Türkiye’de kimler, nasıl gönüllü anne ve baba olabilir?

Türkiye’de binlerce çocuk kendilerine uzanacak şefkat elini bekliyor. Bu çocuklara ihtiyaç duydukları sevgi ve sıcaklığı gönüllü anne ve baba olarak verebilirsiniz. Peki, gönüllü anne ve baba nasıl olunur, evli olmak şart mı?

GÖNÜLLÜ ANNELİK VE BABALIK NEDİR?

Gönüllü annelik ve babalık, Çocuk Esirgeme Kurumlarında koruma ve bakım altında bulunan çocuklara kuruluş tarafından uygun bulunan dönemler içerisinde ilgi, yetenek ve eğitimler doğrultusunda katkı vermek amacıyla yapılan ziyaretleri kapsıyor. Ayrıca gönüllü anne ve babalar, uygun bulunan çocukları hafta sonu, resmi tatil ve özel günlerde yatılı olarak evlerinde misafir edebiliyor.

KİMLER GÖNÜLLÜ OLABİLİR?

Gönüllü anne ve gönüllü baba olmak için ‘evlilik şartı’ aranmıyor. Kurum tarafından belirlenen gün ve saatlerde ziyaretlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi en önemli şart.

‘GÖNÜLLÜYÜM’ DİYENLER İÇİN BAŞVURU VE KABUL AŞAMALARI
  • Bulunduğunuz yere en yakın Çocuk Esirgeme Kurumu’na şahsen başvuruda bulunmanız, kuruluşa gönüllü olmak istediğinizi dilekçe ile bildirmeniz ilk basamağı oluşturuyor.
  • Kurum yetkilileri ile görüşme ve değerlendirme sonucunda 2-3 haftalık deneme süreciniz başlıyor.
  • Kurum tarafından sizden istenen resmi evrakları kuruma bizzat teslim etmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra kurumu ziyaretleriniz sırasında yanınızda bulunması gereken ‘Gönüllü Kimlik Kartı’na sahip olabiliyorsunuz.
  • Son olarak; görüşmeler sırasında size bildirilen sorumlulukları yerine getireceğinizi taahhüt eden ‘Gönüllü Sözleşmesi’ni imzalıyorsunuz.
  • Tüm işlemlerden sonra kurum tarafından belirlenen gün ve saatlerde ziyaretler gerçekleştirerek gönüllü anne ve gönüllü baba olabilirsiniz.

DİKKAT!

Yetkililer ve uzmanlar, gönüllü anne ve baba olmak isteyen kişileri kurum tarafından belirlenen gün ve saatlerde düzenli ziyaret gerçekleştirmeleri, aksi halde böyle bir adımı atmamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir