10. Hafta Gebelik

Hamileliğinizin en kritik dönemlerini artık atlattınız. Bebeğinizin organları gelişime hazır!

10. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 10. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz artık 26 mm uzunluğunda!

  • Başı dik ve yuvarlak; göz kapakları gözlerini kısmen kapatıyor.
  • Damak kemikleri ortada birleşmeye başladı.
  • Bağırsakları oluşurken, kol ve bacakları da uzamaya devam ediyor.
  • Aynı zamanda bebeğinizin omurgası da oluşmaya başladı.

    Bu hafta ultrasonda bebeğinizin hafifçe zıpladığını görmeniz bile mümkün.

Annede Görülen Değişiklikler – 10. Hafta Hamilelik

Peki bu dönemde sizin vücudunuz ne tür değişimler gösterecek?

Genellikle ilk 3 ayda görülen ama bazen tüm hamilelik boyunca devam edebilen tükürük artışındanrahatsız olabilirsiniz. Aslında bu artışın sebebi, hamilelik hormonlarının uyarısı ile tükürük bezlerinin aşırı çalışmasıdır.

Anneye Sağlık Önerileri – 10. Hafta Hamilelik

Sakız, nişastalı yiyecekler ve limon gibi, tükürük bezlerinin faaliyetini arttıran yiyeceklerden uzak durarak bu sorunu azaltabilmeniz mümkündür. Aşırı tükürük salınımı, doğumdan hemen sonra azalacaktır.

Bazen, nedenini veya yerini tam olarak tarif edemediğiniz karın ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Bu durum uzun sürdüğü ve sık yaşandığı takdirde, doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Anneye Beslenme Önerileri – 10. Hafta Hamilelik

Gebelik döneminde yeterli ve dengeli beslenmek, anne sağlığını optimize eder, doğumsal defektleri, yetersiz fetal büyüme ve gelişme riskini ve çocuklarda görülebilecek kronik hastalık risklerini azaltır. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde artan protein ve enerji gereksiniminin karşılanamaması, annede ağırlık kaybına sebep olabilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme alımına bağlı ödemler gelişebilir. Kilo alırım endişesi ile karbonhidratları hayatınızdan tamamen çıkarmak kesinlikle yanlıştır. Karbonhidratlar vücudun temel enerji kaynağıdır. Hamilelik döneminde özellikle kompleks karbonhidratlara (tam tahıllı ekmek, yulaf, elma, yaban mersini) yer verilmelidir.

 Hamilelikte Grip Olma – 10. Hafta Hamilelik

Özellikle kış aylarında, gribal enfeksiyonlar hamileleri de etkileyebilir. Anne adaylarında bu enfeksiyonların iyileşmesi hem uzun sürebilir hem de daha ağır geçebilir. Bu tip enfeksiyonlardan etkilendiğiniz takdirde doktorunuza danışmayı unutmayın ve ancak o önerdiği takdirde ilaç kullanın.

hamilelikte-dis-eti-sorunlariHamilelikte Diş Eti Sorunları – 10. Hafta Hamilelik

Hamileliğin ilk aylarından itibaren diş etlerinde kanamalar görülebilir. Ayrıca diş etlerinde kalınlaşma, çekilme ve hassasiyet de olabilir. Eğer hamilelik öncesi dönemde diş hekimine gitmediyseniz, şimdi tam zamanı.

Çürükler tedavi edilip, diş taşları temizlenince, şikayetlerinizde de azalmalar olacaktır. Bu dönemde yumuşak diş fırçası kullanmaya, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya ve alkol içermeyen gargaralar kullanmaya özen gösterin.

Eğer bu ilk hamileliğiniz değilse, bu dönem içerisinde diğer çocuklarınıza yeterince ilgi gösteremeyeceğinizi düşünüp, endişelenebilirsiniz. Sakın canınızı sıkmayın, bu dönemde diğer çocuklarınızla da eskisi gibi ilgilenebilir, hatta doktor kontrollerine bile beraber gidebilirsiniz. Hala emziriyorsanız, en azından ilk 3 ay bitene kadar da emzirmeye devam edebilirsiniz.

Anneye Alışveriş Önerileri – 10. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz için alışveriş yapmak sizi heyecanlandırıyor değil mi? O zaman bu hafta onun birtakım ihtiyaçlarını almaya başlayabilirsiniz.
Battaniyesi, kıyafetleri, müslin ağız bezleri gibi hazırlıklar hem sizin kolayca yapabileceğiniz hem de doğumdan sonra sıklıkla kullanabileceğiniz bir alışveriş listesi olabilir. ?

Bebeğinizden Not: 

Anneciğim, 10. haftamızdan merhaba!

Limon, sakız ve nişastalı yiyecekleri dikkatli yersen, ikimizin de sağlığı için iyi olabilir. Ayrıca ağız sağlığın için yumuşak diş fırçaları kullanman gerekiyormuş. Sen kendine iyi baktıkça ben daha güzel büyüyorum, 26 cm oldum bile! Senden bir şey rica etsem yapar mısın? Babama onu çok sevdiğimi söyler misin? 10. Haftamızda en çok benim ailem olmanızı sevdim! Peki ya babam ve sen en çok neyi sevdiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir