Kısırlık (İnfertilite) Hakkında Merak Ettikleriniz

Erkeğe bağlı kısırlık problemleri nelerdir?
Erkekten kaynaklanan kısırlık özellikle sperm kalitesi ve sayısına bağlı olarak gerçekleşmektedir. Sperm kanallarında mevcut olan tıkanıklıklar kısırlığa yol açabilen faktörler arasındadır. Spermlerin kalitesinin düşmesine birçok faktör neden olabilir. Baba adayının meslek hayatı, yaşam tarzı, stres gibi etkenler sperm kalitesini düşürerek kısırlık problemi yaşanmasına yol açabilir. Sperm kalitesini düşüren faktörleri sıralamak gerekirse;
Aşırı sıcağa maruz kalmak
Sürekli oturmak, hareketsizlik
Sigara tüketimi
Alkol tüketimi
Kimyasal içerikli maddelere maruz kalmak
Fazla kilo
Yoğun stres
Kadına bağlı kısırlık problemleri nelerdir?
Kadınlarda görülen kısırlığa yol açan nedenler, yaş, yumurtalık ve adet bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Rahim içini kaplayan dokunun rahim harici başka bir alanda oluşum göstermesi ve kanallarda meydana gelen tıkanıklıklar kısırlık problemi için etkili rol oynamaktadır. Yine rahim ağzında oluşan problemler ve alerjik reaksiyonlar gebe kalabilmeyi etkilemektedir. Kısırlık nedir sebepleri nelerdirbaşlıklı yazımda bu konu hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştım.
Ayrıca hem kadın hem de erkekte nedeni açıklanamayan kısırlık saptanabilir. Nedeni açıklanamayan kısırlık problemlerinde öncelikli olarak stres ile alakalı problemler yer almaktadır. Stres birçok hastalıkta olduğu gibi üreme sisteminde de olumsuzluklara neden olabilmektedir.
Fakat uygulanan stres tedavisi ile problemler giderilebilir.
Kısırlık tedavisi nasıl yapılır?
Kısırlık tedavisine başlayabilmek için öncelikli olarak kısırlık nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Tedaviyi başlatabilmek için öncelikli olarak baba adayından sperm örneği alınır. Anne adayında ise tüplerin fonksiyonları ve rahim ile alakalı problemler detaylı bir şekilde incelenir. Problemin belirlenebilmesi için rahim filmi çekilir. Adet kanamasının 3. günü anne adayının hormonları ve yumurtalık fonksiyonları için hormon testleri yapılır. Nedenler araştırılıp tespit edildikten sonra kısırlık için en uygun tedavi belirlenir ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir