Erkekte sperm olmaması çocuk sahibi olmaya engel değil

Günümüzde, mikroenjeksiyonun tedavi hizmetine girmesinden sonra erkek kısırlığının çözümünde önemli gelişmeler kaydedildi: Artık hiç spermi olmayan erkekler de çocuk sahibi olabiliyor…

Testislerden alınan spermlerle de mikroenjeksiyon yaparak, hiç spermi olmayan erkeklerin kısırlık sorununa çözüm getirmek mümkün.

Çocuk sahibi olamayan erkeklerin %10-15’inde rastlanan azospermi (erkek döl hücresi hiç bulunmayışı) vakaları eskiden kesin kısırlık sebebiyken, günümüzde üreme sağlığı tanı ve tedavisindeki metodların gelişmesiyle çözülebilir hale gelmiştir. Mikroenjeksiyonun tedavi hizmetine girmesinden sonra erkek kısırlığında çok şey değişmiş, artık tek spermle bile döllenme ve gebelik elde edilebilir olmuştur. Sadece meniden değil testisten alınan spermlerle mikroenjeksiyon yapılabilmektedir..

Tedavi

Azospermi tanısının basit bir sperm analizi ile konulduğunu, sebepleri ise hormonal, testis doku bozukluğuna bağlı veya kanal tıkanıklığıdır.
Günümüzde testisten sperm elde edilmesi artık rutin uygulanan bir işlemdir. Testisten sperm elde edilmesi için geliştirilmiş pek çok ameliyat yöntemi vardır. Bu ameliyat yöntemleri hastaya göre farklı tercih yapılabilmesini sağlar. Elde edilen spermler hemen o gün kullanılabildiği gibi daha sonra kullanmak amacıyla doku halinde dondurularak saklanabilir.

Meniden elde edilmiş sperm veya testiküler spermle yapılan mikroenjeksiyon neticesinde elde edilmiş gebelik oranları arasında fark bulunmaz. Hatta kadında herhangi bir kısırlık sebebi bulunmadığı için gebelik oranı daha da yüksektir.

Prof. DR. Hakan Özörnek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir