9 Aylık Bebek Aktiviteleri

Bebeğiniz artık dokuz aylık. Oturmaktan ayağa kalkmaya ve yürüme denemelerine başlamış olabilir. Parmakları da gelişti. Küçük parçaları parmakları ile tutabilir. Bu yeni bebe oyunları demek.

  9 aylık bebek oyunları ve zeka geliştirici aktiviteler;

  • Oyuncaklarla oynarken bir oyuncağı alıp küçük bir örtünün altına saklayın. Bebek oyuncağı arayacak ve örtüyü kaldırarak bulacak.
  • Aynanın karşısına geçerek farklı yüz ifadeleri yapın. Şaşırmış, kızgın, mutlu, üzgün… Bebeğiniz de bir süre sonra sizi taklit etmeye başlayacak. Yaptığınız yüz ifadesini tanıtmayı unutmayın.
  • Daha önce oynamadığınız bir oyun oynayın. Bir süre sonra tekrar bu oyuna başladığınızda bebek bu oyunu hatırlayacaktır.
  • İsteklerini çıkardığı sesler ve hareketleriyle ustalaşan bebeğin anlattıklarını anladığınızı ona belirtin, onun hareket ve seslerle anlattığını kelimelerle dillendirin.
  • Bu ay bebek ayaktayken eğilip kalkmayı başarmaya başlar. Bebek ayakta dururken onunla oyuncak alıp verme oyunu oynayın. Bir oyuncağı ona verin sonra da o size geri versin. Ara sıra oyuncağı özellikle düşürün ve bebek eğilip alsın. 

9 Aylık Bebeğinizle Etkinlik Yapmak Neden Önemlidir?

Bu yaşta beyin gelişimi çok hızlıdır. Buna bağlı olarak bebeğin bedensel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi de çok süratlidir. Bu gelişimi desteklemek için anne babaların, bebeklerine farklı alanlarda çeşitli oyun ve aktivite sunmaları önemlidir. Sürekli aynı oyunlar oynamak yerine oyunların çeşitliliği de çok önemlidir. Örneğin, bedensel gelişimi kendi yaşına uygun seyreden bir bebeğin, zihinsel, bedensel veya sosyal gelişimini desteklemek gerekiyorsa bu konulara eğilmek daha doğru olur.

9 Aylık Bebek Oyun Aktivite Önerileri

Oyun Aktivite Önerisi: Dokunalım. Oynayalım

Bebeğini kucağına al. O sana dokunmaya başlayacak. Yüzünün belli bir yerine dokunduğunda sen de belirli bir şey yap. Yanağına dokunduğunda gül, burnuna dokunduğunda kaşlarını kaldır veya ağzına dokunduğunda dilini çıkar. Bir süre sonra bebeğin aradaki bağlantıyı kuracak ve yapmanı istediği hareketi yapman için doğru yere dokunacak.

Bu aktivite görsel dikkat ve hafızayı geliştirir.

Oyun Aktivite Önerisi: El Fenerine Bakalım

Mama sandalyesinde birlikte bir süre oynadıktan sonra bebeği kaldır, yere oturt. Yanındaki koltuğun üzerini elindeki fenerle aydınlat. Fenerin ışığı bebeğin ilgisini çekecektir. Işığa bakıp, kalkmıyorsa koltuk altlarından tutarak bebeği kaldır, koltuğun önüne getir. Koltuğa tutunmasına yardım et, yavaşça ellerini bırak. Bir kolunla bebeğin sırtına destek ver. Fenerin ışığını koltuktan sehpaya doğru yönlendir. Sırtından destek vererek koltuktan sehpaya doğru bebeği ilerlet. Yorulduğunu görürsen dur. Adım atmaya cesareti yoksa zorlama. Kollarından tutarak tekrar yere oturt. Kendiliğinden tutunarak kalkar konuma gelene kadar her gün önce 1-2 kez kollarından tutarak kaldırabilirsin.

Bebek emeklemeye, adımlamaya başladığı andan itibaren çevreyi bebeğe uygun hale getirmek çok önemlidir. Yerde küçük düğmelerin, iğnelerin tehlikeli ve pis nesnelerin bulunmamasına dikkat et.

Bu ayda bebek tutunarak ayağa kalkabilir, bir süre tutunarak ayakta durabilir, ancak şaşırma. Tekrar yere oturamaz. Oturmayı denediğinde popo üstü yere düşer. Düştüğü zeminin yumuşak olmasına özen göster, düşerken canı yanarsa bebek yürümeyi geciktirebilir.

Bu aktivite bebeğe çevresinde olup bitenleri izleme olanağı verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir