İdeal Bir Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalıdır?

Bebek odası takımları bir bebeğin ve annenin oda içinde ihtiyaç duyacağı tüm eşyaların bütünüdür ve genellikle: bebek odası süsleri, bebek koltuğu ve bebek mobilyası üçlüsünden oluşur. Bebeğin odası için alışveriş yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar ise şöyle sıralanabilir:

1. Mobilyalar

– Bebek mobilyası seçilirken mobilyanın ham maddesinde kesinlikle kurşun barındırmıyor olduğundan emin olunmalıdır. Kurşun, insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen bir maddedir.

– Bir diğer önemli konu ise, bebek yürüme çağına geldiğinde oluşabilecek kazaları önlemek için, mobilyaların sivri kenarlı olmamasına dikkat etmektir.

– Mobilyalarda çocuğun kendi başına çıkarabileceği portatif, küçük parçalar olmamalıdır.

– Alınan ürünlerle birlikte verilen kullanma talimatına uyulduğuna emin olunmalı, eksik ya da yanlış olduğu düşünülen bir konu varsa derhal yetkili kişilerle iletişime geçilmelidir.

2. Süslemeler

Rengarenk, cıvıl cıvıl bebek odası süsleri ebeveynler için her ne kadar odayı daha sevimli ve sıcak gösterse de; süslemede aşırıya kaçılması, bebekte dikkat dağınıklığının ortaya çıkmasına ve hatta bu eşyalardan korkmasına yol açmaktadır. Odanın sade döşenmesi ve fazla süsten kaçınılması ise çocuğun algılarının daha güçlü olmasını sağlar.

3. Bebek Karyolası

Bebeğin sağlığı ve uyku düzeni için doğru karyolayı seçmek son derece önemlidir. Doğru karyola seçimi için şu özelliklere mutlaka dikkat edilmesi gerekir:

– Karyola malzemesi ahşap ya da kumaş olmalı; kumaşın plastik olmamasına ve ahşap malzemenin de boyanmamış, ahşabın doğal renginin korunmuş olmasına özen gösterilmelidir.

– Karyolaların parmaklıklarının inip kalkabilir olmasına ve bebeğin bu mekanizmaya parmaklarının sıkışmayacak şekilde ayralanmasıbna dikkat edilmelidir.

– Yatakların lateks ya da ortopedik olması ayrıca 4 yıldan fazla kullanılmaması da bir diğer önemli detaydır.

Bu özelliklere sahip bebek karyolası fiyatları piyasada 100 ile 1500 TL arasında değişmektedir.

– Karyolanın çocuk 3 yaşını geçtikten sonra da kullanılabilir olmasını isteyen ebeveynler, büyüyen bebek karyolası çeşitlerini tercih etmelidirler. Bu tarz modellerin ayak uçlarında 2-3 çekmecelik komodinler bulunur ve çocuk büyüdükçe bu çekmeceler çıkarılarak yatak büyütülebilir. Ayrıca, bu karyolaların parmaklıkları da genişletilebilmektedir.

Bebek koltukları da bebek karyola ve bebek dolabı gibi bebek odasının önemli ve unutulmaması gereken parçalarındandır. Bunun yanı sıra sade bir bebek odası duvar kağıdı ve bebek sandalyesi ile bir bebeğin odası eksiksiz olarak tamamlanmış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir