İkiz Çocuklarda Kimlik Gelişimi

İkiz ya da üçüz bebeklere sahip pek çok anne ve baba bebeklerinin özellikle de aynı yumurta ikizleri iseler onların bireysel kimliklerini nasıl geliştirebileceklerini merak ederler.

 İkiz Çocuklarda kişilik gelişimini etkileyen unsurlar nelerdir?

 Anne baba tutumları: ister tek yumurta ikizi olsun, ister çift yumurta ikizi olsun aynı anda dünyaya gelen ikiz bebeklerin gerek fiziksel olarak gerekse ruhsal olarak birbirlerine benzemesi beklenir. Her ne kadar? Ayrı birey de olsalar. Aslında bunu çoğunlukla farkında olmadan yaparlar. Herhangi bir konuda olumlu huyun diğer kardeşte de olmasını beklemek, öğrenme hızlarının ve becerilerinin eşit ve aynı hızda olmasını beklemek ve iyi olanı diğerine örnek göstermek, oyuncak, giyim-kuşam, okul araç gereç, bisiklet gibi konularda seçimlerin birebir kopya şeklinde olmasına özen göstermek, ikiz çocuklara olan yanlış yaklaşımların önde gelenleri.

 İkiz Çocukların Kişilik Gelişimleri İçin Doğru Olan Ebeveyn Yaklaşımı Nasıl Olmalıdır?

  -İsim verme

 Öncelikle isim verme konusunda doğru olan, sesleri birbirinden çok ayrı ve birbirini çağrıştırmayan isimler vermek doğru bir isim tercihi olacaktır. İsmin kişilik üzerindeki etkisi kaçınılmazdır. Biricik ve size özel olmalı. En azından kardeşinizin ismi ile o kadar da benzemek zorunda değil. Kimse ismini kardeşi bile olsa bir başkasıyla karıştırılmasını istemez. En azından simalar benzese bile isimler benzemek zorunda değil. Belki de ikiz kardeşlerin yüzleri benzemediği halde isimleri benzediği için karıştırılanları vardır. Onların yerine koyun kendinizi.

  Çok can sıkıcı olmaz mıydı?

  -Farklı giyim tercihlerine sahip olmalarına izin verin. Ve bir örnek giydirmekten vazgeçin. Tek örnek giyinmeleri de karıştırılmalarını kolaylaştıran bir sebep. Bırakın sadece kendisi olsun.

  -Kendine ait bir alanı ve eşyaları, oyuncak giyim eşyası vb. olmasına izin verin. İkiz olmaları her şeylerinin tek örnek olmasını gerektirmez. Bırakın aidiyet kavramları doğru şekilde gelişsin. Birine ait olan diğerine de ait olmasın.

  -Her ikisinden söz ederken ayrı ayrı bireyler olarak bahsedin. İkizler değil.

  -Okula başladıklarında ayrı sınıfa yazılmaları konusunda okul idaresinden talepte bulunun ve bunu yapım. Okul idaresi size bunu önerdiğinde kabul edin. Çünkü artık pek çok kişinin öğrendi ve doğru olan budur.

  İkiz Çocuklarda Yaşanan Kişilik Problemleri Nelerdir?

Kıskançlık ve rekabet ikiz Çocuklarda en çok rastlanan problemlerin başında şüphesiz gelmekte.

Çocuklarda Kıskançlık ve rekabetin sebebi nedir?

Her ne kadar doğum öncesinden başlayan özel bir bağ, ikiz bebekleri birbirine bağlasa da;

 Ki ikiz bebeklerin kendi aralarında özel bir dil geliştirdikleri de bilinen bir gerçek, bu aralarında rekabet ve kıskançlığın olmayacağı anlamına gelmez. Aynı anda dünyaya gelen bu iki bebek, aynı oranda anne babaya ihtiyaç duyuyorlar. Anne babayı paylaşıyor, odayı paylaşıyor, yatağı paylaşıyorlar, mamayı paylaşıyorlar ve benzeri. Bir de üstüne yanlış ebeveyn tutumları, kıyaslamalar gelirse vay hallerine.

 Çocuklarda Kıskançlık ve rekabeti nasıl engelleriz?

Aslında bunun cevabını yukarıda saydık. Yanlış anne baba tutumlarında bahsettiğimiz olumsuz davranışların zıddını sergilenmelidir. Kıyaslama yok. İkisini bir kefeye koymak yok. Aynı olmak zorunda değiller. Zaten farklılar. Ve aynı olmaya zorlarsanız doğalarına müdahale etmiş olursunuz. Bu da engellenme hissiyle birlikte saldırgan tutumlar oluşturmasına neden olacak. İzin verin. Sadece kendisi olmasına izin verin. Sahip olduğu adla, seçtiği eşyalarla, giyim tarzıyla, öğretmeniyle, arkadaş çevresiyle, yetenekleriyle, başarılarıyla, zayıf yönleriyle, başarısızlıklar ile. . Kendine ait özellikleriyle var kalmasına müsaade edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir