Yenidoğan Bebek Ziyareti

Ailenin yeni üyesinin dünyaya geldiğini duyan bütün eş, dost, akraba hastane ve ev ziyaretler planlarına  başlıyor. Bizim ülkemizde yeni doğan bebek ziyareti önemli bir bir kültür geleneğidir. Ancak bazen o kadar abartılıyor ki, yeni anne ve babanın zaten zor geçen günleri daha da zorlaşıyor. Birde minik bebeğin sağlığını tehtid edecek durumlara zemin bile oluşturuyor.

Bu yazıda yenidoğan bebek ziyaretinde dikkat edilmesi gerekenleri kısa paylaşalım ;

Bırakın ilk 40 gün rahat etsinler 

Öncelikle en çok dikkat edilmesi gereken bir husus var ki oda doğum yapan kişi birinci dereceden yakınınız değilse ilk 40 gün ziyarete gitmemek en doğrusu. Çünkü bu dönemde lohusalık dönemdir, anne de bebekte çok hassastır. Annenin doğum sonrası dikişleri iyileşmemiş, emzirme problemleri,bebeğin uyku düzensizliğinden, gaz sancılarından, farklı sağlık problemlerinden dolayı annenin de çoğunlukla uyku düzeni bozulur ve gün içinde dinlenmeye ihtiyaç duyar. Özellikle günden güne küçülen evlerimiz ve ailelerimizde yeni anneye yardım edecek kimse yoksa, ziyaretine gittiğinizde sizi en iyi şekilde ağırlamak istediği için fazlaca gayret sarf edip, daha fazla yorulur. Bu da süt üretimini ve  bebeğine ayıracağı zamanı olumsuz etkiler. Acelesi yok, bırakın ilk 40 gün rahat etsinler

Yenidoğan ziyaretlerine illaki gidecekseniz, gitmeden önce mutlaka haber verin.

Ziyaretinize Zamanında Gidin, Geç Kalmayın !  

Evi perişan bir halde iken aniden gelen bir misafir taze anne ve babayı telaşlandırır. Anne ev toplama , ikram hazırlama derdine düşüp bebeğinin ona ihtiyacı olduğunda malesef sizin için hazırlanmayla meşgul olacaktır.

Yenidoğan Bebek Ziyaretine Giderken Parfümü Abartmayın, Sigara İçmeyin !

Yeni anne size söylemeye çekinebilir, siz onu tedirgin etmeden yenidoğan bebek ziyaretine gider gitmez ilk olarak ellerinizi yıkayın. Çünkü özellikle toplu taşıma araçlarında, paraya temas halinde ellerimiz çok kirlenir. Her ne kadar elim temiz diye düşünseniz de siz yine de anneyi rahatlatın.

Yenidoğan bebek ziyaretinde kesinlikle yeni bebeği öpmeyin !  Hastaysanız kesinlikle ziyaretinizi erteleyin.

Yeni doğum yapmış lohusa kadına “bu çocuk aç, sütün yetmiyor senin, bebeği neden ağlatıyorsun, onu giydirme terletirsin, bunu giydirme üşütürsün, mama ver şu sabiye” gibi cümleleri iyi niyetli bile olsa söylemeyin. O da sütünün çok gelmesini ve bebeğini tıka basa doyurmayı ister, o da bebeğinin ağlamasını istemez, sizin dediklerinizin zaten farkındadır ve çözüm yolları bulmaya çalışıyordur. Sizin söyledikleriniz yeni anneye genelde yarardan çok zarar verir. Söylediklerinizi kafasına takar ve sütü azalır. Strese girer ve bebek ağladıkça o da ağlar. Yapmayın!

ilk zamanlar yeni annelere akıl vermek isteyen çok olur. Bari siz yapmayın.Anne size takıldığı yada yardım istediğin samimiyetle deneyimlerinizi ve bilginize paylaşın Ancak  lütfen şunu böyle yap, bunu şöyle yap gibi direktiflerde bulunmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir