Gebelik Testi Gebeliğin Kaçıncı Haftasında Güvenilir Sonuç Verir?

Gebelik testleri; günümüzün teknolojik gelişmeleri sayesinde eski zamanlara kıyaslara oldukça yükseldi. Özellikle kanda yapılan gebelik testlerinin güvenilirliği yüzde yüze yakın oranlarda seyretmekte. 

Bu sebeple de muhtemel olarak beklenen adet zamanının birkaç gün geçtikten sonra yapılan hCG sonucu, gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için oldukça yeterli olacaktır. Ev tipi gebelik testini çok erken yaparsam sonuç hatalı çıkar mı? Ev tipi gebelik testleri, kanda yapılan gebelik testlerine kıyasla tekrar edilme riski yüksek testlerdir. Ev tipi gebelik testleri; idrardaki hCG hormonunu ölçer. Bu hormon döllenme meydana geldikten 7-10 gün sonra ölçülebilmektedir. Fakat  testin doğru sonuçlar verebilmesi için adetin gecikmesi beklenmelidir. Yani döllenme olduktan 14 gün sonra testin yapılması gerekmektedir. Testin hassasiyeti de bu noktada oldukça önem teşkil etmektedir. Ev tipi gebelik testlerinden bazıları oldukça düşük miktarlardaki hCG hormonunu dahi test edebilirken, diğer testlerin daha güvenilir sonuçlar verebilmesi için idrarda daha fazla hCG hormonunun bulunması gerekecektir. Şayet gebelik testinin neticesi pozitif çıkmış ise, idrarda hCG gebeliğin oluşup oluşmadığını anlamak için oldukça yeterli olacaktır.

Ev tipi gebelik testini çok erken yaparsam sonuç hatalı çıkar mı?

Ev tipi gebelik testleri, kanda yapılan gebelik testlerine kıyasla tekrar edilme riski yüksek testlerdir. Ev tipi gebelik testleri; idrardaki hCG hormonunu ölçer. Bu hormon döllenme meydana geldikten 7-10 gün sonra ölçülebilmektedir. Fakat  testin doğru sonuçlar verebilmesi için adetin gecikmesi beklenmelidir. Yani döllenme olduktan 14 gün sonra testin yapılması gerekmektedir.

Testin hassasiyeti de bu noktada oldukça önem teşkil etmektedir. Ev tipi gebelik testlerinden bazıları oldukça düşük miktarlardaki hCG hormonunu dahi test edebilirken, diğer testlerin daha güvenilir sonuçlar verebilmesi için idrarda daha fazla hCG hormonunun bulunması gerekecektir.

Şayet gebelik testinin neticesi pozitif çıkmış ise, idrarda hCG hormonu buluyor demektir. Bunun neticesinde de gebe olunduğu oldukça yüksek bir ihtimaldir. Fakat 14 günden önce yapılan gebelik testlerinin sonuçları yanıltıcı olabilir. Çıkan sonuç negatif olabilir ancak bunun sebebi henüz idrarda yeterli oranda hCG hormonunun olmamasıdır. Özellikle de adet gecikmesi olmadan yapılan testlerde, sonuç negatif çıkabilir. Ancak bu durumda gebe olma riskinin mevcut olduğu unutulmamalıdır. Testin adet gecikmesinden sonra tekrarlanması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir