırma, tehdit, hatta itme ve vurma ile doldurulabilir. Birkaç çalışma, aşırı ekran süresinin çocukların büyüdükçe davranış sorunlarına katkıda bulunabileceğini öne sürüyor . Bazı uzmanlar, ekran kullanımının çocukların sosyal ve duygusal gelişimini de engellediğinden endişe duymaktadır.

Amerikan Pediatri Akademisi, çocuklar en az 18 aylık olana kadar (yetişkinlerle kısa görüntülü sohbetler hariç) TV ve diğer ekranlara (telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler dahil) karşı tavsiyede bulunur.

Çocuğunuz en az 18 aylıksa, ekran süresini günde bir saatten fazla olmamak üzere sınırlayın ve yüksek kaliteli, yaşa uygun medyayı, özellikle de saldırgan davranışlara eğilimli görünüyorsa seçin. Onunla birlikte şovları izleyin ve bir oyun oynarken (veya onunla oynarken) onu kontrol edin.

Karakterlerin çatışmaları nasıl çözdüklerini tartışın ve bunları çözmek için daha iyi yollar beyin fırtınası yapın. Televizyonu arka planda tutmayın ve onu daha yaşlı izleyiciler için daha olgun içeriklere maruz bırakmayın.

Yürümeye başlayan çocuğunuzu aktif tutun. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bol enerjisini yakma şansı olmadığında, evde bir terör olduğunu fark edebilirsiniz. Çocuğunuzun morali çok iyiyse, ter dökmesi için ona, tercihen dışarıda, yapılandırılmamış bol zaman verin.

İhtiyacınız olursa yardım alın. Bazen bir çocuğun saldırganlığı bir ebeveynin kaldırabileceğinden daha fazlasıdır. Aşağıdaki durumlarda çocuğunuzun doktoruyla konuşun:

  • Çocuğunuz birkaç haftadan uzun süredir alışılmadık derecede agresif.
  • Diğer çocukları korkutuyor ya da üzüyor gibi görünüyor.
  • Yetişkinlere saldırır.
  • Onun davranışını frenleme çabalarınızın çok az etkisi var.

Birlikte davranış sorununun kaynağını belirleyebilir ve çocuğunuzun bunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca gerekirse bir danışman veya çocuk psikoloğu da önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir