Hamileyken emzirilir mi?

Hamileyken Emzirebilir Miyim? Emzirme döneminde hamile kalan anneler en çok emzirmeye devam etmeli miyim yoksa emzirmeye son vermem gerekir mi konusunu merak eder.

Genel olarak çevrenin de etkisi ile hamileyken emzirmenin bebeğe zarar vereceği, bebekte sağlık sorunlarına yol açacağı, hamile iken emzirmenin bebeği zehirleyeceği görüşü yaygındır. Ayrıca anne karnındaki bebeğinin de yeterli beslenemeyeceği, bebeğin erken doğacağı veya düşük olacağı düşünülür. Bu nedenle anneler emzirme döneminde hamile olduklarını öğrendiklerinde her iki bebeği için de endişelenir. Ayrıca gebeliğin devamı, bebeklerinin sağlığı ve kendi sağlığı açısından da riskler olup olmadığı konusunda değişik sorular aklına gelir.

Hamileyken emzirme konusunda en sık merak edilen sorular ve cevapları şunlardır.

Hamileyken Emzirmek Gebelik Açısından Güvenlimidir?

Evet. Hamileyken emzirmek güvelidir. Emzirme sırasında meme uçlarının uyarılması sonucu oksitosin dediğimiz bir hormon salgılanır. Bu hormon rahmin kasılmasına neden olan bir hormondur. Buna bağlı olarak hamilelik döneminde emziren anneler emzirme sırasında rahim de hafif bir kasılma hissedebilir. Ama 38. gebelik haftasına kadar bu hormonun rahim üzerine ciddi bir etkisi yoktur.

Yapılan pek çok çalışma da emzirmenin erken doğum ve düşüğe neden olmadığını göstermiştir. Bu nedenle erken doğum tehlikesi, kanama, yüksek riskli gebelik, ikiz veya üçüz gebelik veya herhangi bir sağlık sorununuz yoksa takip eden kadın doğum doktorunuz ile görüşerek hamilelik sürecince emzirmeye devam edebilirsiniz.

Bazı kadın doğum uzmanları son aylara kadar emzirmeye devam ederek son haftalarda emzirmenin kesilmesini önerebilir. Ama hamileliğin son ayalarına kadar emzirmeye devam edilebildiği gibi doğuma kadar da emzirme sürdürülebilir.

Hatta doğum sonrası her iki çocuğunuzu da emzirebilirsiniz ki bu emzirme ikiz bebeklerin emzirilmesinden oldukça farklıdır. Farklı yaşlardaki çocuklarınızın aynı dönemde aynı anda emzirilmesidir. Bu emzirme şekli tandem emzirme olarak adlandırılır.

Hamileyken Emzirmek Anne Sağlığına Zarar Verir mi?

Annenin hamileyken emzirmesi kendi sağlığı açısından bir risk yaratmaz. Genel sağlığı yerinde ise hem emzirdiği bebeğini hem de doğmamış olan bebeğini yeterli şekilde besleyebilir. Ama bu süreçte mutlaka kendilerine iyi bakmakları gerekir.

Çünkü bir bebeğini emzirerek beslerken diğer bebeğini de karnında büyüttüğünü unutmamalıdır. Bu nedenle öncelikle iyi dinlemeli, bol sıvı almalı ve dengeli beslenmeli ve gün içerinde en az 800 kalori daha fazla alması gerekir. Ayrıca annenin herhangi bir mineral vitamin eksikliği varsa doktoru ile görüşerek mutlaka bu eksikliklerin takviye edilmesi gerekir. Bunun dışında hamilelik döneminde emziren annelerin meme uçları biraz hassaslaşır.

Buna hamilelik hormonlarının etkisiyle sütün azalması nedeniyle bebeklerin daha fazla emmesi de eklenince meme uçlarındaki tahriş biraz daha artabilir. Bir de hamilelik döneminde annelerin hormonların etkisi ile kendilerini halsiz hissetmesi çok sık karşılaşılan bir durumdur. Çünkü hamile iken diğer bebeğin emzirilmesi tabiî ki halsizliği artırır. Halsizliği azaltmak için fırsat buldukça dinlenmek, bol sıvı almak ve dengeli beslenmek önemlidir.

Hamilelik Sırasında Emzirmek Bebeğe Zarar Verir mi, Bebeği Zehriler mi?

Öncellikle hamile annenin sütünün bebeğe zarar vereceği görüşü kesinle doğru değildir. Yani hamileyken bebeğinizi emzirmeniz bebeğe zarar vermez. Sadece hamilelik sırasında artan hormonların etkisi ile süt miktarında bir miktar azalma olur. Bu durum gerek bebek gerek anne için stres yaratabilir.

Hatta annelerin bir kısmı sütünü bu nedenle kesmeyi bile düşünebilir. Ama sütteki azalma bebeklerin sık sık emmesi ile önlenebilir. Eğer bebeğiniz 1 yaşında altında ise süt miktarı önemlidir. O yüzden emzirme düzeninizde hiçbir değişiklik yapmadan bebeğinizi sık sık emzirmeye devam edin. Ama bebeğiniz 1 yaş üstünde ise ek gıda ağırlıklı beslendiği için sütün azalmazsı bebeğinizi çok etkilemeyebilirler. Bu süreçte sütün miktarı dışında sütün tadında da bir miktar değişiklikler olabilir.

Bazı bebekler bunu fark eder ve sütü bırakmak ister. Ama çoğu bebek tat değişikliğinden çok etkilenmez ve emmeye devam eder. Bunun dışında hamilelik döneminde sütün içeriği olgun süt şeklindedir. Hamileliğin son aylarına doğru süt içeriği colotrum (ilk ağız sütü) haline döner.

Colostrum (ilk ağız) sütü bazı annelerde 4 ayda bazı annelerde 8 aydan sonra başlar. Emzirilen büyük çocuğun colostrum sütünü alması doğal laksatif etkisinden dolayı bazı çocukların ishal olmasında neden olur. Bunun doğal bir süreç olduğu unutulmamalıdır.

Hamileyken Emzirmek Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimini Etkiler Mi?

Hamileyken emzirmenin anne karnındaki bebeğin gelişimini etkileyeceği ve özellikle bebeğin yetersiz besleneceği endişesi çok yaygın bir düşüncedir. Ama annenin dengeli ve yeterli beslenmesi kesinlikle anne karnındaki bebeğin büyümesini etkilemez.

Yapılan çalışmalar ise hamilelik süresinin tamamında veya bir kısmında emziren annelerin bebeklerinin doğum ağırlıklarının normal olduğunu göstermiştir. Bu nedenle özellikle düzenli doktor kontrollü ve diyetsiyen eşliğinde yeterli bir beslenme planlamasının yapılması, hamilelik boyunca anne karnındaki bebeğin gelişiminin yakından izlenmesi yeterli olur.

Hamileyken Bebeğim Emmeyi Bırakacak Mı?

Hamilelik döneminde emen bebeklerin %26’sı kendiliğinden emmeyi bıraktığı görülür. Emmeyi bırakma sıklıkla sütün içeriğinin hamileliğin son aylarına doğru ilk ağız (colostrum) sütü şekline dönmesi sonucu özelikle tat değişikliği yaşayınca olur. Bazen de süt miktarındaki azalma nedeniyle yaşı daha büyük olan bebekler sütü bırakma eğilimde olabilir.

Hamileyken bebeğimi sütten kesebilir miyim?

Eğer emzirirken hamile kalırsanız emzirme konusunda farklı duygular yaşamanız ve farklı şeyler hissetmeniz çok normaldir. Çünkü her anne bu duyguları yaşar. Bazı anneler hamileyken emzirmeye devam eder ve bu durumun kendilerini çok etkilemediğini söyler.

Bazı anneler ise emzirmeye devam etmeye dayanamaz ve emzirmeyi kesebilir. İster emzirmeye devam edin ister etmeyin emzirmeyi kesmek için kendi bedeninizden gelen sinyalleri izleyerek karar verin. Çünkü her annenin kararı kendi doğrularını içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir