Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik belirtileri hakkında bilinmesi gereken ilk faktör, hamilelik belirtilerinin her anne adayından daha farklı yaşandığıdır.

 
Bu sebeple de her belirtinin farklı yaşandığı bilinerek, genel belirtiler hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 

Hamileliğin ilk belirtileri

 
Adet gecikmesi:
 
Adet gecikmesi genel olarak tüm gebeliklerde yaşanan ilk belirtidir. Ancak adet gecikmesinin birçok sebebi olabileceği için mutlaka bir uzmana başvurulmalı ve sebep kesinleştirilmelidir. Adet gecikmesi yaşayan kadınlardan bazıları, adet olacakları zamanda açık renkli bir kanama yaşayabilirler. Bu kanama yerleşme kanamasıdır. Adet kanamasından farklı olsa da, adet kanaması ile karıştırılabilir.
 
Memelerde hassasiyet:
 
Memelerde yaşanan hassasiyet gebelik boyunca yaşanan en yaygın belirtidir. Memeler, adet dönemi öncesi gibi şişer ve hassaslaşabilir. Özellikle de sırt üstü yatarken bu ağrı daha çok hissedilmektedir.
 
Yorgunluk:
 
Gebelik sürecinde anne adayının kan volümü 2 katına çıkar. Bundan dolayı da metabolizma hızlanır ve anneye de bebeğe de yeterli oksijen ve besin alışverişinin sağlanmasına yardım edilir. Gebelğin ilk ayları bu değişime hazırlık sürecini kapsadığı için yorgunluk, uyku hali söz konusu olabilir.
 
Sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı:
 
Bebek, rahim içerisinde gelişir. Rahim ise mesaneye yani idrar torbasına oldukça yakın bir konumdadır. Gebeliğin ilk haftalarında olsa dahi rahim mesaneye baskı yapabilir. Bu sebeple de anne adayı ilk zamanlardan itibaren daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilir.
 
Mide bulantısı:
 
Gebeliğin ilk belirtilerinden biri de mide bulantısıdır. Bu bulantılar gebeliğin ilk 3 ayında yaygın olarak görülmekle beraber, ikinci üç aylarda hafiflemektedir.
 
Baş dönmesi:
 
Baş dönmesi, kan volümün artmasıyla yaşanan bir sorundur. Kan volümü arttığından dolayı anne adayının tansiyonu, ayağa kalkarken ya da otururken ani hareketlerde düşebilir.
 
İştahın açılması ya da kapanması:
 
Gebeliğin ilk haftalarından itibaren iştahın kapanması ya da açılması gibi durumlar söz konusu olabilir. Erken hamilelik döneminde dahi anne adayı bazı yiyecekleri aşerebilir. Yaşanan mide bulantıları sebebiyle de bazı besinlerden tiksinebilmektedir.
 
Kokulara karşı hassasiyet:
 
Anne adayları hamilelik süresince bazı kokuları daha keskin duyabildiğini fark edebilir. Bazı parfüm kokuları ya da yemek kokuları dayanılmaz gelebilir. Bunun en önemli sebebi ise vücutta yaşanan hormonal değişimlerdir.
 
Mide ekşimesi ya da kabızlık:
 
Yaşanan bu belirtiler rahmin büyümeye başlaması ve hormonal farklılıklardan dolayıdır. Rahim büyüdüğü için mideye baskı yapmaya başlar. Bundan dolayı da sindirim sorunları ve mide ekşimesi sorunları yaşanabilir.
 
Duygu durumunda dalgalanmalar:
 
Gebelik süreci, anne adayının hormonal olarak değiştiği bir süreçtir. Bu durum anne adayının psikolojisine de yansımaktadır. Bundan dolayı sık sık duygu dalgalanmaları yaşayabilir. Bir anda mutluyken bir anda sinirlendiğini fark edebilir.
 
Vücut ısısı:
 
Hamilelik sürecinde anne adayındaki değişimlerden bir diğeri de vücut ısısındaki yükselmedir.
 
Kanama:
 
Gebelik belirtileri arasında kanama da vardır. Ancak bu kanama yerleşme kanaması denilen bir kanamadır. Hafif ve açık renklidir. Ancak kanamanın çok fazla olması ya da anormal olması durumunda mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
 
Kasıklarda ağrı:
 
Hamilelik belirtileri arasında kasıklarda ağrı da mevcuttur. Bunun sebebi ise rahmi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Bu sebeple anne adayları ani hareketlerden kaçınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir