Doğum Sonrası Cilt Sağlığı

Hamilelik döneminde olduğu gibi sonrasında da güneşten korunma önemli bir konu. Koyulaşma olan benlerinizi bir dermatoloji uzmanına göstermenizde fayda var.

Koltukaltları, genital bölge, boyun kenarları, karın bölgesi, meme başındaki renk koyulaşmaları için çeşitli tedaviler uygulandığını unutmayın. Hamilelik döneminde plasenta ve yumurtalık kaynaklı erkeklik hormonunun (androjenler) yağ bezleri üzerindeki etkisinin artışına bağlı olarak tüylenme (hirsutism) görülebilir. Tüylenme en sık yüzde, daha az oranda ise kollarda, bacaklarda ve sırt bölgelerinde oluşabilir. Eğer tüylenme artışınız çok belirginse yumurtalık kaynaklı bazı hastalıkların araştırılması gerekir.

Hormon kaynaklı hastalıklar dışlandıktan sonra tüylenme problemi için tedaviye geçilmelidir. Doğum sonrasında ise lazer tedavileriyle sorundan kurtulmak mümkün. Hamilelik döneminde saç sağlığında da değişimler gözlenir. Örneğin, anagen saçlar dediğimiz büyüyen saçlarda sayıca artış olur. Telogen saçlar dediğimiz dökülme dönemindeki saçlar ise yüzde 5-10 oranında azalır. Fakat doğum sonrası çoğu saç anagenden telogen evreye geçer ve doğum sonrası annede telojen effluvium denilen saç kaybı başlar. Saçlarda kayıp, doğum sonrası 1.-5. aylarda artarak, 6 ay-1 yıl içinde düzelme gösterir.

Annede doğum sonrası 1 yılı geçen saç kayıpları saçlarda seyrelmeye sebep olur. Eğer uzun süreli saç dökülmeniz ve saçlarınızda seyrelme mevcutsa nedeni araştırılmalı ve tedaviye geçilmelidir. Yine hamilelik döneminde ortaya çıkabilen sivilceler ise doğum sonrasında hem deri üzerinden hem ağızdan alınabilecek ilaçlarla ya da lazer ile tedavi edilebilir. Zor ama bir o kadar da mutluluk veren doğum sonrası dönemde, doktorunuza danışmaktan çekinmeyin. Bu günleri bir daha yaşamayacaksınız, tadını çıkarın.

Gebelik lekeleri

Gebelik lekeleri, yüzünüzdeki genellikle simetrik bir şekilde bulunan, normal bir ciltten daha koyu renkteki kısımlardır. Dr Lowe: “Doğumdan sonra melanin uyarıcı hücreler artar ve genellikle alın, yanak ve üst dudakta aşırı pigment yamalarını üretirler” diyor. Bu lekeler, Asya ve İspanyol kökenlilerde daha yaygın olarak görülmekte.

Gebelik lekeleri birkaç ay sonra ortadan kaybolur fakat güneşe maruz kalmak bu lekeleri artıracağı için yüksek faktörlü bir güneş koruyucu krem kullanmak önemli.

Tedavi seçenekleri

Cilt parlatıcı kremler, inatçı gebelik lekelerinin ortadan kaybolması için reçete edilebilirler. Bunlara hidrokinon, azelaik asit ve retinoid kremleri de dahil. Kimyasal deri soyma aşırı pigmentlere neden olan hücreleri giderir. Lazer tedavisi de lekelerin giderilmesine yardımcı olur.

Daha az ciddi gebelik lekelerinde, pigment işaretlerinin giderilmesinde kullanabileceğiniz birçok krem satın alabilirsiniz. Bunlar, melanin üretimini yavaşlatıp koyu yamaların rengini açar ve cilt yüzeyini pul pul dökerek deri tonunu parlatacak şekilde çalışırlar.

Eğer emziriyorsanız, tabi ki tüm bu tedavi yöntemlerini uygulamadan önce sizin ve bebeğiniz için uygun olup olmadığını doktorunuza danışmalısınız.

Kuru, pul pul cilt

Hormon seviyelerinin dalgalanması, cildin daha hassas olmasına ve kuruluğa eğilimli olmasına yol açar. Bu durum üç veya dört ay sonra düzelebilir.

Tedavi seçenekleri

  • Hiyalüronik asit ve gliserin gibi hidratlayıcı bileşenleri olan, daha zengin bir nemlendirici kullanın.
  • Yumuşak ve sabunsuz temizleyiciler kullanın.

Koyu halkalar ve göz torbaları

Uykusuz geceler cilde büyük zarar verir ve koyu halkalar yeni annelerde yaygındır. Bunların nedeni sıvı kaybı da olabilir, bu nedenle bol su içmek önemlidir. Bebeğiniz uyumaya başlayıp, siz de daha fazla dinlendikçe ortadan kalkacaklar.

Tedavi seçenekleri

Göz torbaları için kafein, yosun özleri ve peptidleri gibi sıkılaştırıcı bileşenleri içeren ürünleri, koyu halkalar içinse meyan kökü, C vitamini ve dut kökü gibi pigment azaltmaya yardımcı maddeleri içeren göz bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

Nasıl değiştirilir

  • Koyu halkaları anında gizlemek için ışık yansıtan bir sıvı kaplayıcı seçin.
  • “Göz altı halkaları için şeftali renkli bir kaplayıcı alın çünkü bunlar, tüm gri-mavi tonları ortadan kaldıracak ve cildinizin solgun görünmesine de neden olmayacak. Bunu, fondötenden sonra uygulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir