Hamilelikte ani ruh hali değişimleri ile nasıl baş edilir?

Hamilelik boyunca meydana gelen fiziksel ve psikolojik değişimler yorucu olabilir. Uzmanlar ani değişimlerle baş etmenin yollarını açıklıyor.

Ruh hali değişimini nasıl idare edebilirsiniz?

Şu anda yaşanılan duygusal karışıklığın normal olduğunu unutmamaya çalışın. Beslenmenizi bilinçli şekilde sürdürmeye devam edin, çalkantılı zamanlarda bile dik durmanıza yardımcı olabilir.

Umursamayın: Bebek gelmeden önce, olabildiğince çok işin üstesinden gelme dürtüsüne direnin. Çocuk odasının duvarlarını tasarlamanız, tüm klozetleri yeniden düzenlemeniz veya doğum iznine girmeden önce fazla mesai yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz, ama yapamazsınız. Kendi konforunuzu, yapılacaklar listenizin en başına koyun. Sonuçta, kendinizi şımartmak bebeğinizin bakımı için en gerekli unsurdur. Kendinize özen gösterin.

Eşinizle bağınızı kuvvetlendirin: Eşinizin sevgisi size güven verirken nasıl hissettiğinizi ifade etmek, ilişkinizi besleyecektir. Sevgi, paylaştıkça çoğalır. Birlikte bol bol zaman geçirdiğinizden emin olun ve yapabiliyorsanız bir tatile çıkın. Eşinizle bağınızı şimdi güçlendirin, böylece bebeğin gelmesinden sonra eskisinden çok daha yakın olabilirsiniz.

Bekar bir anneyseniz, arkadaşlarınız ve ailenizle ilişkinizi kuvvetlendirmek için bir şeyler yapın veya bekar anneler için bir destek grubuna katılın. Bu, bebeğiniz doğduktan sonrası için ve hamilelikte sizin için hayati bir destek sağlayacaktır.

Kendinizi iyi hissettiren bir şeyler yapın: Bu eşinizle birlikte, bir şeyler yapmak için özel bir zaman ayırmanız gerektiği anlamına gelebilir. Ya da sadece kendi siz, bir şeyler yapmak için zaman ayırmalısınız. Ufak bir şekerleme yapın, yürüyüşe çıkın, doğum öncesi masaj yaptırın ya da bir arkadaşınızla filme gidin. Hamilelikte hobi edinebilirsiniz. Yürüyüş arkadaşları bulun, çevrenizdeki hamilelerle bir grup kurun, bunu doktorunuzun muayenehanesindeki annelerle de yapabilirsiniz. Beraber kurslara, etkinliklere katılın. Yalnız olmadığınızı bilmek ve sizin gibi hamile anne adaylarıyla bir şeyler yapmak kendinizi iyi hissettirebilir.

Durumu konuşun: Arkadaşlarınıza ve eşinize geleceğe dair endişelerinizi dile getirin. Endişelerinizi kelimelere dökmek, çoğu zaman çevrenizin size dayanak olmasına ya da çözümler sunmasına yardımcı olur. Eşinizle aranızdaki iletişim hatlarını açık tutun ve iki yönlü bir duygu paylaşımına yönelin. Yani siz duygularınızı dökün ancak partnerinizin de yaşadıklarını ve bebeğiyle ilgili heyecanını ve endişesini sizinle paylaşmasına izin verin. Bu yola beraber adım attınız, birbirinizden başka destekçiniz olmayacak belki de, eşlerin birbirlerini anlaması, hamilelikteki ruh hali değişimleriyle başa çıkmayı kolaylaştırabilir.

Stresi yönetmeye çalışın: Hayatınızdaki hüsranın birikmesine izin vermek yerine, başa çıkmanın yollarını bulun. Bol bol uyuyun, güzelce beslenin, egzersiz yapın ve biraz eğlenmeyi unutmayın. Hayatınızdaki stres kaynaklarını tanımlayın ve yapamayacağınız şeyleri uygulamaya çalışmaktan vazgeçin. Kaygının hala sürdüğünü fark ederseniz, hamilelikte yoga dersi almayı, meditasyon yapmayı veya diğer rahatlama tekniklerini kullanmayı ya da profesyonel bir danışmana başvurmayı deneyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir