Gebelikte Mide Yanmasının Sebebleri ve Tedavisi

Gebelikte mide yanması, hamilelikte reflü, reflüye ne iyi gelir?

Hamilelik döneminde mide yanması şikâyeti genel olarak anne adaylarının şikâyetlerindendir. Genelde bu yanmalar son haftalarda daha çok artabilmektedir. Bu durumu atlatmanız için belirli yöntemler vardır.

Hamilelikte Mide Yanmasının Nedenleri Nedir?

Gebelik döneminde yaşanan mide yanmaları, kadınlık hormonlarının değişim göstermesi ve rahimdeki büyümeyle birlikte mideye yapılan baskıdan kaynaklıdır.Bu olayla birlikte mide yanması ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu dönemde mide yanması gibi rahatsızlara karşı bünyenizin hassaslık göstermesi ve mide yanmasının etkisini fazlasıyla hissetmeniz normaldir.

Yine hamilelik döneminde hormonların etkisiyle, mide ile yemek borusunun kesiştiği noktada gevşeme olmaktadır bu da mide asidinin sızma yapmasına ve yemek boşuna kaçmasına sebebiyet verir. Böylece mide yanması şikâyetleri doğar.

Mide yanmaları genellikle reflü olarak adlandırılmaktadır ve bireyler bunu ağıza acı su gelmesi şeklinde tarif ederler. Hamilelik döneminizin sonlarına doğru rahim daha çok büyüme gösterdiğinden, mideye olan baskı artacak dolayısıyla mide yanmalarınız da artacaktır.

Anne adaylarının bazılarında bu problemler hamilelik öncesinde başlamaktadır ve hamilelik döneminde de bu şikâyetler süre gelmektedir. Hamilelik döneminin getirilerinden olan mide yanması, tam göğsün ortasından genize kadar uzanan kısımda sıcak bir şey yakıyormuş hissi verir. Belirttiğimiz gibi bu dönemde yaşanan bu rahatsızlıkta hormonların etkisi büyüktür. Yine hormonlar sebebiyle rahimdeki kaslar gevşeme gösterir ve bu da midedeki kaslarda gevşemeye sebep olur.

Yanma Şikâyetleri Kendini Hangi Zamanlar Gösterir?

Hamilelik döneminde anne adayları genelde yatar pozisyonda dinlenmeyi sever ve bu durumda yanmalar kendini gösterir hatta daha da şiddetlenebilir. Mide yanma şikâyetleri şiddetlenen anne adayları bu yüzden tercihen oturur vaziyette uyumak isteyebilirler. Oturur vaziyette uyuyabilmek mide yanmalarını hafifletebilir.

Hamilelik döneminin 20. haftasından sonra rahimin büyümesi iyice arttığından, bu dönemde mide yanmalarında artış görülebilir. Mide yanması yani reflü hastalığı süre gelen anne adaylarının; boğazda ağrı, öksürük, göğüste ağrı, nefes alıp vermede ses gelmesi gibi belirtiler de ekleniyorsa uzman bir doktora kapsamlı muayene olması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir