Annelik Estetiği (Mommy Makeover) Nedir?

Annelik estetiği, günümüzde kadınların doğum sonrası vücutlarında meydana gelen değişimler karşısında popülerlik kazanan estetik cerrahi yaklaşımlarından biridir.

Mommy Makeover olarak da adlandırılan bu yenilikçi yaklaşım, doğum sonrası bedenlerinde istenmeyen değişiklikler yaşayan kadınlara özgüvenlerini geri kazanmaları ve kendilerini daha iyi hissetmeleri için çeşitli estetik cerrahi işlemleri bir arada sunar. Peki bu benzersiz dönüşüm süreci nasıl gerçekleşir ve hangi operasyonları içerir? Annelik estetiği hakkında bilinmeyenler ve daha fazlası yazımızın devamında…

Mommy Makeover Nedir?

Peki annelik estetiği nedir? Çocuk sahibi olmak birçok kadının hayalidir ancak hamilelik sürecinde alınan kilolar, karın bölgesinin genişlemesi ve hormonal değişimler nedeniyle kalıcı fiziksel değişimler meydana gelir. İşte bu nedenle tüm bu değişimleri bir ameliyatla düzeltmeyi hedefleyen kombine operasyonlara annelik estetiği veya mommy makeover denir.

Mommy Makeover Ameliyatı ile Ne Yapılır?

Annelik estetiği olarak adlandırılan bu ameliyatlar karın derisi ve kaslarının sarkmasını düzeltmek (abdominoplasti veya tummy tuck), bel ve sırttaki yağları alarak bel inceltme ve bel kıvrımını oluşturma, hormon değişiklikleri ve emzirmeye bağlı olarak sarkan göğüslerin dikleştirilmesi, gerekli durumlarda silikon meme protezleri ile meme hacminin artırılması veya aşırı büyümüş ve hastalara boyun-sırt ağrısı yapan memelerin küçültülmesine yönelik meme estetik operasyonlarını içerir. Bu tür kombine cerrahi işlemler, hastaların tek seferde ihtiyaç duydukları tüm alanlarda cerrahi müdahale şansını verirken, ideal vücut konturunu elde etmek için yetkin cerrahların dikkatli planlaması ve tam donanımlı hastanelerde uygulanması gerekmektedir.

Annelik Estetiği Avantajları Nelerdir?

Mommy makeover olarak da adlandırılan annelik estetiği doğum sonrası vücut şeklinizin değişimlerini düzeltmeyi hedefleyen bir dizi estetik operasyondur. Bu tür bir tedavi ile karşılaştığınızda elde edeceğiniz çeşitli avantajlar vardır. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

 • Annelik estetiği, göğüs dikleştirme, karın germe ve liposuction gibi prosedürleri içerir. Bu işlemler, vücudunuzun şeklini iyileştirerek size daha sıkı ve genç görünüm sağlar.
 • Fiziksel görünümünüz üzerinde kontrol sahibi olmak, kendine güven duygusunu büyük ölçüde artırabilir. Daha iyi hissetmek ve görünmek, genellikle daha pozitif bir yaşam tutumuyla sonuçlanır.
 • Her kadının vücudu ve ihtiyaçları benzersizdir. Annelik estetiği, bu farklılıkları dikkate alarak kişiye özel tedavi planları sunar.
 • Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile birlikte annelik estetiği sonuçları uzun süreli olabilir.
 • Annelik estetiği prosedürleri genellikle minimal invazivdir. Bu, daha kısa bir iyileşme süresi ve daha az postoperatif ağrı anlamına gelir.

Annelik Estetiği Neden Yapılır?

Hamilelik doğal bir süreç olup annenin vücudunda çeşitli değişikliklere yol açar. Bu değişiklikler karın, göğüsler, cilt ve vajina gibi alanlarda ortaya çıkar. Hatta yüz bölgesinde bile değişimler yaşanabilir. Estetik cerrahi uygulamalarının amacı göğüslerin dikleşmesi, karın bölgesinin düzleşmesi ve gençleştirilmiş bir vajinanın oluşturulmasıdır. Annelik estetiği ile bu işlemler toplu olarak gerçekleştirilir, böylece defalarca ameliyat olmaya ihtiyaç duyulmaz.

Bu işlem sonucunda kişi dış görünümüne yeniden memnun kalmaya başlar ve özgüveni artabilir. Bu durum kişinin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Uygulama genellikle hamilelik süresince vücutta meydana gelen değişimleri düzeltir. Hedef, doğum öncesi fiziksel özelliklerin restore edilmesidir. Kişinin beklentileri işlem için önemlidir, bu yüzden bu operasyon kişiye özel olarak planlanmalıdır. Herkes için aynı prosedürlerin uygulanması uygun bir yaklaşım değildir.

Annelik Estetiği Nasıl Uygulanır?

Bu işlem genellikle 5-6 saatlik bir süreyi kapsar. Genel anestezi kullanılır ve operasyon öncesi hastalara rutin testler yapılır. Bu, doktorun hastanın anesteziden geçip geçemeyeceğini belirlemesine yardımcı olur. Hastadan ameliyat öncesi onay almak gereklidir. Ayrıca, ameliyat öncesinde hastanın fotoğrafları çekilir ve ameliyat gününde işlemin planlaması yapılır. Eğer hasta liposuction işlemi görecektir, bu işlemle başlanır. Ardından karın germe operasyonu yapılır. Meme cerrahisi ise son adımdır. Ameliyat tamamlandığında yara bandajlanır ve hastadan korse giymesi talep edilir.

Annelik Estetiği Hangi Operasyonları İçerir?

Karın germe, meme estetiği ve liposuction prosedürlerini içerir. Özellikle karın bölgesi, hamilelik sonrasında büyük değişimlere uğrar ve çatlaklı bir görünüm kazanır ki bu da deri kalitesinin düştüğünü gösterir. Estetik işlem sırasında fazla deri alınır ve karın gergin hale getirilir, böylelikle daha fit bir karın bölgesi elde edilir. Bel ve sırt bölgesine uygulanan liposuction ise belin daha ince görünmesini sağlar. Meme bölgesi, hamilelik ve emzirme sürecinden sonra değişkenlik gösterir. Bu durum bazen memelerin büyümesine neden olur. Bunun için meme küçültme işlemi uygulanır ve sonuç olarak memeler daha dik ve diri bir görünüm kazanır.

Annelik Estetiği Kimlere ve Hangi Durumlarda Yapılır?

İkinci gebeliklerde cilt ve karın kasları tekrar gerilerek dönüşür. Bu bahsi geçen değişim sürecinin tekrar yaşanacağı anlamına gelir. Bu yüzden, annelik estetiği operasyonu geçiren bireylerin, ikinci bir gebelik planladıkları durumlarda benzer süreçlerin tekrar yaşanabileceğini unutmamaları önemlidir. Estetik operasyonlarından biri olan annelik estetiği için en kritik noktalardan biri, kişinin sağlık sorunlarının olmaması gerekliliğidir. Her türlü hastalık bu tür ameliyatların engeli olarak görülür. İlaç kullanımı düzenli olan kişiler ya da anesteziye engel oluşturabilecek herhangi bir sorunu olanlar bu durumu doktorlarıyla mutlaka paylaşmalıdır. Sigara içen kişilerin ise en az 3 hafta öncesinden sigarayı bırakmaları gerekmektedir çünkü sigara tüketimi, iyileşme sürecini negatif etkileyebilir.

Annelik Estetiği İçin Hangi İşlemler Yapılır?

Annelik estetiği aşağıda belirtilen işlemleri içerir:

 • Meme Dikleştirme ve Büyütme: Bu, annelik estetiği kapsamındaki en önemli operasyondur. Emzirme döneminde memeler büyür ve dolgunlaşır ancak emzirmenin ardından genellikle küçülme ve sarkma görülür. Göğüsler içine silikon protez yerleştirilip fazla cilt ve yumuşak doku alınır. Başarılı bir operasyon sonucunda, memeler eski sağlıklı görünümüne kavuşur fakat olası iz kalma durumunun da unutulmaması gerekmektedir.
 • Karın Germe: Bu işlem, karındaki fazla yağı almayı ve cildi daha sıkı hale getirmeyi amaçlar. İşlem sonrasında karın düzleşir ve fit bir görünüm kazanır. Operasyon esnasında bikini çizgisi üzerinde bir kesik açılır ve üstteki deri gerilerek sıkıştırılır. Bu şekilde gevşemiş olan deri ve fazlalıkları alınır. Hamilelik nedeniyle karında meydana gelen deformasyonları düzeltici etkisi vardır.
 • Liposuction (Yağ Aldırma): Bu işlem, bir tüp ve kanül yardımı ile uygulanır. Operasyon sayesinde karın, basen, sırt ve kol gibi bölgelerdeki yağlar alınarak daha düzgün bir vücut formu elde edilir. Annelik estetiği içerisinde genellikle ilk uygulanan işlemdir.
 • Labioplasti: Doğum esnasında iç vajina dudakları genellikle gevşer. Bu durum pek çok kadının rahatsız olduğu bir sorundur. Labioplasti işlemi ile iç dudaklar küçültülerek eski haline geri döndürülür. Bu işlem genellikle başarılı sonuçlar verir. İyileşme süreci genellikle uzun sürmez ve hastalar operasyon sonrasında kısa bir zaman dilimi içerisinde normal yaşamlarına dönebilirler.

Annelik Estetiği Ameliyatından Önce Neler Yapılmalıdır?

Ameliyatın yapılabilmesi adına hastanın hamilelik sonrası aldığı kiloların büyük bir kısmını vermiş olması gerekir. Yani hasta ideal kilosuna ulaşmış olmalıdır. Ancak bu ameliyatın kilo kaybına yönelik bir uygulama olmadığı unutulmamalıdır. Ameliyatın asıl hedefi vücudu hamilelik öncesine döndürmektir.

Meme estetiği için ise emzirme sürecinin bitiminden en az 1 yıl geçmiş olması önemlidir. Bu süre zarfı meme dokusunun kendini yenileyebilmesi için gereklidir. Bu dönemde şişlik ve hacmin normale dönmesi ve süt kanallarının kapanması beklenir, böylece enfeksiyon riski azaltılır. Ayrıca, hormonların hamilelik öncesi seviyelerine geri gelmiş olmasına da dikkat edilmelidir. Eğer hasta sigara içiyorsa, ameliyattan en az 3 hafta önce buna ara vermelidir ve ameliyat sonrasında da en az 1 ay daha sigara kullanmamalıdır. Ayrıca, işlem öncesi hastanın herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer hasta altta yatan bir hastalığa sahipse bu durum ameliyat için engel teşkil eder. Bu konuda doktorla görüşme yapılması önemlidir.

Annelik Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Annelik estetiği yaptıranlar işlem sonrasında hasta odasına gönderilerek dinlenmesi sağlanır. Ameliyattan 5 saat geçene kadar hastanın yemek yemesine izin verilmez. Yemek yedikten sonra hasta dik pozisyonda oturmalıdır. Hastanın yürümesi için tansiyon değerlerinin normal düzeye gelmiş olmasına dikkat edilir ve ardından hasta kademeli olarak yürümeye başlar. Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirildiği için hasta hemen taburcu edilemez. Hasta en az 2 gece boyunca hastanede kalıp dinlenmelidir. Bu süre zarfında kan değerleri ve tansiyonu gözetim altında tutulurken, ağrı kesici alarak ağrısız bir şekilde hareket etmesi sağlanır.

Annelik Estetiği Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Annelik estetiği iyileşme süreci için dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibidir:

 • İlk 2 hafta boyunca ağrı ve şişlik yaşamanız normaldir. Bu süre zarfında sağlıklı beslenmeye önem vermelisiniz ve hareketi sınırlamalısınız.
 • İlk yıl boyunca bebek dahil ağırlık kaldırmaktan kaçınmalısınız.
 • Ağrı kesici kullanabilirsiniz ama öncelikle doktorunuza danışmanız gereklidir.
 • Ameliyat sonucunu korumak için düzenli egzersize devam etmeli ve beslenmenize özen göstermelisiniz.
 • Kilo artışına dikkat etmek çok önemlidir.

Annelik Estetiği Fiyatları Nelerdir?

Mommy makeover ameliyatı fiyatı merak edilen konulardan bir diğeri. Annelik estetiği fiyatları uygulanacak operasyon türüne ve operasyonun yapılacağı bölgeye bağlı olarak farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir