Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları

Doğum yaklaştıkça, hamilelikteki fiziksel değişimler daha belirgin hale gelmeye başlar ve hareket etmek biraz daha zor hale gelebilir.

Hamilelikte yürüyüş yapmanın faydaları

Yürüyüşün bir anne adayı için pek çok faydası vardır. Bu faydalı etkiler hamileliği boyunca ve doğumda etkisini gösterir.

Doğumda ortaya çıkan faydalar: Yürüyüşle birlikte hamileliğinde kaslarını düzenli çalıştıran anne adayları, hamileliği sonlandıracak doğumda rahat edecektir. Normal doğumu diğerlerine göre daha kolay yapacaklardır. Çünkü yürüyüşlerinde vücutlarında kasların başta kalçadakiler olmak üzere hepsi güçleniyor. Vücutları bu sayede esneklik kazanmaya başlıyor. Bu sayede normal doğumda her aşama daha kolay aşılabiliyor.

Yürüyüş stresten uzak kalmalarına yardımcı oluyor: Hamilelik anne adaylarının stres yaşamasına uygun bir süreçtir. Çünkü sadece hamile olmaları bile stresli olmalarına yetmektedir. Özellikle doğuma yaklaşıldıkça endişeler, korkular artar. Bebeklerin sağlığı ile ilgili konular bile kadının strese girmesine yeter. Çünkü hamilelik döneminde kadının hormon seviyeleri değişir. Eğer hamilelikte düzenli yürüyüş yapılırsa, vücuttaki endorfin seviyesi artar. Bu durum anne adayının kendini daha enerjik, zinde hissetmesine neden olur. Morali de yerine gelir. Bu süreçte depresyon, anksiyete etkisinde olan kadınlar yürüyüşün çok faydasınız görecektir.

Gebelik zehirlenmesine karşı yürüyüş: Preeklampsi denilen gebelik zehirlenmesi anne adayının vücudundaki kan basıncının artmış olması nedeniyle yaşanır. Bu durum kadındaki tansiyon yüksekliğini gösterir. Hamilelikte yürüyüş yapmak ise, kadının tansiyonun dengelenmesine ve dolayısıyla yüksek tansiyon riskinin azaltılmasına yardımcı olur. Ancak anne adaylarının kendilerini yormadan yürüyüş yapması da önemlidir. İyi gelecek diye yorucu yürüyüşlerden uzak durulmalıdır.

Hamilelik diyabeti riskini azaltır: Hamilelik döneminde diyabet riski daha yüksek olur. Şeker hastası olmayan kadınlar bile diyabetle karşı karşıya kalabilir. Gebelik şekeri denilen bu durumdan uzak kalmak için öncelikle kilonun dengeli alınması gerekir. Hamileliğinde çok kilo alan kadınlarda diyabet riski artar. Hamilelikte yürüyüş yapmak ise, diyabet riskini azaltır, aynı zamanda kadının sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlayarak gebeliği korumaya alır.

Hamilelikte yürüyüş yapmak anne ve bebek için faydalıdır

Bir hamilelikte anne ne kadar sağlıklı olursa, bebeğin de sağlıklı gelişme olasılığı daha yüksek olur. Bu nedenle gebelik süresince annenin yürüyüşlere önem vermesi, düzenli egzersiz yapması bebeğin sağlığına da yansır. Çünkü yürüyüşle desteklenen bir hamilelikte kadının kan dolaşımı hızlanır, dolayısıyla bebeğe giden oksijen miktarı da fazla olur. Bebekler anne karnında ihtiyaç duydukları besin maddelerine ve oksijene kordon bağından ulaşır. Yürüyüş kadının kan dolaşımı iyileştirir ve bebeğin gelişimini de desteklemiş olur. Hamilelikte hareketsiz bir yaşam sürmek anne için olduğu kadar bebek içinde sakıncalıdır. Bu durum erken doğum ve düşük riskini arttırır.

Hamilelikte yürüyüş nasıl yapılmalı?

Hamilelikte yürüyüş bir sporu edasıyla yapılmamalıdır. Anne adaylarının rahat oldukları bir tempoda yürümeleri, yürüyüş esnasında molalar vermeleri, yürüyüş için ısınma hareketleri yapmaları gerekir. Yorulduklarında, terledikleri zaman kısa molalar vererek dinlenmeleri gerekir. Ayrıca yürüyüş sırasında rahat bir ayakkabı giymeleri, giysilerini de rahat edecekleri şekilde seçmeleri gerekir. Anne adayları yürüyüş sırasında kaybettikleri sıvıyı geri alabilmek için yanlarında su taşımalıdır. Bunun yanı sıra yürüyüş yapacakları zamanı da iyi seçmeleri gerekir. Güneşin yoğun olduğu saatlerde yürüyüşten kaçınmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir