19. Hafta Gebelik

Bebeğiniz sizi duyuyor! Ona bir şarkı söyleyebilirsiniz. 🙂

19. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. ? Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 19. Hafta Hamilelik

 • Bebeğinizin tüm organları incelenir.
 • Bebeğin pozisyonu uygun ise, detaylı kalp incelemesi yapılabilir.
 • Ultrasonografi ile kesin olmasa bile bu haftalarda kromozom bozukluklarını şüphelendiren bulgular da aranır bunlara yumuşak doku kromozom markeri adı verilmektedir.
 • İkili test yapılmadıysa veya buna ilave olarak biyokimyasal Down sendromu tarama testi olan 3’lü ve 4’lü down sendromu tarama testleri yapılabilir.

Anneye Sağlık Önerileri – 19. Hafta Hamilelik

Özel bir engel yoksa hamilelikte düzenli egzersiz yapmanız vücudunuz için faydalıdır. Bebeğiniz büyüdükçe omurganın şekil değiştirmesi, adalelerin gerilmesi ile birlikte bel ve sırt ağrıları meydana gelebilir. Yer egzersizleri, yürüyüş ve yüzme gibi hafif egzersizlerden çok faydalanacaksınız.

Hamilelikte Ayak Şişliği

Rahminizin büyümesi ile bacaklarda şişmeler  meydana gelebilir. Bunun nedeni toplar damarlarınıza olan bası ve dolaşımın yavaşlamasıdır. Gün sonunda olan bu şişlikler için akşam evinizde dinlenmek ve bazen ayaklarınızın altına koyacağınız ince yastıkla yükseltmeniz şikayetlerinizi azaltacaktır.

Hamilelikte Beslenme Önerileri – 19. Hafta Hamilelik

Yeterli ve dengeli beslenen, besin gruplarından uygun porsiyonlarda tüketen gebelerde ek vitamin-mineral desteğine ihtiyaç yoktur. Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde gün içerisinde süt ve süt ürünleri 3-4, et ürünleri, yumurta kuru baklagiller 2-3, taze sebze ve meyveler 5-8, tahıllar ise 3-7 porsiyon olarak tüketilebilir. (Değerler ortama olup, kişinin yaşına, boyuna, kilosuna ve özel durumuna göre değişiklik göstermektedir.)

Vitamin Mineral Desteği Gerekli Olan Durumlar:

 1. Sigara ve alkol içenlerde
 2. İlaç kullananlarda
 3. Demir eksikliği anemisi olanlarda
 4. Diyetin kalitesi düşük olduğu durumlarda
 5. Hayvansal besinleri tüketmeyenlerde
 6. Çoklu gebeliklerde

Hamilelikte Seyahat – 19. Hafta Hamilelik

Hamilelikte seyahat planlarınızı yaparken özellikle ilk ve son üç aylar dışında olmasına dikkat edin. Seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşün ve kullanmanız ihtimali içinde olan ilaçları da yanınızda bulundurun. Sıcak mevsimde ise güneşe çıkarken koruyucu kremler kullanın ve bol sıvı tüketin. Denize girmenizde sakınca yoktur. Seyahat için uçak veya daha makul mesafelerde kendi aracınızı tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte Yatış Pozisyonları – 19. Hafta Hamilelik

Hamilelikte Uyku

Hamilelikte ideal yatış pozisyonunu arıyorsanız, yan yatma diyebiliriz. Yüzüstü veya sırtüstü yatmak hamilelikte çok mümkün olmayabiliyor. Yan yatarsanız hem bebeğiniz hem de siz oldukça rahat edeceksiniz.
En ideali ise, sol tarafa yatarak, iki bacak arasına yastık konulmasıdır. Böylelikle fetüsün ve sizin nefes alımlarınız rahatlayacaktır.

Hamilelikte Baş Dönmesi– 19. Hafta Hamilelik

Genellikle kan basıncı düşüklüğü nedeniyle gebelikte baş dönmesi yaşanmaktadır. Genellikle 19. haftalarda ortaya çıkar. Hipertansiyon, yani düşük kan basıncının 4 nedeni bulunmaktadır:

 • Hızla ayağa kalkmak
 • Kansızlık
 • Kan seviyesi ani değişiklikleri
 • Büyüyen rahmin aort damarına basınç yapması

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 19. haftamızdan merhaba! Bu hafta da sana güzel haberlerim var! Üçlü testlerimizi yaptırdık bu hafta ve hepsinden geçtik, şimdi kendine tatlı ısmarlayıp bunu kutlayabiliriz. Tabi çok fazla yememek şartıyla. Düzenli yürüyüş ve sağlıklı beslenmeyi aksatmayıp bana iyi baktığın için çok mutluyum. 19. haftamızda en çok benim için en iyisini seçmeni sevdim, ya sen en çok neyi sevdin anneciğim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir