5. Hafta Gebelik

Embriyonuz büyümeye devam ediyor ve boğaz ağrısı ve yorgunluk gibi hamilelik rahatsızlıkları çekiyor olabilirsiniz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 5. Hafta Hamilelik

gebelik testiHamileliğinizin 5. haftasında adetinizde bir gecikme oldu değil mi? Üstelik adet olacağınıza dair bir belirti de hissetmiyorsunuz. Dolayısıyla bu gecikmenin, hamileliğe bağlı olduğundan ciddi şekilde şüphelenmeye de başladınız. İşte tam da şimdi, bu şüphelerinizi netleştirmenin zamanı geldi. Hiç vakit kaybetmeden gebelik testi yaptırmanızı öneririz.

Eğer mutlu haberi aldıysanız yani hamileyseniz, sperm ile yumurta döllenmiş, rahim tüpünden geçerek yerleştiği rahim zarında büyümeye başlamış demektir.

Yapacağınız gebelik testinin detaylarına gelecek olursak; eczaneden aldığınız standart testler işinize yarayabilir ama daha kesin sonuç için bir hastanede kan testi yaptırabilirsiniz.

Eczaneden alacağınız testler her zaman ilk seferde doğru yanıtı almanızı sağlamayabilir.

Emin olmak için birkaç adet almak, böylelikle çıkan sonuçları karşılaştırmak daha güvenilir olacaktır. Kesin sonucu aldıysanız sıra geldi bu mutlu haberi paylaşmaya. Eşinizin de en az sizin kadar sevineceğinden eminiz. ?

Annede Görülen Değişiklikler – 5. Hafta Hamilelik

Bebeğiniz artık rahim için tabakanıza yerleşti ve vücudunuza Beta HGC adı verilen hormon salgısı ile sinyaller göndermeye başladı. Beta HGC hormonu, yalnızca hamilelik durumunda salgılanır ve idrar ya da kanda saptanabilir.

Bu hafta içerisinde kendinizi gözlemlediğinizde, değişimleri fark etmeye başlayacaksınız. Gün içerisinde ya da akşam erken saatlerde uykunuz geliyorsa bilin ki bu çok normal. Hafif iştahsızlık ve bazı kokulara duyarlılık hissetmeye başlamanız da çok normal. Bunların hepsi hormonal değişiminizin birer sonucu.

Folik asit, planlanmış bir hamilelik sürecinin başından itibaren olmazsa olmazdır. 5. haftaya girdiğinizde de ihmale gelmez. Artık doktorunuza görünmenin tam zamanı. Hemen bir randevu alın.

Anneye Sağlık Önerileri – 5. Hafta Hamilelik

  • Sabahları mide bulantıları ve kusma ile güne başlıyorsanız, bu sizin için rahatsız edici bile olsa, bilin ki işlerin bebeğiniz için yolunda gittiğinin bir işaretidir.
  • Mide bulantısı sıkıntısını azaltmanın yollarından bir tanesi de sabah uyandığınızda, ağzınıza atabilmeniz için akşamdan başucunuza koyacağınız grissini ya da bir parça kuru ekmektir.
  • Beslenme planınızı gün içerisinde 3 ana öğün 2 veya 3 ara öğün şeklinde planlanmalısınız. Böylelikle hem metabolizmanızı hızlandırmış hem de açlık krizlerini önlemiş olursunuz.
  • Bu dönemde kafeini azaltmanız oldukça önem taşır. Kendinize günlük olarak bir limit koymalı ve bebeğinizin sağlığını etkilemeyecek oranda tüketmelisiniz.

Örneğin günde yalnızca bir fincan Türk kahvesi ya da iki bardak çay yeterli olacaktır. Çikolatada da hatrı sayılır oranda kafein bulunmaktadır.

5 Hafta Hamile Kadın
5 Hafta Hamile Kadın

Anneye Beslenme Önerileri – 5. Hafta Hamilelik

  • Bu dönem, kabızlık, şişkinlik ve gaz sıkıntıları çekebilirsiniz. Ara öğünlerinizde kuru kayısı, erik veya taze meyve yemek iyi gelecektir.
  • Gün içerisinde 2 ceviz, 5-6 badem veya fındık tüketebilirsiniz. Kuru yemişlerin yanında protein içeriği yüksek süt, ayran veya kefir gibi besinleri tüketmek kan şekerinizin dengelenmesini sağlayacak ve açlık krizlerini önleyecektir.
  • Öğleden önce ve öğleden sonra olacak şekilde ara öğünlerinizi ayırın. Bu hem bağırsaklarınızı çalıştıracak hem de kan şekerinizin düzenli olmasına yardımcı olacak. Alacağınız vitaminleri de unutmamak lazım. ?
  • Bol sıvı tüketmeyi ihmal etmeyin. Hamilelikte idrar yapımı artar ve bu dönemdeki idrar normal olarak açık sarı renktedir. İdrarın koyu renkte olması az sıvı aldığınızı veya su kaybınızın fazla olduğunugösterir. Böyle bir durum yaşarsanız doktorunuza danıştıktan sonra günde 1 adet soda içebilirsiniz.

Soda hem elektrolit dengesine yardımcı olur, hem de midenizi rahatlatır.

  • Çiğ et ürünlerini tüketmeyin.

Hamilelikte Saç Boyanır Mı? – 5. Hafta Hamilelik

Cildinizin kuruduğunu mu hissetmeye başladınız? Eğer öyleyse; yüz ve vücut nemlendirici losyonlar sürebilirsiniz. Her gün kullandığınız makyaj ve yüzünüz için cilt bakım ürünlerini kullanmanızda sakınca yok ancak saç boyamayı düşünüyorsanız şimdilik ertelemelisiniz.

Saç boyaları; her ne kadar piyasada organik kaynaklı olanlar önerilse de, bu dönemde sakıncalı olabilir.

Hamileliğinizin 16. haftasından sonra hamilelik döneminiz bitene kadar 1 kereliğine olmak üzere saçınızı boyatabilirsiniz.

 

BEBEKTEN NOT:

Anneciğim,

Biliyorum henüz beni hissetmiyorsun, belki henüz varlığımdan bile haberin yok. Ama ben seninleyim! Hadi itiraf et, kendinde daha farklı bir güç hissediyorsun değil mi? O, benim işte! Bundan sonra ömür boyu beraber olacağız ve ben seni çok ama çok seveceğim. Çünkü, biliyorum ki sen beni ne olursa olsun hep seveceksin.

İyi ki varsın, iyi ki hayatına çağırdın beni…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir