Bebeğinizi Kendi Odasına ve Yatağına Alıştırmak

Zamanla bebeğinizin uyku döngüsünün değişmeye başladığını ve odaya o uyuduktan sonra gelmenizin onu rahatsız ettiğini gözlemleyebilirsiniz. Bunlar sağlıklı bir gece uykusu için uygun olmayabilir ve artık kendi odasına geçme döneminin geldiğini işaret edebilir. 

Yeni Yatağa Geçiş Sorunu: Çocuğunuz bebek yatağından çocuk yatağına geçmek istemeyebilir ve bu yüzden uyku vakti geldiğinde uyumamak için direnebilir. Bu sorunu, çocuğunuzun yeni yatağını sevmesini sağlayarak çözebilirsiniz. Yatağını, yastığını, resimli çarşaflarını onun seçmesine izin verip, yatağına sevdiği oyuncak arkadaşlarını davet etmesini söyleyebilirsiniz. Yatağı O’nun için ne kadar pozitif bir yer yaparsanız, alışması o kadar kolay olacaktır. Yatağı değişse de, uyku öncesi rutininizi aynen uygulamaya devam etmelisiniz.

Uyumamak İçin Direnme: Çocuğunuzu yatırmaya çalışırken uyumamak için sürekli bir bahane üretiyor olabilir: bir bardak su daha, bir masal daha, sana sarılmak istiyorum, babam gelmeden uyumam vs…Bu tür isteklere birkaç kez boyun eğdiğinizde, artık geri dönüşünüzün çok daha zor olacağını bilmeli ve işi baştan sıkı tutmalısınız. Çocuğunuzu her gün aynı saatlerde yatırmalı, uyku öncesi rutininize yeterli zamanı ayırmalı ve bu sürede çocuğunuzun sevdiği şeylere yer vermelisiniz. Rutinin bitmesiyle uyku zamanının geldiğini ve bu konuda tartışmanın faydasız olacağını bilmeli. Bu konuda sizin tutarlılığınız çocuğunuzun da önünü görmesini ve kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır.

Yatağından Çıkıp Odanıza Gelmesi: Çocuğunuz gece uyanmalarında sizin yatağınıza geliyorsa, bu hoşunuza gitse bile alışkanlık halini almaması için O’nu yatağına geri götürmelisiniz. Eğer korktuğunu söylüyorsa, O’nun yanında kalıp rahatlamasını sağlamalısınız. Bebek yatağındaki parmaklıkların koruyucu etkisi, çocuğunuzun büyük yatağına geçişiyle ortadan kalkar. Çocuğunuz artık gece istediği zaman, sizin haberiniz olmadan kalkıp dolaşabilir ve bu O’nun için hem tehlikelidir hem de uykuya geri dönmesini zorlaştırır. Bu yüzden çocuğunuzun odasına güvenlik kapısı koyup, uyansa bile güvenli olan kendi odasında kalmasını sağlayabilirsiniz. Uykuyla ilgili istenilen davranışı gösterdiğinde O’nu ödüllendirerek bundan zevk almasını sağlayabilirsiniz. Bu yaştaki çocukların iyi uyku alışkanlıkları edinmesinde ceza yerine ödül sistemi kullanılmasını öneririz.

Erken Uyanma : Bebek ve küçük çocukların uyanma saati genellikle sabah 06:00 ile 08:00 arasındadır. Fakat bazıları, kaçta yatarlarsa yatsınlar sabah 05:00-05:30 gibi uyanırlar. Erken uyanma problemi olan bir çocuğun günlük rutini gözden geçirilmelidir. Gündüz uykuları ve gece yatış saati yeniden organize edilerek bu sorun çözülebilir. Erken uyanma sorunlarının çözümünde alarmlı saat kullanımı da çok işe yarayan bir yöntemdir. Çocuğunuz alarm çalana kadar yatağında kalması gerektiğini bilecek ve bunu başardığında sizden minik bir ödül (bir sticker olabilir) kazanacak. İlk başlarda alarmı yatağında oynayarak beklese de, zamanda uyanıp yeniden uykuya dalmayı öürenecektir.

Gece Korkuları : Küçük çocuklar geceleri kabus görerek uyanabilir ve anne-babalarını yanlarına çağırabilirler. Kabusların nedeni gün içinde yaşadıkları herhangi bir şey veya televizyonda izledikleri görüntüler olabilir. Bazen de nedensiz kabuslar görebilirler. Çocuğunuz geceleri korktuğunu söyleyerek uyanıyorsa, mutlaka yanında olup onu rahatlatmalısınız ve kendini güvende hissedene kadar yanında kalmalısınız. Bu durum her gece tekrarlanıyorsa, çocuğunuzun sizi yanında tutmak için mi böyle davrandığını yoksa gerçekten mi korktuğunu anlamaya çalışmalısınız.

İp Uçları

Sözel iletişim kurabildiğiniz döneme geldiğinde bebeğinize artık isterse odasında yatabileceğini belirtebilirsiniz.

Uyku düzenini sağlamak için bebeğinizi belirli saatlerde yatağına götürebilirsiniz. Kendi odasına alışma sürecinde uykuya dalana kadar bebeğinizin yanında durmanız kendisini güvende hissetmesine yardımcı olabilir.

Masal, ninni gibi uyku rutinleri oluşturarak onun bu dönemi kabul etmesine destek olabilirsiniz.

Sevdiği peluşu gibi bir uyku arkadaşı edinmesini sağlayarak uykuya geçişini kolaylaştırabilirsiniz.

Karanlıktan rahatsız olmaması için şekilli gece fenerleri gibi bebeğinizi rahatlatacak ve hayal gücünü besleyecek oyuncaklar alabilirsiniz.

Uyku eğitimine başladığınız süre içerisinde ebeveyn olarak bebeğinizin yanında olmanız onun için rahatlatıcı ve bu süreci kabul etmesini kolaylaştırıcı bir unsurdur.

Kendi odasına alışana kadar geceleri sizin odanıza gelmesi olağan bir durumdur. Böyle durumlarda bebeğinize sarılın ve onun yanında olduğunuzu hissettirin.

Geceleri yanınıza geldiği zaman ağlıyorsa sakinleşmesini sağlayıp tekrar odasına götürmeyi deneyin.

Uykuya karşı direnç gösterdiği zaman onu rahatlatmak için odanın ışığını loş bir hale getirebilir ve bebeğinizle konuşarak uykuya olan ihtiyacını anlatabilirsiniz.

Uyku eğitimi sürecini daha kolay kılabilmek için ebeveynlerin birbirine destek olması ve gerektiği takdirde bir uyku danışmanından yardım olması faydalı olabilir.

Bebekler hangi ayda ne kadar uyumalılar buradan ulaşabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir