Hamilelikte Cinsel İlişki Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

Herhangi bir risk taşımayan hamilelikte, cinsel yaşam devam edebilir ancak dikkat edilmesi gereken bazı faktörler bulunur. Bazı gebeliklerde cinsel birlikteliğin riskli olabileceği durumlar ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde cinsellik konusunda dikkat edilmesi gereken konulardan bazıları ise şunlardır:• Doktora danışmak: Gebeliğin başlangıcından itibaren birçok durumda olabileceği gibi cinsellik konusunda da doktora danışmak önemlidir. Anne adayının mevcut tıbbi durumları veya gebelikten kaynaklanan komplikasyonlar cinselliğe devam etmeye engel olabilir.• Gebelik haftası: Gebeliğin ilk trimester denilen ilk 3 aylık döneminde mide bulantısı, göğüs hassasiyeti ve halsizlik gibi belirtiler ile son 3 aylık dönemde kilo artışı ve göbeğin belirginleşmesi cinsel anlamda isteksizliğe yol açabilir ve semptomların kötüleşmesine sebebiyet verebilir. 2. trimester (ikinci 3 aylık dönem) dönemi ise daha konforlu geçtiğinden cinsel birlikteliğin bu haftalarda yaşanması tavsiye edilebilir.• Partnerle iletişim kurmak: Hamilelik boyunca eşlerin birbirleriyle iletişim halinde olması önemli bir faktördür. Özellikle anne adayının isteklerini, beklentilerini önemsemek, duygusal destek ve anlayış göstermek hem gebeliğin sağlıklı ilerlemesi hem de cinsel yaşamın devamlılığı için gerekli olabilir.• Prezervatif kullanmak: Gebelik dönemi boyunca prezervatif kullanmak anne adayını eşten gelebilecek tıbbi sorunlara karşı koruyabilir. Prezervatif kullanımıyla cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile genital mantar, genital siğiller veya diğer enfeksiyon risklerine karşı koruma sağlanabilir.• Doğru pozisyon belirlemek: Gebeliğin ilerleyen haftalarında büyüyen karınla birlikte rahatsızlık hissi artabilir. Cinsel birliktelik sırasında rahat bir pozisyon hem bebeğin sağlığı hem de anne adayının konforu için önemlidir. Özellikle 4. aydan itibaren sırt üstü yatmak bebeğin ağırlığıyla kan damarlarını daraltabilir. Bunun yerine yan pozisyonu tercih etmek daha sağlık ve konfor açısından faydalı bir teknik olabilir.Hamilelikte cinsel ilişki konusunda endişeler ve sorular için mutlaka bir kadın doğum uzmanına danışmak gerekir. Ayrıca eşler arasındaki iyi bir iletişim de bu sürecin sağlıklı geçirilmesi için önem taşır.

Hamilelikte (Gebelikte) Cinsellik Güvenli Midir?

Hamilelikte cinsellik normal koşullarda güvenli kabul edilen ve bebek için risk teşkil etmeyen bir durumdur. Cinsel birliktelik amniyotik sıvı, karın ve rahmin kas duvarları tarafından korunan bebeğe zarar vermez. Ancak gebelik takibi sırasında saptanan ve anne adayından alınan öyküyle belirlenen özel koşulların varlığında doktor tarafından bir yasak getirilebilir. Hamilelik sırasında cinsel birlikteliğin önerilmediği durumlardan bazıları şunları içerebilir:• Düşük veya erken doğum öyküsü: Hamile kadının daha önceki hamileliklerinde yaşadığı düşük, zorunlu kürtaj veya erken doğum öyküsü olması, bu durumların yeniden yaşanmaması adına cinselliği kısıtlayan faktörlerden sayılabilir.• İkiz veya çoğul hamilelik: İkiz veya birden fazla bebeğe hamile olmak ekstra bir özen ve hassasiyet gerektirir. Çoğul gebeliklerde rahim ağzına daha fazla baskı olması rahim ağzının gerilmesine yol açabilir ve bu da, erken doğumu tetikleyebilir. Bu tarz hassas koşullarda doktorlar cinsel birlikteliği sınırlayabilir veya yasaklayabilir.• Vajinal kanama: Hamilelik sırasında vajinal kanama olması riskli durumları işaret edebilir. Bu durumun görülme riskine karşı cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir.• Amniyotik sıvıyla ilgili sorunlar: Amniyotik sıvının azalması veya sıvı sızıntısı olması bebek için riskli bir durumu içerebilir. Böyle bir durum varlığında cinsel birliktelik yaşaması gebeliğin seyri için sorun teşkil edebilir.• Cinsel yolla bulaşan hastalıklar: Çiftlerden birinde Hepatit B, HIV, HPV vb. cinsel yolla bulaşan herhangi bir hastalık riski veya aktif taşıyıcı olması cinselliği kısıtlayıcı önemli faktörler arasında yer alabilir.• Karın veya pelvik ağrısı: Hamilelik dönemindeki karın veya pelvik bölgesindeki ağrı olması sorunlu bir gebeliğin işareti olabilir. Bu tarz bir durumda yaşanan cinsellik semptomları daha da kötüleştibilir.• Rahim ağzı sorunları: Rahim ağzının hamileliğin erken dönemlerinde açılmaya başlaması veya plasentanın rahim ağzı açıklığını kısmen veya tamamen kapaması gibi sorunlar cinsel birlikteliğin yaşanmasına engel teşkil eden sorunlardan olabilir.Her hamilelik farklı ilerler ve hamilelikte cinsellik konusu da bireysel olarak değerlendirilir. Gebeliği takip eden doktorun önerileriyle anne ve bebek sağlığı öncelikli olmak üzere cinsel yaşam planlanabilir.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte cinsellik genel olarak bebeğe zarar veren bir durum değildir. Anne baba adayları, cinsel ilişki sırasında bebeğin durumu ve cinsel birlikteliğin bebeğe ne gibi zararlar verebileceği konusunda çoğu zaman endişe duyabilir. Ancak bebeğin içinde bulunduğu amniyotik sıvı bebeği dışarıdan gelebilecek olası risklere karşı korur. Ayrıca rahmin kalın ve kaslı duvarı bebeği iyi bir şekilde korumak için doğal bir koruma kalkanı sağlayabilir. Genel olarak riskli bir gebelik yoksa ve ilgili doktor aksi yönde bir öneride bulunmadıysa gebelikte cinsellik güvenli kabul edilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Hamilelik süreci hassas bir dönem olsa da gerekli özen gösterildiğinde cinsellikte bu durumun doğal bir parçası olarak kabul edilebilir. Bebek bekleyen çiftlerin bu konuda diğer merak ettiği bazı sorular ve yanıtları aşağıdaki gibidir:
Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Sınırlanmalıdır?Hamilelikte cinsellik genel olarak riskli kabul edilmese de bazı koşullarda cinsel ilişkiyi sınırlamak veya doğuma kadar ara vermek gerekebilir. Bu durumlardan bazıları ise düşük ya da erken doğum riski, plasenta problemleri, rahim ağzının erken açılması, vajinal kanama, akıntı, ağrı problemleri veya çoğul gebelikler olabilir. Hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşamadan önce doktora danışmak bu durumdan kaynaklanabilecek olası risklerin önüne geçebilir.
Hamilelikte Cinsel İstek Değişir mi?Hamilelik kadınlarda birçok fiziksel ve duygusal değişikliklere yol açabileceği gibi cinsel istek konusunda da farklılıklar yaşanmasına sebep olabilir. Hamile kadınların zaman zaman cinsel dürtüleri artabilir veya azalabilir. Örneğin ilk dönemlerde bulantı, baş dönmesi, halsizlik gibi şikâyetlerden cinsel istek azalırken, gebeliğin ortalarına doğru hamileliğe alışılması ve artan kan akışının etkisiyle cinsel istekte artış yaşanabilir.
Hamilelikte Cinsel İlişki Sonrası Kanama Normal midir?Hamilelikle rahim boynundaki kan damarlarının normalden daha fazla belirginleşmesi ve rahmin büyümesi gerçekleşir. Bu durumlar da, vajinal kanamaları tetikleyebilir, ancak hamilelikte cinsel ilişki sonrası minimal kanamalar normal edilebilir. Ancak sürecin hassasiyeti göz önünde bulundurulduğunda az miktarda bir kanama olsa da mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak gerektiği unutulmamalıdır.
Hamilelikte Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyon Riski Var mı?
Hamilelikte cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski vardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan olan Hepatit B, HIV, HPV, sifiliz, klamidya gibi durumlar anne ve bebekte ciddi komplikasyonların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Hamilelik sırasında bu tarz hastalıklardan korunmak için partnerin bu hastalıklara sahip olup olmadığını bilmek, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak ve düzenli doktor kontrollerini yaptırmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir