Doğum Sonrası Ödem Nasıl Atılır?

Hamilelik sırasında vücuttaki kan miktarı normalin %50’sinden fazlaya ulaşır. Artan su tüketimi ile birlikte damarlardaki sıvı miktarı artar ve bu da genişlemeye yol açar. Fakat bu genişlemenin miktarı artan sıvı hacmini tamamen karşılayamadığı için fazla sıvı, dokuların arasındaki hücrelerde birikir; bu duruma da ödem adı verilir. Doğum sonrasında ödem söktürücü kullanmak bu sorunu çözmenin yöntemlerinden biridir.

Doğum sonrası ödem söktürücü kullanmadan önce diğer alternatiflere de göz atmak da fayda var. Yüksek oranda sodyum içeren gıdalardan uzak durun, yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun, lohusalık döneminden sonra egzersize başlayın.  Ayrıca ayaklarınızı yukarda tutmaya, bacak bacak üstüne atmamaya ve rahat kıyafet giymeye de özen göstermelisiniz.

Tüm bunların yanı sıra doğum sonrası ödem söktürücü olarak değerlendirebileceğiniz doğal karışımlar da mevcut.

Maydanoz Çayı

2 çay kaşığı kurutulmuş maydanoz veya 4-5 sap taze maydanoz hazırlayabileceğiniz bu çay diyet listelerinde de sıkça idrar söktürücü olarak karşımıza çıkar. Burada dikkat etmeniz gereken taze maydanoz kullandığınızda demleme süresini biraz daha uzun tutmaktır.

Karahindiba Çayı

Ödem söktürücü özelliğinin yanı sıra iyi bir antioksidan olması ve barındırdığı yaşlanmayı geciktirici etkileri sayesinde karahindiba çayı da doğum sonrası ödem söktürücü olarak tercih edilebilir. Karahindiba çayı aynı zamanda kan şekerini dengeler ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

Yaban Mersini Çayı

Hafif dereceli bir ödem söktürücü olan yaban mersini güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korur ve yaşa bağlı gelişen hafıza sorunlarına karşı beyni korumaya yardımcıdır.

Ekinezya Çayı

İdrar söktürücü özelliği diğer çaylara göre az olan ekinezya çayı özellikle kış aylarında bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar. Ekinezya çayını doğum sonrası idrar söktürücü olarak tercih ederseniz kendinizi grip gibi hastalıklara karşı da korumuş olursunuz.

Doğum sonrası ödem söktürücü çayları ve egzersizi bir arada uygulayarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Herhangi beklenmeyen bir durumda veya komplikasyonda mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini de hatırlatalım. Tarifini verdiğimiz çayları fazla miktarda tüketmeniz veya fazla miktarda egzersiz yapmanız da sağlığınıza zarar verebileceğinden tüm bunları dengeli bir şekilde uygulayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir