12 Aylık Bebeğiniz İçin Beslenme Programı

Artık bebeğiniz 1 yaşında! Bir yere tutunarak yürüyebilir, söylediklerinizin çoğunu anlayıp tepkiler verebilir ve önündeki yemeği yiyebilmek için çaba gösterebilir. Tüm bu değişimlere rağmen değişmeyen tek bir şey var: Anne sütüne olan ihtiyacı. Temel besini 1 yaşına kadar anne sütü olan bebeğin, bu dönemden sonra da anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütü yokluğunda ise doktorunuza danışarak bebeğinize uygun bir devam sütü kullanabilirsiniz.

Bu dönemde artık birçok şeyi yiyebilen bebeğiniz, ek besinlerin yanında günde 500 ml anne sütü, anne sütü yokluğunda ise çocuk devam sütü tüketmelidir. 12 aylık olan bebeğinize günde en fazla 4 bebek kavanozu ek gıda vermelisiniz. Bu miktardan daha fazla verdiğiniz her kaşık, bebeğinizin temel besini olan anne sütünü yeterli oranda almasını engeller. Bu dengeyi sağladıktan sonra ona hazırlayabileceğiniz beslenme programına bir bakalım.

Kahvaltı

Ana Öğün: Anne sütü veya doktorunuz tavsiye ettiyse çocuk devam sütü.

Ara Öğün: Cevizli ve tam buğdaylı krep.

  • Cevizli ve tam buğdaylı krep tarifi: 1 yumurta sarısı, 1 bebek kavanozu süt, 2 çorba kaşığı öğütülmüş ceviz (un kıvamına getirilmiş) ve 2 çorba kaşığı tam buğday ununu iyice çırpıp yapışmaz tavada pişirin. Kıvamı katı oluyorsa süt ekleyerek yumuşatabilirsiniz.

Öğle Yemeği

Ana Öğün: Anne sütü veya doktorunuz tavsiye ettiyse çocuk devam sütü.

Ara Öğün: 1 bebek kavanozu sütlü kereviz çorbası.

Sütlü Kereviz Çorbası Tarifi: 1 küçük boy patates, yarım havuç, yarım yumurta kadar kereviz ve 1 tatlı kaşığı iri bulguru iyice pişirin. 1 çorba kaşığı zeytin yağ ekleyin. İyice püre haline getirin. Devam sütü ile karıştırarak çorba haline getirin. Yaz mevsiminde bu çorbayı enginar ile hazırlayabilirsiniz.

Akşam Yemeği

Ana Öğün: Anne sütü veya doktorunuz tavsiye ettiyse çocuk devam sütü.

Ara Öğün: 40 gram ızgara somon balığı ve yanında 2 çorba kaşığı patates püresi.

Önemli Bilgiler

  • Bebeğimize balık seçerken yüzey balıklarını (hamsi, istavrit, uskumru, palamut) tercih etmeliyiz.
  • Balık ile süt ve süt ürünlerinin birlikte tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur, önemli olan balığın taze olmasıdır.
  • Gece yatmadan önce bebeğinize vereceğiniz sütlü tahıllı ek gıdalarımız bebeğinizin gece beslenmesi için bir alternatiftir.

*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir