Bebeğinizin Yeterince Anne Sütü Emdiğini Nasıl Anlarsınız?

Her şeyden önce her anne bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri tam olarak aldığından emin olmak istiyor ancak süt emen bebeğinizin ne kadar süt içtiğini bilmeniz imkansızdır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü emdiğini nasıl anlarsınız? Aşağıdakiler bebeğinizin yeterince süt emdiğini gösteren işaretlerdendir: Memeleriniz emzirdikten sonra daha yumuşak olmaya başlar. Çünkü bebeğiniz anne sütü emdikten sonra, memenin en azından bir kısmı boşalmış olur. Bebeğiniz emdikten sonra rahat ve tatmin olmuş görünüyor. Bebeğiniz doğumdan sonra kaybettiği kiloyu geri kazandıktan sonra kilo almaya devam ediyor.

Çoğu bebek doğum kilosunun % 7’sine kadarını ilk haftalarda kaybeder ve yaklaşık 2 haftalık olduklarında yeniden kilo almaya başlar. Kabaca; bebeğiniz ilk dört ay boyunca haftada 170 ila 200 gram kilo alır. 4 ila 7 ay arasında yaklaşık 100 ila 125 grama yakın kilo alır. Bebeğiniz süt emdikten bir gün sonraya kadar en az 6 kere bez değiştirmelidir.

İlk defa emziren anneler çoğunlukla bebeklerinin yeterince süt emip emmediklerinden emin olamazlar. Her şeyden önce her anne bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri tam olarak aldığından emin olmak istiyor ancak süt emen bebeğinizin ne kadar süt içtiğini bilmeniz imkansızdır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü emdiğini nasıl anlarsınız?

Aşağıdakiler bebeğinizin yeterince süt emdiğini gösteren işaretlerdendir: Memeleriniz emzirdikten sonra daha yumuşak olmaya başlar. Çünkü bebeğiniz anne sütü emdikten sonra, memenin en azından bir kısmı boşalmış olur. Bebeğiniz emdikten sonra rahat ve tatmin olmuş görünüyor. Bebeğiniz doğumdan sonra kaybettiği kiloyu geri kazandıktan sonra kilo almaya devam ediyor. Çoğu bebek doğum kilosunun % 7’sine kadarını ilk haftalarda kaybeder ve yaklaşık 2 haftalık olduklarında yeniden kilo almaya başlar. Kabaca; bebeğiniz ilk dört ay boyunca haftada 170 ila 200 gram kilo alır. 4 ila 7 ay arasında yaklaşık 100 ila 125 grama yakın kilo alır. Bebeğiniz süt emdikten bir gün sonraya kadar en az 6 kere bez değiştirmelidir.

İlk defa emziren anneler çoğunlukla bebeklerinin yeterince süt emip emmediklerinden emin olamazlar. Her şeyden önce her anne bebeğin ihtiyaç duyduğu besinleri tam olarak aldığından emin olmak istiyor ancak süt emen bebeğinizin ne kadar süt içtiğini bilmeniz imkansızdır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü emdiğini nasıl anlarsınız?

Aşağıdakiler bebeğinizin yeterince süt emdiğini gösteren işaretlerdendir:

 • Memeleriniz emzirdikten sonra daha yumuşak olmaya başlar. Çünkü bebeğiniz anne sütü emdikten sonra, memenin en azından bir kısmı boşalmış olur.
 • Bebeğiniz emdikten sonra rahat ve tatmin olmuş görünüyor.
 • Bebeğiniz doğumdan sonra kaybettiği kiloyu geri kazandıktan sonra kilo almaya devam ediyor. Çoğu bebek doğum kilosunun % 7’sine kadarını ilk haftalarda kaybeder ve yaklaşık 2 haftalık olduklarında yeniden kilo almaya başlar. Kabaca; bebeğiniz ilk dört ay boyunca haftada 170 ila 200 gram kilo alır. 4 ila 7 ay arasında yaklaşık 100 ila 125 grama yakın kilo alır.
 • Bebeğiniz süt emdikten bir gün sonraya kadar en az 6 kere bez değiştirmelidir. İlk birkaç gün içinde, bebeğiniz sadece kalın kıvamlı dışkılayabilir, besin açısından zengin anne sütü emdiğinde ise, günde bir veya iki kere bezini ıslatabilir. Ama bebeğiniz normal düzende anne sütü emmeye başladıktan sonra, çok daha fazla bez ıslatabilir.
 • İlk ayda bebeğinizin günde en az üç kere dışkılaması normaldir ve doğumdan sonra beş ila yedi gün içinde sarımsı bir hardal rengine döner. Bir ay sonra bağırsak hareketleri azalır veya birkaç gün boyunca bağırsak hareketleri yaşamayabilir. Katı yiyecekler yemeye başladıktan sonra, 4 ila 6 ay itibariyle, muhtemelen günde en az bir kez dışkılayacaktır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü emmediğine dair belirtileri nelerdir?

Bebeğinizin süt alımından endişe ediyorsanız, aşağıdaki belirtilere sahip olup olmadığını takip edin:

 • Bebeğiniz kilo vermeye devam ediyor. Bebeğiniz beş gün sonra kilo almaya başlamazsa ya da ondan sonra tekrar kilo vermeye başlarsa doktoru ile konuşun.
 • Bebeğiniz doğumundan sonraki beş gün içinde 24 saat içinde 6 bezden daha az ıslatıyor.
 • Bebeğinizin ilk beş gününden sonra küçük küçük ve koyu renk dışkılıyor.
 • Bebeğinizin idrarı, elma suyunun rengi gibi çok koyudur. İdrarı soluk ya da berraksa, yeterince sıvı alıyor. Eğer daha yoğun oluyorsa bu, sıvı alımının düşük olduğuna dair bir işaret olabilir.
 • Bebeğiniz zamanının çoğunda telaşlı veya uyuşuk olabilir. Onu göğsünüze koyduğunuz anda uyuyabilir, ancak onu kaldırdığınızda yaygara koparabilir.
 • Bebeğinizin ağız veya gözlerinde kuruluk var gibi görünüyor.
 • Beslenme, sürekli olarak, bir saatten uzun sürse bile bebeğiniz doygun görünmüyor.
 • Memeleriniz emzirmeden sonra daha yumuşak olmuyor.
 • Emzirirken bebeğinizi nadiren duyuyorsunuz. Bazı bebekler çok sessiz emebilirler, bu yüzden tüm diğer işaretler pozitif ise, bunun için endişelenmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir