Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Kan pıhtılaşması kan akışının önüne geçen hücrelerin vücudumuzda üretilmesi demektir. Bu hücrelerin adı trombosit’dir. Bu hücrelerin görevi aslında vücudumuzda bir yer kesildiğinde kanı durdurmaktır. Ancak bazı durumlarda görevini yerine getiremez ve pıhtılaşmaya neden olur.

Hamilelikte kan pıhtılaşması daha sık olur. Bunun nedeni ise doğumda çok fazla kan kaybedecek olmanızdır. Hamilelikte oluşan kan pıhtılaşması hem anne hem de bebeğin sağlığı açısından ciddi problem oluşturabilir. Bu yüzden bazı önlemleri almanız şarttır.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Nasıl Olur?

Hamilelikte dengenin bozulması sonucunda tramboza sebep olan hormonlar daha fazla salgılanabilir. Bu da kanın damarlar içerisinde pıhtılaşmasına ve akma özelliğini kaybetmesine sebebiyet verir. Hamilelikte kan pıhtılaşması bu şekilde olmaktadır.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşmasının Nedenleri Nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki hamilelikte pıhtılaşma problemi en çok ilk 3 ay içerisinde gerçekleşmektedir. Bunun nedeni ise hormonal dengelerin bir anda bozulmaya başlamasıdır. Hormonal denge bozulduğu zaman tromboz adı verilen hormonlar da aşırı üretilir ve pıhtıya neden olur.

Kan pıhtılaşmasının en çok karşılaşılan nedenleri ise genetik faktörler, sigara kullanımı, pasif içicilik, 35 yaş üstünde olmak, kilo problemleri, uzun seyahat yapmak, çoğul gebelik, uzun süre hareketsiz kalmak ve daha önceden sezaryen doğum yapmış olmaktır. Bu nedenler kan pıhtılaşmasının ana nedenleridir.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşmasının Belirtileri Nelerdir?

Kan pıhtılaşmasının belirtileri bacaklarda şişme, ayaklarda sancı, damarlarda şişkinlik, yürüdüğünüz zaman ortaya çıkan sancı, nefes darlığı, göğüs, sırt, boyun ve kolda görülen ağrılardır. Bu belirtiler kan pıhtılaşmasının olduğunu göstermektedir.

Yukarıda saymış olduğumuz belirtileri kendinizde görüyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekiyor. Oldukça tehlikeli bir hastalık olan pıhtılaşmanın bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde oldukça ciddi sonuçlar ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Yaşanan Kan Pıhtılaşması Sonuçları

Hamilelikte kan pıhtılaşması sonucunda bazı risklerle karşılaşmanız muhtemeldir. Bu riskler arasında en ciddi olanlar plasentalarda oluşan kan pıhtılaşması, kalp krizi, inme, akciğer embolizmi, düşük ve erken doğumdur. Kan pıhtılaşmasının en çok karşılaşılan sonuçları olan bu durumları yaşamak istemiyorsanız belirtileri kendinizde gördüğünüz anda doktora başvurmalısınız.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşmasından Nasıl Korunur?

Bazı alınabilecek önlemlerle hamilelikte kan pıhtılaşmasının önüne geçilebilir. Bu önlemler doktor kontrolü ile düzenli egzersiz yapmak, hareketli yaşam tarzına geçmek, sigara ve dumanından uzak durmaktır. Kan akışını düzenlemeye yarayan bu öneriler sayesinde pıhtılaşmadan korunabilirsiniz.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşması Teşhisi Nasıl Konur?

Doktorunuzun ilk yapacağı tetkik ultrasondur. Ancak kan pıhtılaşması örneğin bacağınızda meydana geldiyse bunu ultrason ile tespit etmek zordur. Bu yüzden bu bölge için venografi denilen alet ile teşhis yapılır. Bu yöntemin haricinde birkaç ultrason tetkiki hastalığın tanısı için yeterli olacaktır.

Hamilelikte Kan Pıhtılaşmasının Tedavisi Nedir?

Teşhis konduktan sonra tedaviye hemen başlanması gereklidir. Buradaki ilk amaç pıhtının ilerlemesini önlemektir. Daha sonra da pıhtıyı yok etmeye çalışmaktır. Hastalığın tedavisi anne adayına her gün heparin iğnesi yaparak uygulanır.

Bazı durumlarda anne adayına kendi kendine iğne yapması öğretilebilir ya da anne adayı bu konuda bir yakınından yardım alabilir. Heparin iğnesinin çok belirgin bir yan etkisinin olmadığını da söyleyebiliriz. Bu yüzden güvenle iğneyi yaptırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir