İlk 3 aylık dönemin (first trimester) son haftası ve bebeğinizin artık parmak izleri var.

13. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 13. Hafta Hamilelik

Hamileliğinizin 13. haftasında bebeğiniz artık yaklaşık 7-8 cm ve 8-14 gr. ağırlığında! Neredeyse bir erik büyüklüğünde… Bebeğinizin başı ile vücudu eşit boyutlarda. Eller ve kollar orantılı olarak görünüyor ve hareket edebiliyor.

Annede Görülen Değişiklikler – 13. Hafta Hamilelik

Vajinal akıntınız varsa ve rahatsız edici bir koku hissediyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda tedavi olmazsanız, erken doğum veya su kesesinin erken açılması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Öksürürken ve gülerken idrar kaçırabilirsiniz.

Tedbir olarak daha sık tuvalete gidin ve mesanenizi boşaltmaya dikkat edin. Doğumdan sonra bu şikayetiniz azalacaktır. Sosyal ortamlarda rahat etmeniz için bu amaca yönelik tek kullanımlık çamaşırlar kullanabilirsiniz. Su içmeyi sakın ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde uçakla seyahat edilebilir. Özellikle uzak mesafelerde, otomobil ve otobüs yerine uçak tercih edilebilir. Kıtalar arası uçak seyahatlerinde kozmik radyasyon nedeniyle, iki seyahat arasında en az 10-15 gün aralık olmalıdır.

Unutmayın, 26. gebelik haftasından sonra doktorunuzun vereceği uçabilir raporu her zaman yanınızda olması gerekir.

Anneye Sağlık Önerileri – 13. Hafta Hamilelik

Kanamaya neden olabilecek besinleri tüketmemeniz veya az tüketmenizde fayda var. Yengeç, ananas, muşmula, yeşil papaya, aloe gibi yiyeceklerden ve yüksek miktarda kafeinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Doktorunuzun önerisiyle hamilelik öncesi başladığınız folik asit takviyesini multivitaminle değiştirebilirsiniz. Kan sayımı sonucunuza göre doktorunuz demir takviyesi de önerebilir.

Hamilelik döneminiz boyunca kullandığınız multivitamin ve demir hapları, mide-bağırsak sisteminde bazı problemlere neden olabilir. Şişkinlik, ağrı, hazımsızlık, kabızlık ve bazen de ishal görülebilir. Bu şikayetlere neden olan başlıca madde demirdir. Demir ile beraber, B grubu vitaminler de aynı sorunlara neden olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşüp ilaçlara ara verebilir ve demir içermeyen vitamin alternatiflerini deneyebilirsiniz.

Bu dönemde, hamileliğinizin ilk 3 ayında yaşadığınız yorgunluk, mide bulantısı ve sık sık idrara çıkmak gibi sıkıntıların azaldığını hissedeceksiniz. 13. haftayla birlikte gebeliğinizin en zevkli dönemi başlıyor olacak. ?

Anneye Beslenme Önerileri – 13. Hafta Hamilelik

Hamilelikte yükselen hormonlarınızın etkileri ile sindirim sistemi hareketleri azalacaktır. Yavaşlayan bağırsaklar vücutta suyun daha fazla emilmesine, dışkının sertleşmesine ve kabızlığın oluşmasınasebep olurlar. Bu sorun ile baş etmenin yolu ise lifli besinleri beslenme planınıza eklemekten geçiyor. Lifli besinler sayesinde, suyun bağırsakta kalması sağlanır ve kabızlık engellenebilir. Lif kaynaklarının başında ise yulaf geliyor. İkindi ara öğününüzde, 3 yemek kaşığı yulaf, 1 meyve, 1 su bardağı süt veya 4 yemek kaşığı yoğurt tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir