Lego oyuncak faydaları nelerdir?

Legolar hem çocukların keyifli vakit geçirmelerini sağlıyor hem de gelişimlerini etkiliyor. Her yaş grubuna uygun Legoların faydaları var…

Lego oyuncak nedir?

1950’lerin hemen öncesi üretildikleri ilk tarihler olan Legolar başlangıçta ahşap bloklardan oluşuyorlardı. Parçaların birbirleriyle tam uyumlu olmaları için ise 1960’lu yıllardan itibaren de plastikten üretilmeye başladılar. İşte bu birbirine kenetlenebilen, farklı renklere sahip parçaların her birisine Lego ismi veriliyor. Tamamen hayal gücünün etkisiyle Lego parçaları ile hayvan figürlerinden yapılara, araçlardan ev gereçlerine kadar birçok ürün tasarlanabilir.

Lego oyuncak faydaları nelerdir?

Bağımsız parçalardan oluşan Lego sayesinde çocuklar yaratıcılıkları ile baş başa kalıyorlar. Hayal güçlerini ortaya koymak ve geliştirmek için güvenli bir alana sahip oluyorlar. Diğer yandan zihinlerindeki nesneleri somut bir şekilde dışa vurma şansı yakaladıkları için yaratıcılıklarının güçlenmesi ile birlikte soyut/somut algıları da gelişiyor. Her yaş grubuna hitap ettiği için çocuk – ebeveyn ilişkisinde güvenli bağlanmayı destekler.

Birer yapı oyuncağı olan Lego parçaları çocukların mekan ve boyut algılarının oluşmasını da etkiliyor. Örneğin Lego ile bir ev, araç ya da hayvan figürü yapan çocuk aynı zamanda parçaların uyumlarını ve boyutlarını da kontrol edebiliyor. Parçalar arasında uyumsuzluk olduğunu düşündüğünde ise sorunun kaynağına ulaşarak onu düzeltiyor. Kısacası Lego oyuncakları çocukların analiz yeteneklerine de büyük oranda katkı sağlıyor. Hatta Lego blokları için birer matematik öğretmeni bile diyebiliriz. Çünkü çocuk hayali bir ürün tasarlarken ne kadar parçayı takacağını ya da çıkaracağını da hesaplamış oluyor.

Her yaş grubuna hitap edebilen harika bir oyuncak çeşidi olan Legolar 0-3 yaş grubunun gelişiminde önemli etkiye sahipler. Küçük parçaları birbirine takıp sökmeye çalışan çocukların ince motor becerileri gelişiyor. Ayrıca renkleri tanımasına yardımcı oluyor.

Lego diğer birçok oyuncak çeşidinin aksine cinsiyetçi ayrımcılıktan da uzakta duruyor. Kız ve erkek çocuklarına eşit mesafede bulunan Legolar sayesinde çocuklar grup oyunlarında rahatlıkla karşı cinsiyle etkileşim içine girebilirler. Bunun yarattığı farkındalık çocukları ayrımcılıktan uzak tutmakla kalmaz aynı zamanda sosyal hayatları gibi erişkin yaşamlarına etkisi olacak pek çok konuda olumlu etki yaratır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir