Hamilelikte İlişki Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Gebelikte cinsellik bebeği olumsuz etkiler mi? Gebelikte cinsellik ne zamana kadar devam edebilir?

Kadınların hamileliğin ilk aylarında geçirdiği hormonal değişiklikler libido düşüklüğüne neden olabilir.

Gebelikte Cinsellik Nasıl Olmalı?

Çoğu hamile kadın için seks genellikle güvenlidir. Bununla birlikte, birkaç değişiklik fark edebilirsiniz: libidonuz çok farklı olabilir veya şişkin mideniz nedeniyle daha rahat pozisyonlar bulmanız gerekebilir. Ayrıca, örneğin, hamilelik sırasında seks yapmanın güvenli olup olmadığı, hamilelik sırasında cinsel ilişkiden sonra kanamanın normal olup olmadığı ve hamilelikten ne kadar süre sonra olması gerektiği gibi birçok sorunuz olabilir.

Sağlıklıysanız ve hamileliğiniz normal bir şekilde ilerliyorsa, hamileyken seks yapmak genellikle güvenli ve eğlencelidir. Her iki durumda da, öncelikle doktorunuza danışmak her zaman iyi bir fikirdir, özellikle hamileliğinizde herhangi bir komplikasyon varsa veya önceki bir hamilelik geçirdiyse, bu durumda seks güvenli olmayabilir.

Hamilelikte İlişki Sırasında Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

 Seks yapmak veya orgazm olmak bebeğiniz için zararlı değildir çünkü amniyotik sıvı ve rahimdeki kaslar onu korur. Ayrıca rahim ağzının açılmasını engelleyen mukus tıkacı bebeğinizi enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur.

 İlk üç aylık dönemde hamilelik hormonlarıyla birlikte vücudunuzdaki değişiklikler, hamileliğinizin erken dönemlerinde biraz daha seksi hissetmenize yardımcı olabilir. Öte yandan, sabah bulantısı, yorgunluk, hassas veya ağrılı göğüsler ve işeme dürtüsü nedeniyle libido düşük olabilir.

 Önceki hamilelikte prematüre bir bebek doğurduysanız veya mevcut hamileliğiniz sırasında erken doğum belirtileriniz varsa seksten kaçınmanız gerekebilir.

 Gebelikte Cinsellik Sırasında Kanama Olursa Ne Yapmalısınız?

 Hamileliğiniz sırasında cinsel ilişkiden sonra şiddetli kanama fark ederseniz veya amniyotik sıvı sızıntısı, ağrı veya ağrılı kramplarınız varsa, hemen doktorunuzla iletişime geçin veya doğrudan acil servise gidin. Bir orgazm sırasında rahminizin kasılması biraz rahatsız edici olabilir, ancak bu hafif kasılmalar tehlikeli değildir ve doğum belirtisi değildir. Hamilelik sırasında seks yaptıktan sonra hafif kramp veya kanama (birkaç damla kan) olması normal olabilir. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz, ne kadar hafif olursa olsun, ciddi olmadığından emin olmak için doktorunuzu görmeniz iyi bir fikir olacaktır.

Bazı insanlar seksin doğumu tetiklemeye yardımcı olduğunu düşünüyor. Ancak uzmanlar, son tarihinize yaklaşıyor olsanız bile cinsel ilişkinin doğumu tetiklemesinin olası olmadığını söylüyor.

 Hamilelik sırasında tekrar hamile kalamasanız da, cinsel yolla bulaşan bir hastalık (STD) ile enfeksiyon riskinden kaçınmak için prezervatif kullanmak önemlidir. Bu, partneriniz bir taşıyıcıysa size bulaşabilir. Bu enfeksiyonlar, hamilelik sırasında ve doğumda bebeğiniz için sorunlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir