Kanda Gebelik Testi Nedir? Kanda Gebelik Testi Gebelik için En Güvenilir Test midir?

Kanda Gebelik Testi, Beta HCG hormonu, yani toplum arasında hamilelik hormonu olarak bilnen hormonun gebelik şüphesi yaşayan kişilerden alınan kana bakılarak

ölçüm yapılmasıdır. Gebeliğin mevcut olup olmadığı kan değerlerinde bakılan beta HCG testi ile tespit edilmektedir. Beta HCG testi, bebeğin anne karnında hatta rahim içinde bulunduğu plasentadaki hücrelerden salgılanmakta olan özel bir hormonun kanda yükselmesi ile ölçülür. Beta HCG hormonu, tam olarak progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesi ile görevlidir. Progesteron hormonunun görevi ise gebelik süresince düşük yapmayı engellemektir.

Gebelik hormonları ilk ve en kesin olarak kanda ortaya çıktığı için kanda gebelik testi sonuçları en doğru bilgiyi verir. Kanda Beta HCG ölçümü ya da tahlili ile alınan değer, gebeliğin başladığı andan itibaren kontrollü olarak yükseliş gösterir. Hafta hafta olarak değişir.

Kanda Gebelik Tespiti için Beta HCG değeri en az kaç olmalıdır?

Gebe olmayan bir kadının kanındaki Beta HCG değeri 0 – 10 mIU/ml arasındadır. Gebelikten şüphelenen kişilerde ise gebelik olması için Beta HCG değerinin kesinlikle en az 5, hatta 10 mIU/ml değeri üzerinde olması koşulu aranır. Gebeliğin ilk zamanlarında bu değer iki günde bir artış gösterir ve her ölçülen değer bir önceki değerin iki katı şeklindedir.

Eğer kanda ölçülen her değer bir öncekinin iki katı gibi artış göstermiyorsa, o zaman gebelikte bir şüphe var demektir. Bu durum daha çok dış gebeliklerde yaşanır. Çünkü dış gebelikte de ilk ölçümlerde kanda Beta HCG değeri yüksek çıkar. Fakat sonrasında beklenen şekilde artış olmaz. Yine de bu değer tahlille tespit edilmiş olmasına rağmen, ultrason çekilmeden ve gebelik kesesi doktor tarafından kesin olarak görülmeden gebelik konusunda beklemek gerekir. Çünkü kimi zaman Beta HCG değeri beklenen seviyede ve her iki günde bir de iki katı kadar yükseliyorken, ultrasonda gebelik kesesi oluşmamış durumlar da oluşabilir. Bu da yine dış gebelik durumuna işaret eder. O zaman hem kanda Beta HCG değeri, hem de ultrason görüntülerinde gebelik kesesinin görülebilmesi koşullarının oluştuğu durumlarda gebeliğin varlığı söz konusudur.

Kanda Gebelik Tahlilinde Beta HCG ne zaman yükselmeye başlar?

Beta HCG, kandaki gebelik hormonudur demiştik. Kadının yumurtası erkeğin spermi ile döllendikten sonra takip eden 8. günden itibaren Beta HCG hormon değeri kanda hızla yükselmeye başlar ve bu değer hergün iki katına çıkarak artmaya devam eder. Gebeliğin ilerleyen günlerinde ise yükseliş hızı azalır ve değerler daha normal şekilde ilerler.

Beta HCG nedir, ne değildir?

▪ Beta HCG hormon değeri ile gebelik olup olmadığı kesin olarak anlaşılabilir. Gebeliğin tam olarak kaç haftalık olduğu ile ilgili en kesin bilgiyi ultrason çekildiğinde öğrenebilirsiniz.

▪ Beta HCG hormon değerine bakılarak hamilelik ile ilgili detaylı bilgi verilemez.

▪ Beta HCG değerinin 5 mIU/ml ve üzerinde olması gebelik açısından ilk tanıdır, kesin tanı ultrason muayenesi ile konabilmektedir.

Kanda gebelik testi ne zaman belli olur? Ne zaman yapılmalıdır?

Kanda gebelik testinde Beta-HCG hormonunda yükselme tespit edilebilmesi için, beklenen adet gününün gelmesi ve de gecikmiş olması gerekir, bazen bu günden bir iki gün önce de tespit edilebilir ama asıl gecikmeden sonra anlaşılır. Daha kesin sonuç vermesi için genellikle adet gecikmesi yaşandıktan birkaç gün sonra kanda gebelik testi yaptırılması önerilir. Yumurtlama günlerinde ve ilişkiye girilen günlerde kanda hamileliğin tespit edilmesi mümkün değildir, çünkü bu kadar erken dönemde hamilelik olsa bile henüz rahim içerisine ulaşmamıştır, bu nedenle hormonlar anne kanına geçmez. Kanda veya idrarda gebelik testlerinin aç – tok karnına yapılması da farketmez.

Tüp bebekte embriyo transferinden sonra B-HCG gebelik testi ne zaman yapılır?

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden en az 12 gün sonra kanda gebelik testinde B-HCG değerine bakılarak gebeliğin oluşup oluşmadığı, yani embriyonun tutup tutmadığı araştırılır. Eğer gebelik görülürse belli aralıklarla test tekrar edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir