7. Hafta Gebelik

Bebeğiniz bir mercimek tanesi kadar ve yavaş yavaş elleri ile kolları oluşmaya başlıyor.

7. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Zaman göz açıp kapayıncaya dek geçti ve bebeğiniz artık 7 haftalık. Ultrasonda bebeğinizin noktaya benzer yuvarlak halini görecek ve kalp atışını duyacaksınız.

Bu günlerde bebeğiniz yaklaşık bir mercimek büyüklüğünde! Ultrasonda uzunluğu ise yaklaşık 5-6 mm olarak ölçülecek. Artık; bebeğinizin beyni, gözleri ve kulakları tomurcuk gibi oluşmaya başladı. Kalp atışı dakikada 100 ile 160 arasında değişiyor.

Bu kontrolünüzde bazen bir sürprizle karşılaşabilirsiniz! Nasıl mı?

2 ayrı kese içinde canlı 2 tane bebek veya tek kesede 2 tane canlı bebek görülebilir.

Bazı durumlarda bebeğinizin kalp atışını duyamazsanız hemen telaşa kapılmayın. Geç yumurtlamada bebeğin kalp atışının izlenmesi gecikebilir. Gerekirse doktorunuz 1 hafta sonra tekrar kontrole gelmenizi isteyecektir. Yapılması gerekenler konusunda sizi bilgilendirecek olan kişi doktorunuzdur. Aynı zamanda test zamanlarını da size hatırlatacaktır.

Gebeliğin ilk 3 ayında görülen kanamalar en çok telaş edilen konulardandır. Hafif kanamalar olabildiği gibi bazı hamilelerde kanamalar çok fazladır ve moral bozucudur. Böyle bir sorun yaşıyorsanız, panikle hareket etmeden önce sakin olun ve doktorunuzu arayıp önerilerini dinleyin.

Genellikle; kanama olur ve bir süre sonra azalır veya durur. Fakat bazı durumlarda da kanama devam eder. Her ne olursa olsun kanama ile karşılaşırsanız doktorunuzdan randevu alın ve muayene olun. Bebeğinizin kalp atışlarını duyuyorsanız sorun yok demektir.

Annede Görülen Değişiklikler – 7. Hafta Hamilelik

7. haftanın içerisinde annedeki değişiklikler de artacaktır. Hormonların etkisiyle göğüslerde büyüme ve hassasiyet yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda göğüs uçlarının koyulaşması sıklıkla görülen bir durumdur.

Göğüslerinizin hem ağrılıkları artar hem de o kadar gergin olur ki yüzeysel damarlar belirginleşir.

Destekli veya daha büyük ölçülü sütyen ihtiyacınız olabilir.

Mümkün olduğu kadar yüzüstü yatmamaya çalışın. Rahat edeceğiniz kıyafetler seçin. Aynı zamanda kasık ağrıları da bu dönemlerde normaldir.

Anneye Sağlık Önerileri – 7. Hafta Hamilelik

Hamilelik sürecinde egzersiz çok önemlidir. Bu dönemde spor yapmaya gayret edin. Eğer hamilelik öncesi spor yapıyorsanız; doktorunuza danıştıktan sonra dozunu düşürerek sporunuza devam edebilirsiniz.

Yapmıyorsanız; bu dönem hafif egzersizler dışında ciddi bir spor programına başlamak için uygun bir zaman değil. Düz yürüyüşler, hafif koşular, hafifçe kol ve bacak ile bel kaslarını çalıştıran egzersizler, yüzme tavsiye edebileceğimiz egzersizlerdir.

Ağır kaldırmaktan ve aşırı yoran egzersizlerden ise kaçınmalısınız.

Yoğun bir ofis ortamında çalışıyorsanız ve mesai dışında spor yapmaya vaktiniz yoksa gün içindeki aktiviteleri spora dönüştürebilirsiniz. Fotokopi için yerinizden kalkıp yürüyebilir, katlar arasında merdivenleri kullanabilirsiniz.

Kısa mesafelerde yürümeyi tercih edebilirsiniz. Küçük molalarda bel ve bacaklarınızı çalıştıran egzersizler size faydalı olabilir. Kısacası; ofis içinde değişik bahanelerle yapacağınız küçük yürüyüşler hem bacaklarınızda kan dolaşımını kolaylaştırır hem de bel ağrılarınızı azaltır.

Bulantılar ile birlikte sıklıkla görülen bir şikayet de mide ağrılarıdır. Bulantılar mide şikayetlerini arttırdığı gibi, midedeki problemler de bulantı ve kusmayı arttıran sorunlardır. Hamilelik öncesi gastrit veya ülser gibi sorunlar yaşamış olan hamilelerde mide sorunları hamilelikte erkenden başlayabilir. Bunun için baharatlı ve acı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Anneye Beslenme Önerileri – 7. Hafta Hamilelik

Hamilelikte sağlıklı beslenme hem anne adayı hem de bebek açısından önemlidir.

Hazır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmakta fayda var. Konserve yerine taze gıdaların tüketimi hem vitaminlerin ve elektrolitlerin kaybını önler hem de koruyucu katkı maddelerden uzak kalmanıza yardımcı olur.

Zeytinyağlı sebze yemeklerine ağırlık vermelisiniz. Hem midenizi rahatlatır hem de bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Sebzelerin ve salata malzemelerinin iyi yıkanmış olmasına dikkat edin.

Hamilelikte özellikle dışarıda yemek yiyorsanız salata ve taze sıkılmış meyve sularından uzak durmalısınız. Çünkü dışarıda yenen bu tür yemekler iyi temizlenmediği takdirde mide ve barsak enfeksiyonlarının en önemli sebebidir.

Anneye Alışveriş Önerileri – 7. Hafta Gebelik

Bu hafta bebeğiniz için bazı kıyafetler alabilirsiniz. Bu bebek kıyafetlerini seçerken, bebeğinizin doğacağı tarihi iyi hesaplamalı, mevsime uyugn kıyafetler almalısınız. Unutmayın, o çok çabuk büyüyecek. ? Bu nedenle mevsime ve ayına uygun kıyafetler almanız çok önemli.

Bebeğinizden Not:

Benim Birtanecik Anneciğim,

Ben bu hafta çok büyüdüm biliyor musun? Artık tam mercimek kadar oldum! Gözlerim, kulaklarım yavaş yavaş oluşmaya başlıyor. Seni duymak ve görmek için sabırsızlanıyorum! Zaman zaman seni birazcık yoruyor olabilirim çünkü büyümek için çok çaba harcıyorum. Bak görüyor musun iki laf ettim, yine uykum geliverdi… ?

Haydi, uyuyalım…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir