Otizmde Erken Tanının Önemi

Otizm belirtilerinde erken tanı bebeklik ve erken çocukluk döneminde yani ilk beş yıl önem taşımaktadır. Çünkü bu dönemlerde beyin en hızlı gelişimi gösterir.

Bu dönemler, çocuğun öğrenme yeteneği için büyük önem taşımaktadır. Erken tanı bu rahatsızlığın tedavisi için büyük önem taşımaktadır. Özel eğitimlerle çocuğun gelişimi erken tanı ile daha dikkatli ve zamanında destelenebilir. Otistik çocuklarda, erken çocukluk döneminde beyin ve sinir sisteminin gelişimi için otizm belirtileri gösteren çocuğa daha dikkatli davranılmalı ve gözetim altında tutulmalıdır.

Otizm Belirtilerinde Erken Tanıda Dikkat Edilmesi Gereken En Belirgin Gelişimsel Özellikler

Otizm belirtilerinde aylara göre tanımlama;
1.ayda: Genellikle yüze bakmazlar
2.ayda: Gülümseme görülmez
2-3. ayda: Herhangi bir şeyin nesnenin takibini göz ile yapmaz
2-6.ayda: Sesli uyaranlara ve dış etkenlere tepki vermez
3-6.ayda: Kavrama ve anlama becerileri gelişmemiştir
4-7.ayda: Yüz ifadelerini ayırmaz
6.ayda: Heceleyip ifade etmez
7. ayda: Konuşma seslerini ve duyduklarını taklit etmez
8-10.ayda: Bakım verenleri tercih eder
12. ayda: Bakım verenden ayrılmaya tepki verir,
12-24. ayda: İşaret etmez, seslenildiğinde cevap vermez, uygun jest ve mimik kullanmaz.

Çocuk bu otizm belirtilerini gösteriyorsa erken tanı için bir uzman tarafından değerlendirilmesi kritik önem taşımaktadır. Çocuğun bir uzman tarafından bakılıp mutlaka tedavisinin başlanılması gerekmektedir. 

Otizm Tanısı Konulduktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Otizm belirtileri gözlenip tanı konulduktan sonra burada asıl görev aileye ve eğitmene düşmektedir. Otizm özel eğitimle desteklenmektedir. Bu aşamada çiftlerin olabildiğince beraber hareket etmesi ve birbirlerine karşı suçlayıcı tavır almamaları ve sakin kalmaya çalışmaları gerekir.  Çocuğun alacağı özel eğitim evresinde sorumluluk paylaşılmalı ve çiftlerden birinin üzerine sorumluluk yıkılmamalıdır. Aile üyeleri birbirini desteklemelidir. Çocuğun dil gelişimi, sosyal uyumu, aile içindeki farkındalığı ve çevre ile uyumu için tüm ailenin birlikte hareket etmesi gerekmektedir.

Doç.Dr. Emel SARI GÖKTEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir